16 Ocak 2021 Cumartesi

HAKKI AMCA ARTIK DEVLET KORUMASINDA

HAKKI AMCA ARTIK DEVLET KORUMASINDA

KORKUNÇ BİR HALDE BULUNMUŞTU

KORKUNÇ BİR HALDE BULUNMUŞTU

APARTTA ÖLÜ BULUNDU

APARTTA ÖLÜ BULUNDU

KAMYONET İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

KAMYONET İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

VATANDAŞLAR ŞİKAYET ETTİ, BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

VATANDAŞLAR ŞİKAYET ETTİ, BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Isparta

Son dakika haberi... İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Konaklama Tesislerindeki Restoranlar” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, Yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta  ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak.

Son dakika haberi... Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan denetimlerde ve vatandaşların ihbar ve şikayetlerinde; bazı otel ve konaklama tesislerinin restoran ve lokanta kısımlarına şartları taşımayan kişileri kabul ettiğinin, kısıtlamaları aşmak için konaklama da eklenerek müzikli-yemekli eğlence programı paketleri sattığının tespit edilmesi üzerine, İçişleri Bakanlığı valiliklere "Konaklama Tesislerindeki Restoranlar" konulu genelge gönderdi

Daha önce illere gönderilen genelgelerle içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler belirlenerek valiliklere bildirildiği hatırlatıldı.

Bu genelge ile restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme­içme yerlerinin 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­-al hizmeti verecek şekilde açık olabileceği, restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebileceği hüküm altına alındığı ifade edildi. 

Öte yandan oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantaların hangi esaslar çerçevesinde faaliyet verebilecekleri ise İçişleri Bakanlığınca yayınlanan “Sıkça Sorulan Soruların” 9 uncu maddesinde açıklandığı belirtildi.

Buna rağmen bazı oteller ve/veya konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki restoran veya lokantalara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli-yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğuna dikkat çekildi.

Bu doğrultuda;

1. Yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek.

2. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek.

3. Bu yerlere yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak ve etkinliği artırılacak.

4. Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin  Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek.

5. Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek.

6. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta  ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. 

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

TAKSİCİ

29 Kasım 2020 Pazar 23:49

Isparta Merkezde bulunan Aliköy Toki Konutlarında ikamet etmekteyim. Bulunduğum mahallede şu anda covid-19 vakaları çok fazla miktarda bulunmaktadır. İkamet ettiğim konutlar site yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir. Şu ana kadar covid-19 ile ilgili tedbirler alınması ile ilgili olarak site yönetimine yaptığımız müracaatlar sonuçsuz kalmıştır. Bizler ciddi anlamda bu hastalıkla karşı karşıya bulunmaktayız. İnşallah sitelerde de gerekli önlemlerin alınması ile ilgili genelge biran önce yayın

İsparta li

29 Kasım 2020 Pazar 21:54

Az da memuru gorun diyen neden imamların maasi değilde öğretmenlerin ? Bu kadar mi cahil insanlarsınız. Imam ne yapiyor da o kadar maaş aliyor . Ülkenin belasını düşüneceksen once o beynini bağışla az kullanılmış diye

Az da memur u görün bakalım.

29 Kasım 2020 Pazar 18:55

Bu süreçte,evde yatan , (özellikle beden eğitimi ,müzik ,resim gibi,) Öğretmen maaşları yarıya indirilsin,ülkenin bekası için.bu hocaların çoğu ,eli boş ,maaş aynı oranda ve banko olunca,araba alım satimina göz dikti.

Isparta'da Kaldırımlarda ki arabalara bir dur diye

29 Kasım 2020 Pazar 14:33

Isparta belediyesi kaldırım isgallerinede bir el ativersin eski il sağlık müdürlüğü cayboyu istikametine sağdaki oto galeri kaldırımı komple işgal etmiş Ayrıca Gölcük yolu petrollerin oradan Mezarlığa kadar sağlı sollu kaldırımlar işgal altında millet arabasını sitesinin evinin bahçesine koysun ne kadar saygısız millet yada Ispartami böyle yoksa

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR