18 Haziran 2018 Pazartesi

  • 4,744 TL
  • 5,499 TL
  • 194,15 TL
  • 94.541
ISPARTA 21°
BU DİREK TEHLİKE SAÇIYOR

BU DİREK TEHLİKE SAÇIYOR

KORKUNÇ KAZADA CAN VERDİLER

KORKUNÇ KAZADA CAN VERDİLER

BU KAVŞAĞA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI

BU KAVŞAĞA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ OLDU

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ OLDU

Valilere süper yetki Artık ..

Valilere süper yetki Artık ..

Isparta

Bu kararın alınmasının temel nedeni, Gülen cemaatinin devletteki kadrolarının tasfiyesinin yanı sıra Türkiye’nin toplumsal kılcal damarlarına kadar yayılan bütün yapılanmalarını temizlemede, hükümete ve mülki idareye hızlı hareket etme yeteneği sağlamak.

 

Önemli kararı açıklayacağız

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki akşam yaptığı açıklamada,"Hükümetimiz şu anda önemli bir hazırlığın içinde. Çarşamba günü inşallah Milli Güvenlik Kurulumuzu toplayacağız. Sonra da bir Bakanlar Kurulu toplantısı yapacağız ve önemli bir kararı açıklayacağız, şimdi burada açıklamayacağım"demişti. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından gözler, Çarşamba günü açıklanacak kararın ne olabileceğine çevrilmişti.

 

MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı

 

MGK'nın Temmuz ayı olağan toplantısı, Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı'nda yapıldı. MGK’da alınan kararların ardından Bakanlar Kurulu toplantısı da, Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de yapıldı.

 

Anayasada Cumhurbaşkanı'nın yetkileri arasında,"Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla sıkıyönetim veyaolağanüstü hal ilan etmek ve kanun hükmünde kararname çıkarmak" yetkisi deyer alıyor.

 

Erdoğan'ın işareti

 

Erdoğan'ın açıklaması, alınacak kararın MGK'da görüşüldükten sonra Bakanlar Kurulu tarafından alınacak bir karar olabileceğine işaret ediyordu. Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun MGK'nın görüşünü alarak alma yetkisine sahip olduğu iki husus var. Birincisi olağanüstü hal, ikincisi ise sıkıyönetim ilanı.

 

 

Anayasada olağanüstü hal

 

Anayasada, şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması sebepleriyle olağanüstü hal ilanıyla ilgili hükümde, "Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu'nun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilir" hükmü yer alıyor.

 

Sıkıyönetim seçeneği tercih edilmedi

 

Anayasanın sıkıyönetimle ilgili maddesinde ise,"Anayasanın tanıdığı hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelen ve olağanüstü hal ilanını gerektiren hallerden dahavahim şiddet hareketlerinin yaygınlaşması veya savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma olması veya vatan veya cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın veya ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet hareketlerinin yaygınlaşması sebepleriyle,Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu'nunda görüşünü aldıktan sonra, süresi 6 ayı aşmamak üzere yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde sıkıyönetim ilan edebilir" ifadesine yer veriliyor.

 

Olağanüstü hal seçeneği

 

Sıkıyönetim ilanı durumunda otorite, sıkıyönetim komutanında yani askerde toplanıyor. Mevcut konjonktürde bir sıkıyönetim ilanının olabilme ihtimali çok düşük görülüyordu. Olağanüstü hal ilanına karar verip vermeme ise Cumhurbaşkanı, MGK ve hükümetin önünde duran seçeneklerden biriydi.

 

Erdoğan başkanlığında yapılan MGK ve Bakanlar Kurulutoplantılarında bu seçenek yönünde karar alındı.

 

ARTIK YETKİ VALİLERDE

 

 Olağanüstü hal durumunda yönetim, mülki idarede toplanıyor. Yani valiler daha yetkili hale geliyor. Sokağa çıkma yasağı, toplanma yasağı, kişilerin ve araçların aranması,suç eşyalarına el konması, basılı yayınların toplatılması gibi bir dizi konuda mülki idarenin yetkileri artıyor. Olağanüstü hal döneminde Cumhurbaşkanlığı başkanlığındaki kabine, seri kanun hükmünde kararnameler de (KHK)çıkartabiliyor.

 

Anayasada 6 aylık süre öngörülmesine rağmen 3 aylık birolağan üstü hal ilanı dikkat çekti. Bu karar ile Gülen cemaatinin hem devletteki kadrolarının tasfiyesi hem de sosyal – kültürel anlamda Türkiye’nin kılcal damarlarına kadar uzanan vakıf türü yapılanmalarının tasfiye ve temizlenmesinde mülki idare hızlı ve yetkili bir biçimde harekete geçme yeteneğine sahip olacak.

 

Fransa’da, IŞİD terörü kaynaklı terör eyleminin ardından olağanüstü hal kararı almıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

vatandaş

21 Temmuz 2016 Perşembe 14:17

Teröröist fetönün savcısı zekerya öz'e makam aracını veren teröröistler de içeri atılacak mı sayın valim?

Hadi ya

21 Temmuz 2016 Perşembe 11:58

Burana vali'ye sesleniyorum.Şehit Türk askerine kelel diyen, teröröistbaşı öcalana sayn diyen, feto teröröistine ne istediler de vermedik diyen, cemaatin devlete sızdığına kargalar bile güler diyen en büyük teröröistleri içeri atacaklar mı?

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR