22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,579 TL
  • 5,398 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

VALİ ŞEHMUS GÜNAYDIN CANLI YAYINDA 2017 PROJELERİNİ ANLATTI

VALİ ŞEHMUS GÜNAYDIN CANLI YAYINDA 2017 PROJELERİNİ ANLATTI

Isparta

Isparta Valisi Şehmus Günaydın, yapımcılığını Hüseyin Aybatılı’nın üstlendiği, Kanal32’de yayınlanan Gülkent’te Bugün programına konuk oldu. Vali Günaydın, programda 2016 yılında yapılan ve 2017 yılında yapımına devam edilecek projeler hakkında bilgiler verdi.

Isparta Valisi Şehmus Günaydın, 2016 yılının değerlendirmesini yapmak üzere, Kanal32 televizyonunun en çok beğenilen ve izlenen programı Gülkent’te Bugün’e konuk oldu.

Canlı yayında konuşan Isparta Valisi Günaydın, 2016 yılında yapılan ve2017 yılında yapımına devam edilecek projeler hakkında bilgiler verdi.

Canlı yayında Mert Karacan, Ruzin Azerhan ve vatandaşların sorularını yanıtlayan Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Eğitim,Sağlık,Ulaşım,Tarımsal Hizmetler,İmar,Kültür ve Sosyal İşler gibi bir çok konuda 2016 yılı yatırımlarını değerlendirdi ve 2017 yılı planlarını anlattı.

Isparta Valisi Şehmus Günaydın, 2016 yılının değerlendirmesini yapmak üzere Kanal 32 Televizyonunda yayınlanan Gülkent’te Bugün programının konuğu oldu. 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye'nin bir çok hain saldırı yaşadığını belirten Vali Günaydın, "Milletimizin kararlılığı sayesinde hain kalkışma akamete uğratıldı. Milletimizin bu hainlere geçit vermeyeceğini tüm dünya gördü. Isparta ölçeğinde, ilimizde gerek siyasi partilerin, gerek vatandaşların, gerek sivil toplum örgütlerini ortaya koyduğu çalışma azmi takdire şayandır. Güzel birlikteliği 2017'de daha yükseğe çıkararak ilimizin sorunlarını çözmede herkes bize destek olursa ilimiz adına önemli sonuçlar elde ederiz" dedi.

OKUL YAPACAK ARSA BULAMIYORUZ

Muhtarlarla ve halk günlerinde özellikle vatandaşlardan  okul talebi aldıklarını belirten Vali Günaydın, "Okul yapacak arsa konusunda zorluklarla karşılaşıyoruz.  Biz okul yapmak istiyoruz ama arsa bulamıyoruz. Belediye Başkanımızla görüştüm. İnşallah bu konuda çözüm bulabilirsek ihtiyaç duyulan okulları inşa edeceğiz"dedi.  Sağlıkta Isparta Şehir Hastanesi'nin şubat ayı ortalarında hizmete gireceğini kaydeden Vali Günaydın, "Artık Avrupa'nın Türk standartlarında hastane diyeceği bir hastanemiz var. Türkiye'de şehir hastaneleri olarak üçüncü sırada hizmete girecek hastanemiz. Sadece ilimiz adına değil bölge adına da çok önemli hizmet verecek bir hastane" açıklamasında bulundu.

AVRUPALILAR BİZİ ÖRNEK ALACAK

Konuşmasında sağlık yatırımlarına da değinen Vali Şehmus Günaydın, Isparta Şehir Hastanesinin Şubat ayı içerisinde hizmete açılacağını kaydetti.

Günaydın “Şehir Hastanesi’ni Şubat ayı ortalarında faaliyete geçireceğiz. Türkiye’de Isparta Şehir Hastanesi, 3’üncü sırada açılacak.Muazzam bir hastane olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Sadece ilimiz adına değil, bölge adına da çok önemli hizmetler verecek bir hastane. Çok etkili sağlık hizmeti verebilecek şekilde dizayn edilmiş. Eskiden Avrupa standartlarında bir hastane diyorduk, artık Avrupalılar Türk standardında diyecekleri bir hastane. Bunu gururla söyleyebiliriz.

Aile hekimliği birimleri dahil, tüm sağlık birimlerini tek tek inceliyoruz. Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimi konusundaki tüm şikayet ve taleplerini titizlikle değerlendiriyoruz. Bazen incir çekirdeğini doldurmayacak şikayetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Örneğin hastaneye gittim,oradaki görevliler bana şunu söyledi diyerek hemen Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe veriyorlar. Bu tür şeylerden ziyade vatandaşımız gerçekten oradaki sağlık hizmetinin aksamasının nedenlerini, elbette uğradıkları bir haksızlık, bir yanlışlık varsa onun takipçisi olacaklar, bunun yanında bize oradaki sağlık hizmetlerinin daha ileri noktaya taşınması için bize yardımcı olurlarsa biz ondan faydalanırız. En güzel yol budur. Bu tüm kurumlar için geçerli. Diğer kurumlarda da hizmet aksaması noktasında tespit ettikleri durumlar varsa bize 24 saat ulaşabilirler. Bizim bir ekibimiz var haberlere yapılan yorumlara kadar hepsini takip ediyorlar. Biz gittik kimse bizi dinlemedi denmeyecek şekilde bir sistem kurduk. Herkesi dinlemeye hazırız.

KARA HAVACILIK OKULU İNŞAATI 2017'DE BİTİRECEĞİZ  

Süleyman Demirel OSB'de kamulaştırma sorunun çözüldüğünü  belirten Günaydın, artık yatırım yapmak isteyenler için yer bulamadım denilemeyeceğini iletti. Kara Havacılık Okulu'nda  inşaatın yüzde 5'inin kaldığını Bakanlığın burada çalışmalarını en kısa sürede tamamlayarak okulun en kısa sürede açılacağını söyledi.         

Günaydın “ Milletvekilimizle beraber Ankara’da otururken, Eski Ulaştırma Bakanı, mevcut Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk geldi. En büyük hedeflerinin Antalya yolunu yapmak olduklarını söyledi. 2017 yılında müjdeli haberler verecektir. Kara havacılık okulu Başbakanımızın açıklamalarından sonra çok büyük bir ivme kazandı. 45 gün içerisinde iç yollarını sıcak asfalt yaptık. Uçuşları tehlikeye sokacak yüksek gerilim hatları vardı. Bu elektrik direklerinin hepsini söküp yeni yerine taşıdık. İnşaat olarak %95’i tamamlandı. Orada yapılan çalışmalar çok hızlı bir şekilde yapılıyor. 2017 yılında kara havacılık okulu Isparta’ya gelecek.” dedi

TARIM’DA DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Avantajlı sektörlerimizden bahsederken ilk olarak tarım kasıt ediyordum. İlimiz ciddi bir tarım şehri, bu gün Türkiye’nin en önemli elma ve kiraz üreticilerindeniz. Gülde Dünyada birinci sıradayız. Lavanta yeni yeni gelişiyor. Bunlar ilimiz adına son derece önemli olaylar. Gülün olması hem tarımsal alanda hem de turizm alanında katkılar sağlar. Lavanta aynı şekilde.Biz bu üretimi yaparken bunun yanında üretimin nasıl sürekli yapabileceğimizin tedbirlerini almaya çalışıyoruz. Bununla ilgili BAKA’dan bir proje yapmıştık.Tarımsal ilaçların kullanımı ile ilgili arkadaşlarımız çalışıyor. Dekar başına düşen verimi artırmak için çalışıyoruz.

Üretim yanında ürettiğimizi pazarlama konusunda da çalışmalıyız. Eğer sahip olduğumuz avantajlı sektörlerdeki ürünlerimizi çok fazla stoklama maliyeti olmadan çok fazla bekletmeden değer fiyatından satabiliyorsanız bu sizin en büyük avantajınızdır. Pazarlardaki rekabet gücünü artırarak ürettiğimiz ürünleri yüksek fiyattan değer fiyatından satarsak çok iyi bir noktaya gelmiş oluruz. Bu gün elma üretiminde bir çok ilimiz yarışıyor.Üretmenin yanında önemli olan pazarlamak. Bu konuda ticaret odamızı borsamızı ve tüccarımızı BAKA olarak Kırsal kalkınma olarak her türlü desteği veririz. Bu ürünlerin pazarlanması bizim için önemli. En önemlisi de bu ürünleri üretirken çevreye, suyumuza toprağımıza zarar vermeden nasıl daha fazla ürün alabiliriz nasıl sürekliliğini sağlayabiliriz bunun çalışmasını yapmamız lazım. 

Gül bizim için önemli bir ürün. Bizim burada akredite  laboratuvarımız yok. Geçen baka toplantısında hemen kararını aldık bütçeyide koyduk hemen laboratuvar yapıyoruz. Üniversitemizle beraber kuruyoruz.  Yıllardır bir çok kesimin dile getirdiği ama çeşitli nedenlerle gerçekleşmeyen laboratuvarı 2017 yılında yapacağız. Buda tarım sektörü için son derece önemli bir yatırım. Bunun yanında bölgemiz için üretilebilecek ürünlerin araştırmasını yapalım. Alternatif ürünler neler olabilir.

Deregümü’de 25 bin ton domates üretiliyor. Çok önemli bir rakam.  Deregümü yapıyorsa yanındaki köyümüzde yapsın. İşte bunları üretirken de pazarlama konusunda da eş zamanlı  gitmesi lazım.

Hayvancılık konusunda maalesef istediğimiz noktada değiliz.İlimiz açısından değil Türkiye genelinde durum bu. Son yıllarda çok büyük teşvikler verilmesine rağmen insanlarımızı hayvancılığa yöneltemiyoruz. Aslında bölgemiz burdurun bitişiğinde üniversitemiz ve MAKÜ bu konuda ciddi bir altyapısı var. Bu çalışmalar meyvesini vermeli diye düşünüyorum. Hayvancılık yapmak halkımıza ağır mı geliyor bulmuyorum. Daha kolay para kazanalım anlayışımı var bilmiyorum. Hayvan doğumu para alıyoruz. Yem bitkisi desteği alıyoruz. Mazot ve gübre desteği alıyoruz. Hayvancılığı  geliştirmek için yatırımcımızın cesaretli olması lazım.

Küçükbaş hayvancılık konusunda yanılmıyorsam bizim hayvan sayımız 450-500 bin civarında. Bu önemli bir rakam. Bu kadar hayvanımız varken keçi peyniri konusunda marka olmuş bir firmamız yok maalesef. Marka yaratmak bizim tarımda yapacağımız en önemli işlerden birisi.

2017,ISPARTA’NIN SPORTİF FAALİYETLERİNDE BAŞARI YILI OLACAKTIR

Vali Günaydın’ın gündeminde sporda vardı. Isparta’da sporun tüm branşlarını destekleyeceklerinin altını çizen Vali Günaydın, “2017, Isparta’nın sportif faaliyetlerinde başarı yılı olacaktır” açıklamasında bulundu.

Isparta Valisi Şehmus Günaydın, göreve geldiği günden itibaren sporla yakından ilgileniyor. Başta Isparta Davrazspor olmak üzere sporun tüm branşlarına yakın ilgi gösteren Vali Günaydın, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda 2017 yılına dair de önemli açıklamalarda bulundu.

Isparta Davrazspor ile Eğirdirspor’un futbolda ilimizi temsil ettiğini söyleyen Isparta Valisi Şehmus Günaydın, “Sadece futbol değil, sporun tüm branşlarının desteklenmesi gerekir” dedi.

Günaydın “Isparta Davraspor olarak sezona girdik. Takımımızı sürekli olarak destekleyen gazeteci arkadaşlara teşekkür ediyorum. Takımımız futbol anlamında iyi bir noktada.Futbol takımlarımızı diri ve canlı tutacak bütün katkıları vermeye davet ediyorum. Bu sadece futbol anlamında değil. Voleybol, basketbol ve bireysel sporlarda da katkı sağlayacağız. Sema Çalışkan uluslararası yarışmalarda göğsümüzü kabartıyor. Bütün spor dallarının desteklenmesi gerekiyor. Bu sene spor takımlarımıza malzeme desteği sağlayacağız. Çocuklarımızın spor yapma hevesini ve arzusunu kırarsak haksızlık yapmış oluruz. Maddi ve manevi olarak her zaman destek sağlayacağız. Bu işe gönül vermiş arkadaşlarımıza da destekler vereceğiz. 2017 yılı ülkemiz ve milletimizin için huzurlu bir yıl olur” dedi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR