26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Vali Oğuz: Vallahi de yok billahi de yok

Isparta Valisi Memduh Oğuz, Davraz Sirene Oteli'nin kapanmasından sonra yükselen eleştirilerle ilgili ilk defa Gazeteci Enver Taha Aydın'a konuştu.

Isparta
             Dün bu köşede Davraz Sirene Oteli’nin kapanmasını ‘Mercek’ altına almıştık. “Bir bardak suda fırtına koparmak” başlıklı yazımın Vali Memduh Oğuz ile ilgili olan bölümünde şunları yazmıştım;

 

“Vali Memduh Oğuz, Kul Ovası’nın otlak alanı olarak açılmasının da otelin satışa çıkarılması kararında etkili olduğunun basına yansımasından sonra bir açıklama yaptı. Vali Oğuz açıklamasında, “Elbette tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın da Anayasa, yasa ve mevzuattan kaynaklanan hakları vardır ve teminat altındadır” diyor.

                Gayet geçersiz ve yetersiz bir açıklama. Çünkü Vali beyin can siperhane savunduğu keçi yetiştiricilerine kimsenin zaten laf söylediği yok. Söylenen şey şu; “keçiler burada otlatılmasın.” Çünkü, keçilerin otlatılması için çok farklı otlaklar bulunabilir. Ancak kış sporları, yaz kampları için başka bir Davraz Kayak Merkezi yok.

                Bu olay küçümsenecek veya Vali beyin yaptığı gibi saptırılacak, yabana atılacak bir konu değil. Siz, kayak ve yaz spor kampları adına iddialı çıkışlarda bulunacaksınız ama kamp yapmaya gelen sporcuya köpek saldıracak. Ne münasebet! Bu ne rezillik, bu ne vurdum duymazlıktır. Siz kulüp yöneticisi olsanız, milyon dolarlar ödediğiniz bir sporcunuza köpek saldırmasına müsaade eder misiniz? Trilyonluk sporcularınızı köpek saldırısına maruz kalabileceği veya kötü kokuların bulunduğu bir kampa götürür müsünüz?”

 

“BU KUYRUKLU YALAN”

 

                Dün öğle saatlerinde Sayın Vali Memduh Oğuz aradı. Yazımı okuduğunu ancak Davraz Kayak Merkezi’ndeki durumun öyle olmadığını söyledi. Vali Oğuz, otlak alanlarla ilgili 2010 senesinden bu yana yeni hiçbir karar alınmadığını söyledi ve, “Otellerin en az 5 km etrafına hiçbir koyun, keçi, çoban veya köpek yaklaşmamıştır. Dünyanın en büyük dürbünü ile baksanız otellerin etrafında bir tek çoban göremezsiniz. Ben Kul Ovası’nı otlağa açmadım. Sadece Büyükhacılar köyünde bir vatandaşımız kendi şahsi mülküne çadır kurmuş, o kadar” dedi.

               

Kamp yapmaya gelen sporculara köpeklerin saldırdığı, bu yüzden kulüplerin Davraz’a gelmek istemediği yönündeki iddialarla ilgili de, “Bir tek örnek versinler. Hiçbir sporcu rahatsız olmadı. Çünkü o bölgede bir tane bile köpek göremezsiniz. Böyle bir şey yok. Bu kuyruklu yalan” diyen Vali Oğuz, “Bu bölgeye bir tek koyun, köpek, çoban girmedi. Eğer öyle olsaydı bu konuyla ilgili Türkiye’de binlerce fotoğraf olur ve elden ele dolaşırdı” dedi.

               

Davraz Kayak Merkezi altında bulunan Kul Ovasının otlak alana açılmadığının özellikle üzerinde duran Vali Oğuz, bölgede bulunan hiçbir işletmeci tarafından kendisine olumsuz bir durumun yansıtılmadığını da söyledi.

               

Keçi yetiştiriciliğine son derece önem verdiklerini ve artık Ispartalı bir profesörün Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde başkan olduğunu söyleyen Vali Oğuz, “Ben bu memlekette yaşayan herkesin valisiyim. Benim adaletli ve bayrak direği gibi düz olmam lazım” dedi.

               

ŞİMDİ NE OLACAK?

 

                Davraz Sirene Oteli’nin kapanmasına yol açan etkenlerin en başında Kul Ovası’nın keçi yetiştiricilerine açıldığı, otelinde bu yüzden müşteri kaybına uğraması olarak gösterilmişti. Basında bu konu günlerce yazılıp çizildi. Vali Oğuz’a bu yazılanları bugüne kadar neden yalanlamadıklarını da sordum. Kendisi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamanın yeterli olduğunu ve o açıklamada, 2010 yılından bu yana alınan yeni bir kararın olmadığını belirttiğini söyledi.

 

Vali Memduh Oğuz’un bu açıklamalarından sonra ortaya atılan iddialar ilk ağızdan yalanlanmış oldu. Peki, bugüne kadar yazılıp çizilenler, şu anda partisinden ihracı istenen, hatta kendi partisinin milletvekili tarafından ‘kibarca’ istifaya davet edilen AKP’li İl Genel Meclis Üyesi Fevzi Özdemir’in söyledikleri ne anlama geliyor?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR