22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,574 TL
  • 5,396 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Uzaktaş: Milletimize haksızlık yapıyorlar

Ak Parti İl Başkanı Nuri Uzaktaş, Isparta'ya 10 yıllık iktidar sürecinde yapılan yatırımları anlattı. Ak Parti olarak hizmet üreten bir parti olduklarını belirten Uzaktaş, Isparta'ya yatırım yapılmadığını iddia edenler milletimize büyük bir haksızlık yapıyor dedi.

Isparta
Ak Parti İl Başkanı Nuri Uzaktaş, Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel ve parti üyeleri Teras Park’ta basın mensupları ile bir araya geldi. İl Başkanı Uzaktaş, AK Parti’nin iktidar sürecinde yaptığı hizmetleri rakamlarıyla birlikte açıkladı.
 
PARTİLER POLİTİKALARI İLE VARDIR
 
Muhalefetin kendi genel başkanlarından ve kendi parti politikalarından beklentileri kalmamıştır diyen İl Başkanı Uzaktaş, “Kendi parti politikaları ve genel başkanlarının toplumsal destekle iktidar gelemeyeceklerini anlamışlar ve politikalarını değiştirmeye karar verdiler. Bu yeni muhalefet sürecinde illerde özellikle şu uygulanmaktadır: Ak Parti Türkiye genelinde hizmet üretmektedir, ama bizim ilimize gelince bu hizmetler yeterince nasibini almamaktadır gibi yeni bir takdir geliştirmişlerdir. Bu bizim Isparta’mızda olduğu gibi diğer birçok illerde aynı söylem ile siyaset yapılıyor. 10 yıl içerisinde yapılanlar illerin ihtiyaçlarına göre eşit olarak kalkınması için yeterli gerekli imkanlar fazlası ile sağlanmıştır. Ama, yanlış olan şudur: Partiler politikaları ile vardır. Partiler genel başkanları ile vardır. Anlaşılan arkadaşlarımız kendi genel başkanlarından ve parti politikalarından umutlarını kesmişlerdir. Isparta’da yatırım yapılmadığı ile ilgili iddia edilen hususlar ile ilgili özet bir açıklama yapıyoruz” dedi.
 
YAPILAN HİZMETLERİ RAKAMLAR İLE AÇIKLADI
 
Ak Parti İl Başkanı Uzaktaş, eğitim, sağlık, ekonomi, tarım ve daha bir çok alanda yapılan hizmetleri ve bir önceki iktidar partisinin yaptığı hizmetler ile karşı karşıya getirdi.
 
SAĞLIKTA 30 MİLYON TL’LİK YATIRIM
 
Uzaktaş açıklamasında ise; “1999-2001-2002 yıllarında Isparta’da yapılan sağlık yatırımlarında toplamı 1. 2 milyon TL. Bizim dönemimizde yapılan 10 yıllık süreçte 30 milyon. Onlar yılda Isparta’ya 300 bin liralık sağlık yatırımı yapmış biz 10 katı 3 milyon liralık sağlık yatırım yapmışız. Bunun yanında uzman hekim sayımızı ikiye katlamışız. Muayene olma sayımızı iki buçuk katına çıkarmışız. Diyaliz merkezimizi 2’den 7’ye çıkarmışız. Diyaliz ünitemizi 21’den 54’e çıkarmışız. 8 tane olan 112 acili 16’ya çıkarmışız. Bu arkadaşlarımız dönesinde hastanelerde muayene olmanın çok zordu. Muayene olduktan sonra borcunuzu ödemezseniz cenazenizi bile alamıyordunuz. Ama bizim iktidarımızda bırakıtın hastanede muayene olmayı Isparta’da 3 bin 600 vatandaşımız evinde tedavi hizmeti almaktadır. Ve bu arkadaşlarımızın iktidarları döneminde Türkiye genelinde uygulanmayan hava ambulansı hizmetlerinden Isparta’da 21 vatandaşımız bu hizmetten faydalanmış. Bununla beraber şu anda tamamlanan Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi’nin yatırım bedeli 6,5 milyon TL. Gülkent Devlet Hastanesi’nin düzenlenmesi ve onarılması bir milyon TL. Sağlık İl Müdürlüğü binamız tamamlanmak üzere. Değeri 1 milyon TL. 112 Acil ve sağlık Ocağı 1 milyon TL. Isparta’da 112 Sağlık Ocağı 1 milyon TL. Şu anda inşaatı devam eden Yalvaç Devlet Hastanesi yüzde 50’si tamamlandı, muhtemelen haziran ayı içerisinde bitirilecek. Değeri 11,5 milyon TL. Proje aşamasında Uluborlu Devlet Hastanesi 5 milyon, Senirkent Devlet Hastanesi 5 Milyon, Eğridir Devlet Hastanesi 15 Milyon TL. Isparta’da yapılacak olan 768 yataklı hastanemizin proje bedeli 150 milyon TL. Arkadaşlarımızın hizmet ettikleri dönemde Isparta’da sağlık alanına yapılan yatırımların toplamı 1.2 milyon TL. Türkiye’de sağlık hizmetlerinde gerek kişi başına düşen yatak ve doktor sayısı, hemşire sayısı, personel sayısı ve muayenelerle ön sırada yer almaktayız. Bu Genel Başkanımızın Başbakanımızın Isparta Sevdasını görmek istemeyenlere görmeyenlere en bariz örneklerimizden bir tanesidir. Kendi genel başkanları ve partileri Isparta’yı çok seviyorlarmış, iktidar oldukları dönemde bir nokta 2 milyon liralık yatırımı Isparta’ya layık görmüşler, bizim dönemimizde yapılan yüzlerce milyonluk yatırım sağlık hizmetinde partimizin genel başkanımızın Isparta’ya verdiği değerin en bariz örneklerindendir.
 
EĞİTİMDE 75 MİLYON TL
 
Eğitimde, bu arkadaşlarımız iktidar olduğu dönemde 1999-2000-2001-2002 yıllarında yaklaşık 550 bin lira okullarımızın badanası için para harcamışlar. Okullarımız badana etmekle meşgul olmuşlar. Bizim dönemimizde ise devletimiz tarafından Isparta’ya yapılan okul yatırımı 75 milyon TL. Vatandaş katkısı ile yapılan yatırımlar 14 milyon TL. Devam eden projeler 12 milyon TL. Arkadaşlarımızın döneminde okulların onarımına 550 bin lira yeterli görülmüş. Bizim dönemimizde okullarımızın onarımı için harcanılan para 22 milyon TL. Bunları topladığımız zaman bizim dönemimizde eğitime yapılan yatırımların toplamı 123 milyon TL. Bu rakamları arkadaşlarımızın dönemi ile kıyas edin. Bunun takdirini hemşerilerimiz yapıyor. Bu söylemlere inanmadığı için Ak Parti’nin Isparta’da oy oranı sürekli artıyor.
 
TARIMDA 19 MİLYON TL
 
Makine ekipman yatırımı olarak 6,5 milyon TL. hibe, ekonomik yatırımlar olarak 4,5 milyon TL hibe, basınçlı sulama sistemi dediğimiz damla sulama sistemi için 8 milyon TL hibe, toplam 19 milyon TL tarıma hibe olarak aktarılmıştır. Bunun yanında büyük baş hayvancılığın geliştirilmesi için 4 bin 500 büyük baş hayvan yaklaşık bin 500 aileye dağıtılarak 26,5 milyon TL’lik kaynak kullandırılmıştır. 6 bin 500 küçük baş havyan ve bunun karşılığında 2 milyon 500 bin liralık kaynak kullandırılmıştır. 5 adet soğuk hava deposuna 13 milyon TL’lik destek sağlandı. Diğer projelerle beraber tarımda mazot ve doğrudan destekleri saymıyoruz. Onlar genel desteklerden olduğu için. Diğerlerinin toplamı Isparta’mız için 43 milyon TL’dir. Acaba Isparta’ya hizmet edilmediğini iddia eden diğer partilerimizin yetkililerinin, kendilerinin iktidar olduğu dönemde ister o günün döviz kuru ile ister enflasyondan arındırıp hesap etsinler bizim kaçta birimiz oranında Isparta’ya yatırım yapmışlar ve hibe yapmışlardır? Isparta’mız, göller bölgesi olarak anılır. Ve ciddi olarak tarım potansiyeli yüksek şehrimizdir. Tarımın gelişmesi için sulamaya ihtiyacımız vardır. Ve gölet projeleri Türkiye’mizde olduğu gibi ilimizde de yaygın olarak görülmektedir. Diğer bir husus, belediyelerimizin yapması gereken bir takım hizmetlerde devlet kuruluşlarımız tarafından yapılmaktadır. Gerek içme suyu göletleri, gerek taşkın önleme projeleri. Isparta’mızda bizim dönemimizde yapılan yatırımların toplamı 344 milyon TL. Devam eden projeler 114 milyon TL. Toplamı 460 milyon TL. Daha önceki dönemde Darı Deresi Göleti Isparta’nın Eğirdir’den aldığı yüksek maliyetli su ihtiyacını düşürmesi için DSİ tarafından bu projemiz gerçekleştirilmiştir. Halen Eğridir’den su alınmaktadır. Ama bunun nihai çözümü darı deresinin ikinci etabının yapılmasındadır. Maalesef Isparta Belediyesi birinci etabı teslim almadığından dolayı ikinci etabın inşasına başlanması konusunda güçlüklerle karşılaşmaktadır. Proje şu anda etüt çalışmaları devam ediyor. İnşallah belediyemizde birinci etabı kısa süre içerisinde devralır. İkinci etabı yaparken Ankara’da bir şeyler izah etmek zorunda kalmayız. Bunun yanında devam eden projelerimiz var. Geçen gün ihalesi gerçekleştirilen Yenişarbademli Şehit Gökhan Eriç Göleti. İlçede sular Beyşehir Gölü’ne akar bizde elektrikle gölden bu suyu alıp ovada kullanıyoruz. Bu külfetli bir sulama projesi. Şu anda yapılan proje ile bu maliyetten 35 milyon TL’lik yatırımlar kurtulacaklar. 10 yıldır burada milli parklar ile olan problemi aşmak için uğraşıyoruz. Bürokrasiyi 10 yılda aşabildik. Devam etmekte olan yatırımlarımız Hoyran, Barla, Şarkikaraağaç Sulama projesi Atabey ovasının da dahil olduğu Gönen, Kuleönü, Büyükgökçeli kısmının kapalı sistem basınçlı sulama sistemine geçmesi için proje bedeli 120 milyon TL’lik çalışmada çalışmalar başladı.
 
DİĞER YATIRIMLAR VE HİZMETLER
 
Ak Parti İl Başkanı Uzaktaş, daha sonra ise yapılan diğer yatırımları şöyle anlattı: “Sosyal devlet olmak vatandaşına kaliteli hizmet sunmakla mümkündür. Ülkemizde engelliler, ailelerin ilgilenmekte çok zorlandığı çok meşakkat içinde kaldığı engellilerimizi sağlanan imkanlar malumdur. Gerek engellilerimiz, gerek bakıma muhtaç yaşlılarımız, gerekse yetim ve öksüz çocuklarımız, gerekse aile tarafından bakılamayan çocuklarımız için devletimizin harcadığı Isparta’daki imkanları vatandaşlarımızın takdirine sunuyoruz. Evde bakım hizmetlerinden Isparta’da 2 bin 300 civarında kişi yaralanıyor. Bunlara doğrudan gelir desteği olarak ödenen rakam yılık 20 milyon TL’dir. Bunların bakımında kullanılmak için yapılan hizmet alımına artı yıllık 10 milyon TL’lik harcama yapılıyor. Yaklaşık sosyal hizmetlerin kendi kadrolu personeli hariç, Isparta’da bunlar için yapılan yıllık harcamalar 30 milyon TL’dir. Bunun yanında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından ihtiyaç sahiplerine yıllık sağlanan para 3 milyon TL’dir. Acaba kendi dönemlerinde engellileri soka köşelerinde dillenmeye muhtaç bırakan muhalefet partileri vicdana gelip de bu hizmetimizi takdir ederler mi? Vatandaşlarımızın takdir ettiği ve değer verdiği, toplumu ile barışık, ile iç içe, toplumun dertlerine duyarsız kalmayan genel başkanımızın bu konuda gösterdiği hassasiyeti takdir ederler mi? Kendi takdirlerine sunuyorum. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün yeni binası inşaatına 2013 yılında başlanacaktır. Arkadaşlarımızın iddiası, Isparta’da bölge müdürlüklerin kapatıldığı, başka şehirlere gönderildiği ile ilgili. Özellikle MHP İl Başkanı İsa Yalçın’ın klasik sorularından bir tanesidir. Kapanan bir takım fabrikaların niye kapandığını sormuştu. Ben, ‘Bu fabrikaları biz kapatmadık. Siz bu ülkeyi 2001 yılında Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük krizine soktunuz, bu kriz neticesinde Türkiye’de olduğu gibi maalesef bir kısım işletmeler bu yükün altından kalkamadıkları için kapanmıştır. Kendi kapattığınız kendi batırdığınız işletmelerin hesabını sormak acaba ne kadar vatandaşımıza inandırıcı gelir ve ne kadar doğrudur. Bu politika zeytinyağı gibi suyun üzerine çıkma politikasıdır. Bu süreç içerisinde Isparta’mıza kazandırılan yatırımlarımız nedir. Kurumlarımız nedir? Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı merkezi Isparta’dadır. Kara havacılık okulu Isparta’ya kazandırılmıştır. Diğer bir husus üniversiteye yapılan yatırımlar. Üniversitemiz bizim geldiğimizde 220 bin metrekarelik kapalı alana sahipti. Bizim dönemimizde yapılan yatırımlarda 480 bin metrekarelik kapalı alan asahip olmuştur. Bizim geldiğimizde Isparta’da 32 bin öğrenci vardı. Bugün itibari ile 13 bin öğrencimiz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kurulması ile dahil oldukları halde 60 bin öğrencimiz bulunmaktadır. Üniversitemize yapılan bütçe harici desteklerin toplamı ek ödenek olarak 160 milyon TL civarında. Bizim dönemimizde eğer Tıp Fakültesi’nin borcu silinmeseydi Tıp Fakültemiz batmış durumda idi. Kredi yurtlarda bin yatak kapasitesi sağlanmış. Bin yatak kapasitesi içinde SDÜ’den yer tahsisi bekleniyor. Bugün üniversitemizin bütçesi yıllık 300 milyon TL7yiaşmıştır. Devletten aldığı 340 milyon TL civarındadır” dedi.
 
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR