22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,579 TL
  • 5,395 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

UZAK ARA UZAKTAŞ !

Mart 2014 yerel seçimine yaklaşık 80 gün kala, mevsimlere nispet edercesine ısınıyor siyaset şehrimizde.

Isparta
Tüm partilerimizin adayları kendince çalışmalar peşinde. Uzaktaş’ından Çakan’ına, Çakmakçı’sından Günaydın beylerine kadar. Seçimlerin cilvesi bunlar. ÇAKAN bey yıllardır siyasetin içerisinde olmanın avantajı ile bildik milli görüş siyasetini pazarlıyor. Milli görüşten aldığı siyasi terbiye ile de iyi bir duruş sergilemeye çalışıyor. Eski rektör hocamız Çakmakçı bey ise, siyasi acemiliğinden kurtulma mücadelesi veriyor. O da ne hikmetse kadın kolları ile çalışmaya başladı. Kadınların ve kadın kollarının siyasetteki önemini yeni anladı galiba. Günaydın başkan ise, tek akılda kalan “asfalt” kozu ile bu işin olmayacağını anlamış ki, klasik seçim çalışmalarına tekrar döndü. Esnaf ziyaretleri, ev ziyaretlerini mevcut belediye başkanı olma avantajı ile yapıyor. Belediyenin imkânlarını kendisini pazarlamak için en güzel şekilde kullanıyor. Adaylık arenasına en son giren isim olan Uzaktaş beyde ise hiç telaş yok. Aslında Nuri beyin telaş içinde olmasına gerek de yok. Zira iktidar partisi adayı olması ve hükümetin 2013 Aralık’ta meydana gelen olumsuz saldırıları bertaraf etmiş olması Nuri bey’in elini de güçlendiriyor. Eski il başkanım olan Nuri bey, tabii ki diğer adaylar gibi her türlü seçim argümanını kullanacak. Doğaldır ki Ankara’dan kendisine verilen destek seçim sonuna kadar sürecek. Genel başkanımız, başbakanımız Tayyip beyin, Nuri beyin adaylığı konusunda destek isteyeceği ve şehrimize vaat edeceği şeyler de olsa gerektir. Zira olumsuz ve uyumsuz bir Günaydın başkan ile alamadıkları kaynağı bu şehre kazandıracak olan kişiyi genel merkez kendisi belirlemiştir. Bu anlamda Nuri beyin elini güçlendirmek de genel merkeze düşecektir.

Genel merkezin belirlediği Uzaktaş bey, verilecek olan seçim vaatleri ve müstakbel kaynak destekleri ile şehrimizi beş yıldır beklediği imkanlara kavuşacaktır. Nuri bey, şehrin bu beklentisinin farkındadır ve konu ile alakalı çalışmalarına çoktan başladılar bile. Nuri beyin seçimlerde çalışacağı akademik ve siyasi kadrolar da yavaş yavaş belirlenmeye bile başladı. Isparta’lılar iktidar kanadından kaynak getirmeye ve bu kaynakları değerlendirmeye alışkındırlar. Kaynak getirme işi, geçmiş belediye başkanları döneminde hep süregelmiştir. Şimdi yine böyle olacaktır. Olmak zorundadır. Zira şehrimiz Günaydın başkan ile yıllardır en ufak bir yatırım almamıştır, alamamıştır. Bırakın yatırım ve kaynak almayı, mevcut kaynakları (ITKM gibi) değerlendirememiştir bile.

Belediye başkanı olacak kişide, güzel hasletlerle donanmış olmanın yanında, Ankara’da bulunan kaynakları, iktidar partisi milletvekilleri ile gerekli işbirliği yaparak şehre aktarma vizyonuna da sahip olmalıdır. Bu açıdan bakıldığında mevcut belediye başkan adaylarının içinde en makul aday Uzaktaş bey olacaktır. Zira memleket kaynağa ve hizmete susamıştır. Isparta ekonomisi can suyuna muhtaç duruma gelmiştir. İktidardan yani Ankara’dan kaynak alacak ve kaynakları doğru ve yerinde kullanacak başkanlara acilen ihtiyacı vardır bu şehrin. Yani vekillerden en iyi şekilde istifade eden başkanlara ihtiyacı var bu şehrin. Vekilleri görmemezlikten gelen başkanlara değil. Herkesi küçümseyerek yalnız kalmaya mahkum olan başkanlara değil. Çete kurmaktan yargılanan belediye başkanlarına değil.

 Hasılı bizler Günaydın beyi sanırım hak etmiyoruz. Hem kendimiz adına hem de gelecek nesiller adına hak etmiyoruz. Tek temennimiz de Günaydın başkanın 09.01.2014 tarihindeki mahkemelerden bir an önce kurtulması ve adını aklaması. Onun için geçen yazımızda klişeleştirdiğimiz sözümüzü tekrar ediyoruz ve diyoruz ki: Uzak ara UZAKTAŞ… Benden söylemesi.

 İsmail TANIŞMAN—Belediye Meclis Üyesi


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR