18 Aralık 2018 Salı

  • 5,349 TL
  • 6,088 TL
  • 214,77 TL
  • 90.571
ISPARTA
KORKUNÇ KAZA ÖLÜ VE YARALILAR VAR

KORKUNÇ KAZA ÖLÜ VE YARALILAR VAR

ISPARTA'DA KAÇAK İÇKİ OPERASYONU

ISPARTA'DA KAÇAK İÇKİ OPERASYONU

ISPARTA'NIN ACI KAYBI

ISPARTA'NIN ACI KAYBI

İNTİHAR EDEREK YAŞAMIN SON VERDİ

İNTİHAR EDEREK YAŞAMIN SON VERDİ

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE TOPYEKUN SAVAŞ

Isparta Valisi Şehmus Günaydın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir araya geldiği gazetecilerle memleket meselelerini ele alarak, kentte uyuşturucu madde bağımlılığı ve önleyici çalışmalar hakkında yapılması gerekenleri ele aldı.

Isparta

Uyuşturucunun sigaradan başlayan bir illet olduğuna vurgu yapan Vali Günaydın, küçük yaşta öğrencilerin sigara içtiği bilgisini aldığı bir metruk binayı bağımlılığı önlemek adına yıktırdığını açıkladı.

Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik çalışmaların, Isparta'da da kararlılıkla sürdürüldüğünün altını çizen Vali Şehmus Günaydın, gençleri bu illete karşı korumak, kurtarılanları rehabilite ederek hayata kazandırma yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Bir hafta içinde ihaleye çıkılacak

Uyuşturucu ile mücadele konusunda kararlılıkla çalıştıklarını ifade eden Isparta Valisi Şehmus Günaydın, kentte yapılması planlanan merkez konusunda, ilgili Bakanlıklardan yer tahsisi sağlandığını ve bir hafta içerisinde ihalesinin yapılacağını açıkladı.

İlk kez açıkladı

Madde bağımlılığı konusunda kurtarılan gençlerin rehabilite ve iş istihdamı ile sosyal hayata adaptasyonları konusunda bir dizi çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Vali Günaydın, kentte her Çarşamba yaptığı halk günlerinden birince madde bağımlılığından kurtulan ancak işsiz kalan bir gencin kendisine serzenişte bulunduğuna işaret ederek, bu konuda Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) ile görüşme yaptığını gazetecilere ilk kez açıkladı.

Rehabilite edilen gençlere istihdam sağlanacak

Gençlerin uyuşturucu madde ve madde bağımlılığından korunmasının yetmediğine dikkat çeken Günaydın, "Uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda tedavi ve sonrasında rehabilitasyon, ardından da iş istihdamı konusunda elimizden geleni yapmamız lazım. Bu illete bulaşan gençlerimizin geri döndürülmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Burada herkese görev düşüyor, ancak bu iş burada bitmiyor. Siz basın mensuplarımız ve vatandaşlarımızdan da bu konuda destek bekliyorum. Bu konuda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla bir görüşme yaptım. Bu görüşme sonrasında, işletmelerde madde bağımlılığından kurtulan gençlerimiz rehabilite edildikten sonra iş istihdamı sağlayacağız" dedi.

"Bu iş sigaradan başlıyor"

Madde bağımlılığı konusunda en önemli görevin, çocuklar için aile ve okullara düştüğünü belirten Vali Günaydın, geçtiğimiz hafta kentte okul müdürleriyle yaptığı toplantıyı hatırlatarak, "Bu iş sigaradan başlıyor. Okul müdürleriyle yaptığım toplantıda bu konuda daha fazla önlem alınması talimatını verdim. Özellikle uyuşturucu madde konusunda daha hassas davranılması talimatını verdim. Bazen benim bile karşılaştığım oluyor, geçenlerde sokak aralarında sigara içen gençler gördüm ve derhal gerekenin yapılması talimatını verdim" diye konuştu.

"Öğrencilerin sigara içtiği metruk binayı yıktırdım"

Öğrencilerin, sigara kullanımından başlayan bağımlılıktan uzak tutulması gerektiğine işaret eden Vali Günaydın, "Geçenlerde, küçük yaşta öğrencilerin bir metruk binada sigara içtiği bilgisini aldım. Gençlerin sigara içtiği o metruk bina için talimat verdim, yıkın dedim. Biz, bu konuda ailelerimizin yanındayız. Bu mücadeleyi hep beraber yapacağız ve yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Gençlere alternatif alanlar oluşturmak lazım"

Gençlerin okullarda, madde bağımlılığı konusunda gereken eğitimi aldığını, bunun yanı sıra sıkça ailelere de bu konuda eğitim ve çalışmalar düzenlendiğini ileten Vali Günaydın, bu çalışmaların da yeterli olmadığını, gençlere bu illetten uzak olmaları için alternatif yerler sağlanması gerektiğine değindi.

Bu konuda, kentteki mevcut spor alanlarının geliştirilerek yeni tesisler yapımının gerekli olduğunu anlatan Vali Günaydın, "Gençlerimize alternatif alanlar oluşturmayı istiyoruz. Yeni spor alanı tesisleri açmamız gerekiyor. Biz son dönemde bu çalışmalara ağırlık verdik. Gençlerimizi başarılı oldukları alanlarda cesaretlendirmemiz lazım. Hatta ve hatta gençlerimizin aileleriyle birlikte spor yapabileceği bir alan oluşturmayı düşünüyoruz. Büyük bir yer bulup, hem gençlerimiz hem aileleri hem de diğer vatandaşlarımıza ve sporculara bu alanı açmak istiyoruz. Bu tek başına yapılacak bir olay değil, el ele toplumun bütünüyle gerçekleştirilecek bir olay. Bu, gelecekteki tehlikelerin önlenmesi adına önemli bir olay" ifadelerini kullandı.

Vali Günaydın, sporun yanında sanatsal ve kültürel faaliyetlere destek olunması gerektiğine vurgu yaparak, "Destek olalım, bu tür çalışmaların önünü açalım. Bunlara yoğunlaşalım" ifadelerine yer verdi.

Vali Günaydın'a 'Basın Dostu' plaketi

Vali Günaydın'a, günün anlam ve önemine bianen Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan tarafından 'Basın Dostu' plaketi takdim edildi.

Ziyaret, Vali Günaydın'ın gazetecilerle birlikte toplu fotoğraf çektirilmesiyle son buldu. 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

kabacalı

11 Ocak 2018 Perşembe 20:18

kabaca gavelerinde sigara içiyorlar başkan ilgilenmiyor çünkü kendiside içiyor. lafa geldimi salmadığı kalmaz sayın valim kabacadaki kaveleride denetlesinler içerde oturamıyoruz.kaveciside içiyor başkanıda içiyor.memuruda içiyor.

vali maduru

11 Ocak 2018 Perşembe 18:09

gençler spor yapsın sigaradan uyusturucudan uzaklassın istiyoruz diyor sayın vali beyler ve ziya beyler fakat kılları bile kıpırdamıyor. gidin bakın tahsin bilginer yüzme havuzunun durumuna.hiç inceleme yaptınız mı orada.kaç kere gidip baktınız ne var ne yok orada.ıspartanın acilen yüzme havuzuna ihtiyacı var. cocuklar yuzme sporu yapmak istiyor.üst üste yüzmek istemiyor pis bir havuzda yüzmek istemiyor.rektör hoca da aynı sadece devlet size konuşun diye maaş veriyor zaten.

üzüm pazarı kapalı çarşı

11 Ocak 2018 Perşembe 15:55

Üzüm pazarındaki esnaflar küçücük dükkanda sigara içiyor, adamı uyarıyoruz aldırış etmiyor. buradan valime, sağlık müdürlüğüne, zabitaya ihbar ediyorum gidin görevinizi yapın. Sigara ölçümü yapın, biz söylüyoruz olmuyor.

vatandaş

11 Ocak 2018 Perşembe 11:49

gençlik ve spor il müdürlüğü ile turizm il müdürlüğü tarafından gençlerin spora ve diğer kültürel etkinliklerle katılımının sağlanmasına yönelik programlar hazırlanması, bu programlara katılımın teşvik edilmesi lazım. gençlik büyük bir kesimi çevresine kendini gösterme çabasıyla kafe ve barlarda ellerinde içki ve sigara vaktini boşa geçiriyor.

ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM EDİN.

11 Ocak 2018 Perşembe 09:39

Sayın Valim Bu konudaki duyarlılığınızdan dolayı Allah razı olsun. Isparta Merkez Savköy Kasabasında ki gençlerimizi de kurtaralım. Kasabamızdaki Gençler elden gidiyor bir bir kaybediyoruz gelecek nesil için ümitli olmak istiyoruz ama çok büyük bir tehlike var.Evladını bu uyuşturucu illetine kaptıran ailelere diğer aileler destek vermiyor veya veremiyor bu iş sizin vereceğiniz bu büyük destekle inşaallah düzelecektir.Kasabayı yönetenlerin (Başkanın ve Muhtarların) bu işe zaman ayırması lazım

dumansız hava sahası

11 Ocak 2018 Perşembe 09:08

tüm kapalı alanlarda sigara içiliyor lütfen denetimleri artıralım

Metruk sarı bina

11 Ocak 2018 Perşembe 09:05

Sosyal hizmetler aşevinin yanındaki metruk binada da çocuklar gençler buluşup sigara içiyor sayın valimiz. Burayı da takdirinize bırakıyoruz.

faydanoz

11 Ocak 2018 Perşembe 00:27

Sigara ile radikal mucadele edilmeli.sigara icenin saglik giderlerini devlet odememeli.Kamu calısani sigara iciyorsa , görevden uzaklastırilmali. tasoren ise kadroya alınmamali.

Engelli hizmetli

10 Ocak 2018 Çarşamba 22:08

Okullarda çalışan Engelli hizmetlilerin derdine derman olun sayın valim.Çok mağdur var.Engelliden hizmetli olurmu?

Adem

10 Ocak 2018 Çarşamba 21:50

Kapalı alanlarda ve kafelerde fosur fosur sigara içiliyor, lütfen daha sıkı denetim yapılsın

VATANDAŞ

10 Ocak 2018 Çarşamba 21:47

SAYIN VALİM ISPARTADA HENÜZ ÇOK FETÖCÜ VAR ISPARTA TÜRKÜYENİN KİLİT YERİ BU KONUDA Bİ AĞIRLIK VERSEK GEÇMİŞ ISPARTA HABERLERİNE BAKIN KİMLER VAR

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR