24 Ekim 2021 Pazar

Ali Ceylan hayatını kaybetti

Ali Ceylan hayatını kaybetti

Fabrika binası Atabey’e tekrar kazandırıldı

Fabrika binası Atabey’e tekrar kazandırıldı

Bakan Kurum'dan Yalvaç'ta Millet Bahçesi ve Sıfır Atık projesine destek

Bakan Kurum'dan Yalvaç'ta Millet Bahçesi ve Sıfır Atık projesine destek

Başkan Kaynak'tan teşekkür

Başkan Kaynak'tan teşekkür

Üniversite öğrencileri için aşıda kritik hafta

Üniversite öğrencileri için aşıda kritik hafta

Isparta

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, ekim ayının ilk haftası üniversitelerin açılacak olmasının, vaka sayılarının artması açısından risk oluşturduğunu söyledi. Oğuztürk, "Bu hafta kritik bir hafta. Aşının 14 gün içinde etkisini sağladığını düşünürsek öğrencilerin bu haftayı iyi değerlendirmeleri gerekiyor" dedi.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Oğuztürk, uzun zamandan sonra Covid-19 vaka sayılarında 29 binli rakamlar görüldüğünü, bu rakamların test sayısının artmasıyla doğru orantılı olduğunu belitti. Prof. Dr. Oğuztürk, vaka sayılarının artmasındaki en önemli nedenin, delta varyantının ülkede dominant olarak devam etmesi ve halkın maske, mesafe, hijyen kurallarındaki istikrarı devam ettirmede sıkıntılarının ortaya çıkması olduğunu söyledi. Oğuztürk, "Elimizdeki en güçlü silah olan aşının istenilen düzeyde günlük artış şeklinde yansıması gerekiyor. Aşı olan insanlarımız var evet; ama bunun bir miktar daha artması gerekiyor ki toplumsal bağışıklık yüzdesine bir an önce ulaşalım. Şu an itibarıyla iki doz aşı yaptırmış insanlar eğer takviye doz yaptırılma tarihi gelmişse yaptırmak zorundalar. Biz virüsle mücadelede başarılı olmak istiyorsak aşılama oranında toplumsal bağışıklığa katkı sağlayacak bir yüzdeyi yakalamak zorundayız. Yeni mutasyonlara da yol açabilecek bir süreç, bu virüs aramızda dolaştıkça devam edecektir" dedi. 

Prof. Dr. Oğuztürk, ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağını ve bunun için öğrencilerin şimdiden önlemlerini alması gerektiğini kaydetti. Oğuztürk, "Vaka sayılarında asıl büyük artma riski oluşturabilecek durumlardan bir tanesi ekim ayının ilk haftasından itibaren yüksek öğretimde yüz yüze eğitime geçilmesi olacak. Bu anlamda özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından aktive edilmiş olan 12 yaş üstü ve 18 yaşın da dahil olduğu gençlerimizin hangi aşıyı istiyorsa özgür iradelerine bağlı olarak yaptırmaları gerekiyor. Özellikle bu hafta yüksek öğretimde öğrenim görecek kişilerin ikinci doz aşılarını bitirmeleri gerekiyor ki okula başladıkları zaman hastalanma riski sıfıra yakın bir şekilde onların yüz yüze eğitimini engellemeyecek şekilde olsun. Bu hafta kritik bir hafta çünkü öğrenciler aşı olduktan iki hafta sonra bağışıklığın ortaya çıktığını düşünürsek aşı olmamış öğrencilerin bu haftayı iyi değerlendirmeleri gerekiyor" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Hüso uzun olandan

24 Eylül 2021 Cuma 15:55

Aşı yaptırmayın yiğenim bil ****ts çip enjekte ediyor sakın haaa tuvalette s*çarken falan sizi takip etcemiş

Spartan

24 Eylül 2021 Cuma 15:52

kimse yüzyüze istemiyor çünkü herkes evinden ders vermeye alıştı. ödtü boğaziçi hocaları hele gittiler yazlıklarında şortla ders anlattılar. ama aşı ısrarına karşıyım ben de aşı olmak istemeyen olmasın hasta olursa da ölür hayırlısıyla. bu kadar basit. doğal seleksiyon. gelecek nesiller bu sayede kurtulur belki

ANTİKOR

24 Eylül 2021 Cuma 15:36

ANTIKOR TESTİNİZİ ÖLÇDÜRDUKDEN SINRA AŞI OLUP VUCUT NE KADAR ANTIKOR ÜRETMİŞ BAKIN BIRDE ANTIKOR TESTINIZ AŞI OLMADAN ÖNCE YAPDIRIN KOVID GEÇİRİP GECIRMEDIGINIZI OGRENIN

aşının çare olmadığını akademik çevre biliyor

24 Eylül 2021 Cuma 14:33

boş iş aşı..işe yarıyor olsaydı odtü ve boğaziçi hocaları yüzyüze eğitimde ısrar etmezlerdi..kendileri de öğrenciler de aşılı olmalarına rağmen yüzyüze eğitim istemiyor kalabalığa girme riskini almak istemediklerinde ısrar ediyorlar...aşı ilaç değildir, çözüm hiç değildir, herkes farkında.."el temizliği, maske, mesafe." salgında kesin çözümdür..tüm salgınlarda...niye, ne uğrune bu aşı ısrarı???

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR