27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

TÜRKİYE MARKASI OLACAK

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Süt İşletmesi’ni (ÜNSÜT) kiralayan Fişekçi Ailesi,piyasaya iki yeni ürün sundu: ‘İçi sırla kaplıtoprak çömlekte yoğurt’ 1 kez tadanların tutkunu olmasına neden oldu.

Isparta
ÜNSÜT’TEN ‘SIRLI YOĞURT’

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) bilimsel araştırma ve uygulama işletmesi (ÜNSÜT) olarakkurulan ve 1968 yılından bu güne kadar kesintisiz endüstri içerisinde faaliyet gösteren Fişekçi Ailesi’ne kiralanan kurum, Türkiye Markası olmaya aday bir ürün geliştirdi: ‘İçi sırla kaplı toprak çömlekte yoğurt’

DEMİREL TUTKUNU OLDU

Aralık 2013’te üretilip piyasaya sunulan ürünün güzelliğini ilk keşfedenlerden biri 9. CumhurbaşkanıSüleyman Demirel oldu. Keşfin hikâyesi de var: Bir kişi tedavi için Ankara’ya gidecekti. Isparta’dan 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hediye götürmek istedi. Ne götüreceğini 1968 yılından bu yana süt ürünleri endüstrisinde çalışan Mehmet Fişekçi’ye sordu.Mehmet Fişekçi de (‘- ne uğraşıp duruyorsun. BizÜN SÜT ISPARTA olarak yeni bir ürün çıkardık. Onu götür’) dedi.O kişi de isminin verildiği üniversitenin işletmesinineseri olan içi sırla kaplı toprak çömlekte yoğurdunugötürdü.Ertesi gün, Güniz Sokak’tan ÜNSÜT ISPARTA’ya telefon geldi. O ses, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in çömlek yoğurdu çok beğendiğini; tebrik ve takdir ettiğini; gurur duyduğunu aktardı; 7 tane daha istediklerini söyledi. Ve o gün, bugündür ÜNSÜT ISPARTA’dan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e içi sırla kaplı toprak çömlekte yoğurt gönderiliyor. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yoğurdu hem kendisi yiyor hem de misafirlerine (‘- bu Isparta’nın eseri’) diye ikram ediyor. Yeni lezzet keşfi sadece bununla da sınırlı değil.

Aynı yoğurt her hafta İstanbul’da yaşayan Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel’e de gönderiliyor.

SIRRI BİZDE. TÜRKİYE MARKASI OLACAK

İçi sırla kaplı toprak çömlekte yoğurt üretimini ÜNSÜT ISPARTA İşletmecileri Mehmet Fişekçi, gelini Gıda Yüksek Mühendisi Burçin Fişekçi ve endüstri içerisinde çekirdekten yetişen oğlu Ali Fişekçi gerçekleştirdi. 1968 yılından bu yana süt ürünleri endüstrisinde hizmet ürettiğini söyleyen Mehmet Fişekçi, “bizde babamızdan öğrendik. İlk kuşak Ali İhsan Fişekçi idi. Ardından ben yönettim. Şimdi de işin başında gelinim Burçin Hanım ve oğlum Ali Bey var. Çömlek Yoğurt, sadece bize özgü değil. Türkiye’de bunu üretenler var. Ama lezzeti, sırrı, doğallığı bir başkadır ÜNSÜT’ün” dedi.

YÜZDE 100 DOĞAL, SAF ÜNSÜT ISPARTA Yöneticisi Gıda Yüksek Mühendisi Burçin Fişekçi, öncelikle üründe tek bir damla katkı ve koruyucu maddenin olmadığını söylüyor. Yapım şeklinin farklı olduğunu anlatan Gıda Yüksek Mühendisi Burçin Fişekçi, ayrıntılarını paylaşmakta bir sakınca görmediklerini anlatıyor. Gıda Yüksek Mühendisi Burçin Fişekçi, şöyle diyor: “ÜNSÜT ISPARTA açısından hiçbir sakınca yok. Çömlek yoğurdun sırrını anlatabiliriz. Öncelikle şu var: İçi sırla kaplı toprak çömlekte üretim yapıyoruz. Evaporatörde sütün suyunu alıyoruzKuru maddesi artıyor böylelikle Mayalanma işlemine geçiyor. Özel çömlek kaplarda piyasaya sunuluyor. Katkı maddesi yok. Koruyucu madde yok.Üretim tarihinden itibaren 20 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor.

TÜRKİYE MARKASI OLACAK

Ürünü Aralık 2013’te piyasaya sunduklarını; Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar’da tüketici ile buluştuklarını anlatan Gıda Yüksek Mühendisi Burçin Fişekçi şöyle diyor:

“Çok özel bir lezzet… Tüketici çok çok beğendi.

Tanıtım açısından kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, vakıf, sivil toplum, mesleki ve ticari örgüt yöneticilerine gönderdik. Hepsinden çok olumlu, çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Isparta, Burdur ve Ayfonkarahisar’da tüketicilerimiz ürünü baş tacı etti. Taleplere yetişmekte zorlanır halegeldik.

TOPRAK ÇÖMLEK OLDUĞU İÇİNFİYATI YÜKSELİYOR, DEPOZİTO SİSTEMİ GETİRMEYİ PLANLIYORUZ

İçi sırla kaplı toprak çömlekte yoğurt diğer ürünlere kıyasla biraz pahalı. Ama bu toprak çömlektenkaynaklanıyor  Çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Bu lezzeti herkesin tatmasını istiyoruz Daha da ötesi yüzde 100 saf bir ürün. Sağlıklı bir yiyecek. Depozito getirmeyi düşünüyoruz.Nasıl bir formül olur, onu tartışıyoruz. Toprak çömleği bize geri getirene yoğurt verebiliriz. Ürünümüzün Türkiye markası olacağını düşünüyoruz.

YENİ ÜRÜNLERLE BİRLİKTE ANTALYA’YA DA AÇILACAĞIZ

 Yeni ürünlerle birlikte Antalya’ya da açılmayı planlıyoruz. İçi sırla kaplı toprak çömlekte yoğurt ile Antalya’ya da gireceğiz

kaynak : Akdeniz

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR