23 Temmuz 2018 Pazartesi

  • 4,748 TL
  • 5,563 TL
  • 188,23 TL
  • 95.718
ISPARTA 28°
MOTOSİKLETİYLE KANALA UÇTU

MOTOSİKLETİYLE KANALA UÇTU

KAMYONCU ESNAFI İSTEDİ GÜNAYDIN ANINDA YERİNE GETİRDİ

KAMYONCU ESNAFI İSTEDİ GÜNAYDIN ANINDA YERİNE GETİRDİ

KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN KOMANDOSU OLACAK!

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN KOMANDOSU OLACAK!

Isparta

Isparta Eğirdir'deki Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinden birine, Komando İhtisas Kursu'na ev sahipliği yapıyor. 140 gönüllü askerin başvurduğu 7 aylık eğitimin altıncı ayına girerken 42 kişi yola devam ediyor.

Komando İhtisas Kursu'na katılan gönüllülerden biri de Astsubay Arzu Oğuz. 24 yaşındaki Oğuz, zorlu eğitimi tamamlayarak Türkiye'nin ilk kadın komandosu olmaya hazırlanıyor.

'BABAM ÇOK GURURLU'

Kursun ilk kadın astsubayı Oğuz'un üniforma sevdası çocukluk yıllarında başlamış. Askerlik bir bakıma Oğuz'a babadan miras. Özel Kuvvetler'de görev yapmış olan babası, malulen emekli bir astsubay."Çocukluk hayalim asker olmaktı, hiçbir zaman başka bir mesleğe hevesli olmadım" diyen Arzu Oğuz şimdi hayalini yaşıyor:

"Bazı zamanlarda kızları da askere alırlar mı diye düşünüp dua ettiğim geceler oldu."

6 aylık süreç içinde dünyanın en zorlu eğitimlerinden başarıyla geçen Arzu Oğuz, "Babam çok gururlu, annem ise etapları duyunca benim için biraz üzülüyor. İlk günün sonunda yaşadığım yorgunlukla duyduğum kıvancı anlatamam" diyor.

Derin Kar ve Şiddetli Soğuklarda Muhabere Harekatı, Kara Komando Harekâtı ve Hava İndirme Harekâtı gibi etapları geride bırakan Astsubay Oğuz, "Bazen bedenimin isyanı kulaklarımda çınlıyor ama her gün kendimi yeniden inşa ettiğimi, ileriye doğru bir adım daha attığımı da hissediyorum.Komando İhtisas Kursu, ilk başta fiziki olarak güçlendiğim bir süreçmiş gibi görünebilir. Fakat aslında bu eğitimi ruhuma da iyi gelen, geleceğe umutla bakmamı sağlayan, her gün biraz daha araladığım bir kapı gibi düşünüyorum"diyor.

ÖZEL KUVVETLER'İ İSTİYOR

Eğitmenlerine göre, Arzu'nun erkek adaylardan en üstün olduğu konu hırsı ve sabrı. Astsubay Oğuz da "Şimdiye kadar hiç 'Keşke katılmasaydım' dediğim bir an olmadı. Fakat elbette kimi zorlu aşamalarla karşılaştım. Örneğin normalde de koşan ve özellikle kros koşusundan zevk alan biriyim. Fakat kara safhasında 27 kilometre tam teçhizatlı koşu kelimelerle anlatılamayacak bir deneyimdi" diyor.

Arzu Oğuz'un tamamlaması gereken 5 haftası kaldı. Fakat eğitimin en zorlu kısımları geride kalmış durumda. Kurs sonundaki törenden bahsederken de gözlerinin içi gülüyor ve Eğirdir'deki kursla hayatında yeni birsayfa açmak istiyor: "Buradaki eğitim sadece 7 aylık bir süreç değil.Hayatımın geri kalanında farklılıklar yaratacak bir deneyim. Hem sabır hem de güç gerektiren eğitimlerden geçtim. Sadece meslek hayatımda değil, yaşamımın geri kalanında karşılaşabileceğim zorluklarda burada geçirdiğim eğitim anahtar bir rol oynayacak. Muharip sınıf olmamam nedeniyle bu kursu benim için gereksiz görenler oldu. Öte yandan Özel Kuvvetler timlerinde kadın olmam sebebiyle çalışma şansım yok fakat Özel Kuvvetler bünyesinde herhangi bir kadroda görev yapmak istiyorum."

HERHANGİ BİR ÖN YARGIYLA KARŞILAŞMADIM

ASTSUBAY Oğuz, 41 erkeğin arasındaki tek kadın olmasına rağmen herhangi bir ön yargıyla karşılaşmadığını anlatıyor: "Burada bir adanmışlık çatısı altında beraberiz ve bizde 'bir' olmak esastır. Bu sebeple hiçbir zaman erkek kursiyerlerden bana karşı bir tavır hissetmedim. Aksine artık öz kardeş gibiyiz."

(Kaynak: Hürriyet)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ömer faruk harmancı

11 Temmuz 2017 Salı 15:00

Allah esirgesin maşaallah

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR