20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,744 TL
  • 5,500 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
ISPARTA 21°
CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

Türkçe Olimpiyatları

Bomba32 Yazarı Soner Toros'un yazısı

Isparta

Türkçe olimpiyatları

                Isparta, bu zamana kadar hiç görülmemiş bir hafta yaşıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin mezuniyet töreni, uluslar arası Gül Sempozyumu, organizasyonunu Belediye’nin üstlendiği Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali ile ana sponsorluğunu Özel Altınbaşak Kurumları’nın üstlendiği Türkçe Olimpiyatları bugünden başlayıp, pazara kadar sürecek etkinlikler zincirini oluşturuyor.

                Gönül isterdiki Valimiz Memduh Oğuz’un dediği gibi tüm bu organizasyonlar ‘Isparta Festivali’ adı altında birarada yapılsaydı. Ama maalesef ‘benim olsun küçük olsun’ mantığını terk etmek zor oluyor. Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali’ni dönemin Valisi Halil İbrahim Daşöz planlarken, tasarlarken 5 önemli noktaya işaret ederdi. ‘Tanıtım, sıla hasreti nedeniyle memlekette buluşma, ticari hareketlilik, halkın eğlencesi gibi’ Bu ruhla başlatılan festival ilerleyen yıllarda aynı kasabalarda yapılan elma, domates vesaire ürünlerin hasat sevincini yaşamak için düzenlenen konserlere döndü. Festival ruhundan uzaklaştı, tanıtım, farkındalık, hemşeri buluşması, ticari hareketlilik gibi unsurlar, sanatsal etkinlikler bir kenara bırakıldı organizasyona sadece iyi bir sanatçının konser vermesi gözüyle bakılmaya başlandı. Bu sene de öyle olacak. Festivalimiz ruhuna, amacına ve çıkışına uygun maalesef yapılamıyor.

                Özel Altınbaşak Kurumları’nın organizasyonunda ve sponsorluğunda Isparta’da bu akşam gerçekleştirilecek Türkçe Olimpiyatları, bence çok önemli bir organizasyon. Siz Türkiye’de çocuklarınıza gençlerinize tam olarak Türçe konuşturamazken, Dünyanın dört bir yakasında Türkçe konuşan, Türkçe söyleyen çocuklar geliyor ve Türkçe konuşuyor. Gurur duyulacak bir durum. 21 ülkeden yüzlerce öğrenci burada olacak. Dünyanın dikkati Türkçe Olimpiyatları’nın düzenlendiği Türkiye’de. Hafta sonu İstanbul’daydım. Her binada Türkçe Olimpiyatları’nın tanıtım afişi asılmış. Üzerinde ‘insanlık el ele’ yazıyor. Ne kadar güzel bir duygu. Isparta’da bakıyorsunuz sadece eski İl Özel İdare binası üzerine tanıtım afişi asılmış. Isparta Belediyesi afiş asılması konusunda  yer göstermiyor. Festivalle Türkçe Olimpiyatlarının birleştirilmesi fikri ve düşüncesi kabul görmüyor. Isparta’nın tanıtımına çok önemli katkı sağlayacak, farkındalık sağlayacak bir organizasyon Sayın Vali Memduh Oğuz olmasa öksüz kalacak, yetim kalacak.

                Özel Altınbaşak Kurumları’na ve diğer sponsorlara, destekçelire Türkçemizle gurur duymamızı sağlayan bu organizasyon için teşekkür etmek gerekir. İnşallah bu etkinlikler her yıl daha da büyüyerek ilimizde devam eder. Bir gün bu etkinliklerin değerini anlayanlar mutlaka olacaktır. Halk anlıyor, gerisi tefarruattan ibarettir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR