21 Temmuz 2018 Cumartesi

  • 4,791 TL
  • 5,612 TL
  • 190,35 TL
  • 94.082
ISPARTA 29°
MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

BEKÇİLİK SINAVINA GİDERKEN KAZA GEÇİRDİLER

BEKÇİLİK SINAVINA GİDERKEN KAZA GEÇİRDİLER

Turizmdeki Hareket Gelire Ne Kadar Yansıdı?

Turizmdeki Hareket Gelire Ne Kadar Yansıdı?

Isparta

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, "Turizmde geçen yıla göre hızlı yükselişe rağmen bölgemiz enflasyonunun Türkiye ortalamasının altında kalması, turist sayısındaki artışın gelire tam olarak yansımadığının bir başka göstergesidir" dedi.

 

ATSO Başkanı Davut Çetin, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonunun yıllık olarak tek haneye gerilediğini kaydeden Başkan Davut Çetin, "Batı Akdeniz'de turizmdeki hareketlenmeye rağmen enflasyonun Türkiye ortalamasının altında kalması, turist sayısındaki artışın gelire tam olarak yansımadığının da bir göstergesidir" dedi.

 

2017 Temmuz ayı enflasyonunun bir önceki aya göre TÜFE'de yüzde 0,15, yurt içi ÜFE'de yüzde 0,72, yıllık enflasyonda ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,79, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 15,45 artış gösterdiğini kaydeden Çetin, "Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 86,67 ile PTT koli gönderme ücreti, yüzde 46,80 ileyurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar ve yüzde 43,93 ile sivri biber olurken; en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise yüzde 39,66 ile karpuz,yüzde 28,01 ile erik ve yüzde 23,15 ile şeftali olmuştur.

 

En fazla aylık artış lokanta, otel ve eğitim gruplarında.Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artışlar yüzde1,75 ile 'lokanta ve oteller' 'eğitim', yüzde 1,36 'eğlence ve kültür' ve yüzde1,13 ile 'ulaştırma' gruplarında görülürken, en yüksek düşüşler ise yüzde 3,51ile 'giyim ve ayakkabı' ve yüzde 0,71 ile 'gıda ve alkolsüz içecekler'gruplarında gerçekleşmiştir. Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış yüzde15,24 ile 'ulaştırma', yüzde 14,14 ile 'alkollü içecekler ve tütün' ve yüzde11,89 ile 'sağlık' gruplarında gerçekleşmiştir" dedi.

 

"Giyim indirimleri ve mevsimlik gıda ürünlerindekidüşüş enflasyonu tek haneye çekti"

 

"Tüketici enflasyonu giyim fiyat indirimleri ve bazımevsimlik gıda ürünleri fiyatlarındaki düşüş sayesinde yıllık olarak tek haneyegerilemiştir" diyen Çetin şunları kaydetti:

 

"Temmuz ayında enflasyonun negatif olmasını ulaştırmahizmetleri başta olmak üzere hizmet sektörü fiyatlarında yükselme ve alkollüiçki vergi artışı önlemiştir. Yıllık enflasyonda ulaştırma grubu fiyatlarınınetkisi gıda grubunu geçmiştir. Taze sebze ve meyve grubu veya genel olarakişlenmemiş gıdalar ve enerji fiyatları son aylarda enflasyonu düşürücü etkiyapmaktadır. Bununla birlikte hizmet fiyatlarında artış eğilimi çekirdekenflasyonu da yeniden yükseltmeye başlamış ve enflasyon beklentilerinde sorunundevam ettiğini göstermiştir. 2017 yılında enflasyonun tek hanede kalması dövizkuru, sigara fiyatları, sonbahar aylarında taze sebze ve meyve fiyatları, gıdaithalatının etkisi, ekonomik büyüme temposu gibi çok sayıda faktöre bağlıkalacaktır. Bu durum Merkez Bankası'na güven için herkesin daha fazla çabaharcaması gerektiğini göstermektedir."

 

"Maliyetlerdeki artış enflasyonun düşüşünüengelliyor"

 

TÜFE'nin düşüşüne bir başka engelin de maliyetlerdeki artışolduğunu savunan ATSO Başkanı Çetin, "TÜFE-ÜFE makasının açılmasıoluşturmaktadır. Üretici enflasyonunda ihracatı sürükleyen otomotiv vedemir-çelik sektörlerinin enflasyonu da sürüklediği görülmektedir. Yİ-ÜFE'de,sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,23 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,91artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,57 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,56artış olarak gerçekleşmiştir" açıklamasında bulundu.

 

"Batı Akdeniz'de turizmdeki hareketlenme gelire tamolarak yansımadı"

 

Çetin, "Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık yüzde 0,07, yediaylık yüzde 5,77 ve yıllık bazda yüzde 9,28 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi(Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 13'üncü, yediaylık enflasyonda 20'nci, yıllık enflasyonda ise 17'nci, sırada yer almıştır.Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı AkdenizBölgesi'nin, aylık, yedi aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının altındaolduğu görülmüştür. Turizmde geçen yıla göre hızlı yükselişe rağmen bölgemizenflasyonunun Türkiye ortalamasının altında kalması, turist sayısındaki artışıngelire tam olarak yansımadığının bir başka göstergesidir. Temmuz ayında eğitim,sağlık ve alkollü içecekler dışındaki bütün gruplarda fiyat artışları Türkiyeortalamasının gerisindedir. Antalya ticaretinde fiyat rekabeti enflasyonbakımından olumlu katkı yaparken gelir bakımından genel bir kayba yol açmaktadır"ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR