22 Temmuz 2018 Pazar

  • 4,791 TL
  • 5,612 TL
  • 190,35 TL
  • 94.082
ISPARTA 31°
KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

TORBA TASARI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "AK Parti hükümetleri döneminde KDV'de tüketicilere dönük gıdada, eğitimde sağlıkta, sosyal hayatın birçok alanında KDV oranlarında önemli indirimlere gittik." dedi.

Isparta

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın maddeleri üzerindeki görüşmelere devam edidi.

Tasarıda, konuşma, internet, yayıncılık gibi haberleşme hizmetlerinde farklı olan özel iletişim vergisi oranlarının her bir hizmet için yüzde 7,5 olarak aynı oranda belirlenmesine ilişkin düzenleme üzerinde söz alan Maliye Bakanı Ağbal, vatandaşa özel iletişim vergilerinde önemli indirimler getirdiklerini söyledi.

Mobil telefonlar üzerindeki vergileri yüzde 63, sabit telefonlar üzerindeki vergiyi ise yüzde 50 oranında düşürdüklerini dile getiren Ağbal, şöyle devam etti:

"Bugün hangimizin telefon aboneliği tek başına internet ya da tek başına konuşma? Hepimizin sabit olsun, ön ödemeli kartlar olsun aynı anda iki hizmeti birlikte alıyoruz. Dolayısıyla burada yüzde 7,5, yüzde 5, yüzde 25 olan oranı biz yüzde 7,5'ta eşitliyoruz. GSM operatörlerine buradan sesleniyorum; biz hükümet olarak vergi oranlarında indirim yapıyoruz dolayısıyla operatörler de bunu faturalara yansıtacaktır. Dolayısıyla 25, 15, ve 7,5 ve 5 şeklindeki oranlar zaman zaman ihtilaflara neden oluyordu. Bunu da ortadan kaldırıyoruz."

-"Niye akaryakıtta vergi indirmiyoruz?"

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise söz alarak düzenleme ile ne kadarlık bir gelirden vazgeçildiğini hükümet yetkililerinin açıklamasını istedi.

GSM firmalarının özel iletişim vergisinin yüksekliğini kabul ettiğine dikkat çeken Erdoğdu, "Vergi indirimi güzel bir şey vatandaş için. Ama niye GSM şirketlerine yapılıyor? Nedir bu siyasal tercihin sebebi? Niye gıdadaki KDV'yi indirmiyoruz da üç şirketin pazarladığı mallarınkini indiriyoruz? veya niye akaryakıtta vergi indirmiyoruz? Niye çiftçinin gübresinin vergisi inmiyor da üç yabancı şirketin sattığı ürün olan internet, telefon, mobil datalar hizmetlerinde hükümet bunu yapıyor bunu halka açıklaması lazım." şeklinde konuştu.

-"Düzenlemenin doğrudan muhatabı tüketicidir"

Bakan Ağbal ise yeniden söz alarak AK Parti iktidarının 2016 yılında yem ve gübrede KDV'yi sıfırladığını hatırlattı.

Ağbal, "AK Parti hükümetleri döneminde KDV'de tüketicilere dönük gıdada, eğitimde sağlıkta, sosyal hayatın birçok alanında KDV oranlarında önemli indirimlere gittik. Yine AK Parti hükümetleri döneminde gelir vergisinde, kurumlar vergisinde ve birçok vergide vatandaşın lehine önemli indirimler ve istisnalar getirdik. Sanki bugüne kadar hiçbir vergi indirimi yapmamışız ama kalkmışız telekom şirketlerine vergi kıyağı çekiyormuşuz... Burada yaptığımız düzenlemenin doğrudan muhatabı tüketicidir." değerlendirmesinde bulundu.

Komisyonun bugünkü çalışmasında, tasarıda yer alan elektronik haberleşmeye ilişkin 11 madde kabul edildi.

Komisyon, tasarının görüşmelerine yarın devam edecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ADEM

13 Ekim 2017 Cuma 08:50

Ya insanları kandırmayın. Telefon konuşmalarında ÖTV %25-15, internette %5. GSM ve sabit telefonlarda internet ve data (facebook, whatsapp vs) kullanımı arttığı için vergi tahsilatı düştü. İnternet ve data kullanımındaki ÖTV %50 arttığından vergi tahsilatı artacak. Yani burada aslında tlf görüşmelerinde ÖTV düşmüş gibi görünse de data kullanımı ve data üzerinden tahsil edilecek vergi oranı arttığı için vergiler artmış oluyor. Anlayacağınız bir tür illizyon))))

Vatandaş

12 Ekim 2017 Perşembe 15:41

Motorin ve benzinde indimrim yapabilecek baba yiğit nerde

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR