28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

TOPRAKTAN BEREKET FIŞKIRACAK

Mısırlı'nın 20 yıllık rüyası gerçek oluyor. Köye ait 270 hektarlık alanı sulayacak olan göletin yapımında yarıyı geçildiği bildirildi

Isparta

DSİ tarafından Mısırlı köyünde yapımı devam eden sulama göletinde yüzde 50 fiziki gerçekleşme sağlandığı haber verildi. Geçtiğimiz yıl 15 Aralık tarihinde ihale edilen ve yaklaşık olarak 3 milyon 250 bin liraya maledilecek olan gölet’in 2013 yılı Kasım ayında teslim edileceği öğrenildi.

            20 YILLIK RÜYAMIZ GERÇEKLEŞTİ

            Mısırlı Köyü Muhtarı Kemal Sarı, köylerinin 20 yıllık rüyası olan bu göletin yapımının bu yıla nasip olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

            “Köyümüz arazilerini daha verimli hale getirecek olan sulama göletinin yapımı için bu köylü tam 20 yıldır mücadele veriyordu. Nihayet geçen yıl Aralık ayında ihalesi yapıldı ve göletin yapımı da bu yıl başlatılmış oldu. İnekli Deresi üzerinde inşa edilen gölet’in bitmesi halinde köyümüzde bulunan yaklaşık 270 hektarlık tarım arazisi sulanabilir hale gelecek. Bu da demektir ki köyümüzde üretim artacak ve halkın refah seviyesini yükselecek. Bizim 20 yıllık rüyamızı gerçekleştiren başta hükümet olmak üzere DSİ 18. Bölge Müdürlüğüne ve çalışmaları yürüten müteahhit firmaya teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

            DAMLAMA SULAMA SİSTEMİ YAPILIYOR

            Sulu tarımda son yıllarda vahşi sulamadan vazgeçen ve kapalı devre sulama sistemlerini hayata geçiren DSİ Mısırlı Göleti ve Sulama Projesinde de aynı sistemi hayata geçiriyor. DSİ Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre gölette 10 kilometre uzunluğunda kapalı devre sulama sistemi borusu döşeneceği ve arazinin damlama sistem ile sulanabilir hale gelecek alt yapının yapılacağı bildirildi. Arazinin yıllık sulama suyu ihtiyacının yıllık hektar başına 4 bin 329 metreküp olduğu haber verildi. Proje ile Dereköy Deresi suları bir su alma yapısı ile çevrilerek İnekli Deresi üzerindeki rezervuarında depolanacak ve Mısırlı Celeptaş köylerine ait sulamaya uygun tarım arazilerinin sulanması sağlanacak.

            Homojen toprak dolgulu gölette gövdenin temelden yüksekliği 23 metre 70 cm yüksekliğinde olacak. Bin 380 hm3 depolama hacmi bulunan göletin uzunluğu 700 metre olarak hesaplandı.

            Çalışmaların mevsim şartlarına göre kış aylarında da devam edeceğini belirten yetkililer yüklenici firmanın iş teslimini 14 Kasım 2013 tarihinde yapacağını haber verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR