27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

Toplantı antik kentte yapıldı

Süleyman Demirel Üniversitesince Yalvaç ilçesinde yürütülen "Pisidia Antiokheia" kazılarının 5. yıldönümü sebebiyle bir etkinlik düzenlendi.

Isparta
Isparta Valisi Memduh Oğuz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız ile Prof. Dr. M. Numan Tamer, il ve ilçe protokolü ve SDÜ Senato üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Kazı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özhanlı Yalvaç’ın tarihi dokusunu oluşturan Pisidia Antiokheia hakkında bilgi verdi.
Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ve senatörler, Antik Kent içerisinde yer alan Augustus Tapınağı’nda Yalvaç Kaymakamı Ahmet Altıntaş ve Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram ile buluştu. Buluşmada bir konuşma yapan Rektör İbicioğlu, her alanda akademik liderlik yapmayı amaçlayan SDÜ’nün senato toplantısının bu kez kazı çalışmalarına psikolojik, sosyal ve yönetsel anlamda destek vermek amacıyla Pisidia Antiokheia’da yapılacağını belirterek Isparta’nın marka değerinin ortaya konulmasında Yalvaç’ın önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.
Kazı çalışmalarında üniversiteden desteğini esirgemeyen ilçe yerel idaresi, sivil toplum örgütleri ve Yalvaçlı iş adamı Mustafa Büyükkutlu’ya da teşekkür eden İbicioğlu, “Bu ülke için taş üzerine taş koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Anadolu yardımlaşmayı seven insanlarla dolu.” dedi. Senato toplantılarının ilçelerde toplanmasının amacının Üniversiteyi halkla buluşturmak, yerel ve toplumsal sorunlara çözüm bulabilmek olduğunu belirterek “Yükseköğrenimin rekabete açılmasından dolayı artık meslek yüksekokulları bazında belki ilçelerde çok öğrenci bulabiliriz. Fakat insanlar çocuklarını mümkün olduğunca merkezi yerlere göndermek isterler. Biz, şu anda ilçelerimizdeki fakülte ve yüksekokulların kalitelerini artırarak buraların cazibe merkezi olmasını devam ettirmeliyiz.” diye konuştu.
Kazı çalışmalarının yaklaşık dört yıldır Bakanlar Kurulu kararıyla SDÜ tarafından yürütüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Mehmet Özhanlı ise “Çalışmalarımızda gerekli alt yapıyı sağladık. Bu konuda bizlere büyük destek veren SDÜ yönetimine teşekkür ederiz. Antik dönemin en büyük merkezi olan Pisidia Antiokheia Isparta ilinin geleceğinde önemli yer teşkil ediyor. Bu kazı alanındaki kültür değerinin geleceğe aktarılması gerekiyor” diyerek kazı alanında yürütülen çalışmalar ve bulunan kalıntılar hakkında bilgi verdi.
Daha sonra söz alan Yalvaçlı iş adamı Mustafa Büyükkutlu, üniversiteye Yalvaçlılar ve Ispartalılar olarak destek vermeye devam edeceklerini dile getirirken; Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram da, Belediye Başkanı olarak Yalvaç’ın geleceği için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek birlikte hareket edilirse daha güzel işler başarılabileceğinin altını çizdi.
Son olarak söz alan Yalvaç Kaymakamı Ahmet Altıntaş, SDÜ Senatosunu ilçede ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. SDÜ Senato Toplantısının ardından Pisidia Antiokheia kazı alanı gezildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR