23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,629 TL
  • 5,412 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 25°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

TEŞEKKÜRLER ISPARTA

TEŞEKKÜRLER ISPARTA

Isparta

Gazeteci Serkan Aygün’ün Isparta halkının yerel medya kullanım alışkanlıklarına ilişkin yaptığı anket çalışmasında ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre, Isparta halkı en çok siyaset haberlerini takip ederken, yerel medyada magazin haberlerinin eksik olduğu düşünülüyor. Halk, yerel medya araçlarından ise en çok internete güveniyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İletişim Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencisi ve Gazeteci Serkan Aygün, yüksek lisansta bir araştırma nedeniyle Isparta halkının yerel medya kullanım alışkanlarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması yaptı.Isparta şehir merkezinde çarşı ve Iyaşpark AVM ile Iyaşpark etrafında yapılan anket çalışmasına toplam 213 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 32,9’unu lise,yüzde 20,2’sini lisans, yüzde 20,2’sini ön lisans, yüzde 13,1’ini ortaokul,yüzde 9,9’unu ilkokul ve yüzde 2,8’ini de lisansüstü ve üzeri mezun oluşturdu.Ankete katılımların Isparta’da yaşama ortalama süresi ise 21 yıl olarak belirlendi. Anket çalışmasına katılımcılara yerel medya kullanımıyla ilgili ‘en çok’ tercihleri soruldu.

YEREL HABERLER EN ÇOK İNTERNETTEN OKUNUYOR

Katılımcılara ilk olarak Isparta haberlerini hangi medya aracından ne kadar sıklıkla takip ettikleri televizyon, gazete, radyo ve internet için ayrı ayrı soruldu. Ankete göre; yerel haberler yüzde 51,6 oranında internette sürekli olarak takip ediliyor. İnterneti yüzde 39,9’la televizyon, yüzde 30,6’la gazete takip ediyor. Yerel haberlerin radyo kanallarından takibi ise son sırada yer alıyor. Isparta halkının yüzde 52 oranında yerel haberleri radyodan takip etmediği görülüyor.

ISPARTA’DA EN ÇOK SİYASET TAKİP EDİLİYOR

Isparta halkının yerel medyada en çok hangi haber türünü takip ettiklerine bakıldığında ise birinci sırada yüzde 31 oranıyla siyaset geliyor. Siyaseti yüzde 15’le ekonomi, yüzde’ 11,3’le spor ve yüzde 11,3’le sağlık haberleri takip etmektedir. Katılımcılardan yüzde 7,5’i asayiş, yüzde 6,6’sı eğitim ve yüzde 6,1’i de kültür sanat haberlerini takip ettiğini belirtirken, yüzde 8,9’u da daha çok diğer haber türlerini takip ettiğini belirtmiştir.

MAGAZİN HABERLERİNİN EKSİK OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

‘Isparta yerel medyasında en çok hangi haber kategorisinin eksik olduğunu düşünüyorsunuz?’ sorusuna ise katılımcılar yüzde 15 oranında magazin yanıtı verdi. Magazini yüzde 13,6 ile asayiş izlerken, kültür ve sanat yüzde 12,7, eğitim yüzde 11,3, sağlık yüzde 10,3, ekonomi yüzde 9,4, siyaset yüzde 8,5, spor ise yüzde 6,1 ile tercih edildi. Katılımcıların yüzde 11,7’si diğer haber türlerini eksik bulduklarını belirtirken, katılımcıların %1,4’ü herhangi bir haber türü işaretlemedi.

İNTERNETTE EN ÇOK BOMBA 32 TAKİP EDİLİYOR

Ayrıca Isparta halkının en çok hangi internet sitesinden haberleri takip ettiklerine bakıldığında birinci sırada yüzde yüzde 33,8’le bomba 32 gelmektedir. 

KANAL 32 BÜYÜK ORANDA İZLENİYOR

Anket çalışmasında Isparta’nın tek televizyon kanalı Kanal 32’nin izlenme sıklığına da bakıldı. Buna göre katılımcıların %29,6’sının Kanal 32’yi haftada 1-2 gün, % 24,4’ünün haftada 3-4 gün, %8’inin haftada 5-6 gün izlediği, %10,3’ünün de her gün izlediği görülüyor. Kana l32’yi hiç izlemeyenlerin oranı ise %27,7’dir.

EN ÇOK İNTERNETE GÜVENİLİYOR

Araştırmaya katılanların Isparta’da en çok hangi yerel medya aracına güvendiği yönündeki tercihlerine bakıldığında; katılımcıların yüzde 35,7’sinin internete, yüzde 27,7’sinin televizyona, yüzde 17,8’inin gazeteye,yüzde 6,1’inin ise radyoya güvendiği görülmektedir. Katılımcıların yüzde 1,9’u bu soruyu yanıtsız bırakırken, hiçbir medya aracına güvenmiyorum diyenlerin oranı ise yüzde 10,8’dir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

YUNUS ÖZLER

23 Ocak 2017 Pazartesi 09:28

Serkancığım çok güzel ve başarılı bir anket yapmışsın. Seni tebrik ederim. Başarılarının devamını dilerim...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR