21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,579 TL
  • 5,393 TL
  • 189,76 TL
  • 102.507
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Terminatör Böcekler İşbaşında

Terminatör Böcekler İşbaşında

Isparta

Çam ormanlarının azılı düşmanı çam kese böceğiyle mücadele için, Isparta’da laboratuar ortamında üretilen terminatör böcekler doğa yasalınıyor. Sadece bu yıl 12 bin böcek üretimi gerçekleştirildi.

 

Orman arazisi bakımından çam ormanların yoğun olduğu Isparta bölgesinde çam ağaçlarının düşmanı çam kese böceğiyle mücadele hiçbir kimyasal madde ye ihtiyaç duyulmadan, biyolojik yöntemle yapılıyor . Isparta Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde üretilen ve adına terminatör denilen (Calasoma sycophanta)böcek sayesinde, çam kese böceğinin yoğun şekilde üremesinin önüne geçiliyor.Üretilen 12 bin adet böcek kısa bir zaman dilimi içinde doğa yasalınacak

 

DOĞAYA ZARA VERMEDEN MÜCADELE

Isparta Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi gazetecilere yaptığı açıklamada çam kese böceği ile mücadele kapsamında terminatör böcek üretme istasyonuna sahip olduklarını söyledi. Çam ormanlarında her yıl sonbaharda üreyen çam kese böceklerinin ağaçlara zarar verdiğini kaydeden Tüfekçi, “ Ağaçlarımızı kurutmuyor ancak atımını engelliyor. Bu zararlıyla mücadele etmenin en güzel yolu da tabiata zara vermeyen terminatör böcekle yapılan biyolojik mücadele. Çok yoğun üremenin olduğu çam kese böceğinin olduğu yere terminatör böceğini salmak üzere bu istasyonda böcek üretimi yapıyoruz”dedi.

 

EKO SİSTEM KORUNUYOR

Böcek üretiminin nasıl yapıldığını anlatan Tüfekçi, “Bununiçin tabiatta var olan anaç böcekleri toplayıp laboratuar ortamında yumurtalarını alıyoruz. Bir böcek 50 yumurta verebiliyor. Buradan aldığımız yumurtaları beşerli gruplar halinde tüp içinde bir hafta saklıyoruz.Yumurtaları fidan üretiminde kullandığımız kapların her bir odacığına bir yumurta koyuyoruz. Beslenmesi için de çam kese böceği konuyor. Terminatör yumurtaları 21 gün sonra tabiata salınacak duruma geliyorlar. Bunları daha sonrada doğaya salıyoruz. Çam köse böceğinin yoğun ürememesi böylece sağlanıyor. Eko sistem korunmuş oluyor. Bu yıl hedefimiz olan 10 bin terminatör böcek üretim hedefini geçtik. Şu günlerde de doğaya salınacak” açıklamasında bulundu.

 

10 YILDA 120 BİN BÖCEK

Biyolojik mücadelede önem arzeden bu böcekten 2004 yılından bu yana 120 adet doğaya bırakıldığını kaydeden Tüfekçi, her yıl biyolojik mücadele çalışmaların arttırılacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

mahmut aksu

31 Mart 2016 Perşembe 15:09

Yer sütçüler ilçesi çandır köyü sögüt yaylası. tamamen kaçak, kanunsuz, hukuksuz olarak kesilen 1000 lerce orman ağacı. ensesi kalın bu dayıları görmeyen görmek istemeyen ilgili kurumlar. yok olan bir orman olmayan ormana salınan böcekten medet umanlar. köyümün her tarafını kanser virüsü gibi sarmış doğa katliamlarına hukuksuz yere izin verenler sizler bu kanser vebasının vücudunuzu sarmayacağınımı sanıyorsunuz. Doğa yeteri kadar kullanmamıza izin verir fazlasını fazlasıyla geri almasını bilir.

murat

31 Mart 2016 Perşembe 13:12

daha önceki saldıkları kurtlar gibi bunlarda başka şeyleri yemeye başlamaz umarım daha önce domuzları yesin diye kurt saldılar doğaya dağa nerdeyse adamı yiyecek yaw gündüz vakti bile kafasına göre akşama kadar geziyor dağlarda

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR