25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,710 TL
  • 5,490 TL
  • 197,70 TL
  • 102.842
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

TAŞERON PERSONELİNE KADRO VAR MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kanal 7 Televizyonu Başkent Kulisi programında gazeteci Mehmet Acet'in sorularını cevapladı.

Isparta

Bakan Çelik, kamuda şuan hizmet alımında 700 bin personel çalıştırıldığını, bunun 525 binin yardımcı hizmetlerde çalıştığını belirtti. Bu tespit, kalan 175 bine yakın kişinin ise kamuda asıl işçilerle aynı işlerde çalıştırıldığı anlamına geliyor.

Faruk Çelik, çıkarılan kanuni düzenleme ile yıllık izin,sendikal, kıdem tazminatı hakkı getirildiğini, en az 3 yıllık ihale ile 3yıllık çalışma garantisi getirildiğine dikkat çekti.

Bakanın hizmet alımı ve asıl işçi ayrımına ilişkin olarakyaptığı örneklendirme ise şu şekilde oldu: "Diyelimki hastanelerde hemşireasıl kadrodur. Eğer siz temizlik elemanı alıp hemşire olarak çalıştırırsanız buzulüm oluyor. Asıl hemşire 2500 lira, taşeron işçi 1200 lira alıyor. bu sürdürülebilir değil. Aynı şey Karayollarında var. 6400 karayolları işçisi ülkenin 11 bin km. yol yapımında taşeron olarak çalışıyor. Amakarayollarındaki asıl işçilerde aynı işi yapıyor. Mahkeme bunlar aynı işiyapıyor, dolaysıyla burada muvazaa var. Bunları kadroya alın, almıyormusunuz tazminatlarını ödeyin diyor."

Çelik, ayrıca hangi alanlarda hizmet alımı yapılacağı konusunda bir Bakanlar Kurulu Kararının çıkarılacağının altını çizdi. Sözkonusu Bakanlar Kurulu kararı, sosyal tarafların görüşlerinin alınmasısonrasında, seçimden sonra Eylül ayında çıkarılacak.

Bakanlar Kurulu kararının çıkmasının akabinde hangi alanlarda hizmet alımı yapılabileceğinin tek tek belirlenmiş olacağını söyleyen Çelik, çıkarılacak Bakanlar Kurulu Kararının ipuçlarını ise şu şekilde verdi:"Temizlik, güvenlik, yemek işleri yardımcı iş... Bunlara diğer kurumlarında ilave edeceği bir kaç iş daha olabilir." .

Kadro verilecek mi?

Bakan Faruk Çelik, gazeteci Mehmet Acet'in "Hizmetalımı dışında çalıştırılanlara kadro mu verilecek" şeklindeki sorusuna isenet yanıt vermekten çekindi. Bakan Çelik, Bakanlar Kurulunca belirlenen alanlardışındaki alanlarda çalıştırılanlara kadro verilmeyeceğini belirtti. Bunların ya yardımcı hizmetlerde çalıştırılacağını ya da kıdem tazminatlarının verileceğini ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

soner

26 Mart 2015 Perşembe 17:19

ya sen o bıyıklarını kes o bıyık erkeyin şanındandır sendedede o olmadıgına göre gerek yok bıyık bırakmaya

ibrahim

23 Mart 2015 Pazartesi 14:41

bukadar kandırma ve oyalama yete bu işin öteki tarafıda var

ali oğuzlar

23 Mart 2015 Pazartesi 10:17

Evet sevgili taşöran kardeşlerim sizlere yeni seçim yaklaşırken yeni bi umut verdiler.hadi bakalım bunuda yiyin sonra da oylari verin olurmu umut fakirin ekmeği ye memet ye.saf olmayın artık yeterr bu ne beee uyanın

...

22 Mart 2015 Pazar 23:24

Hizmetalımı dışında çalıştırılanlara kadro mu verilecek" şeklindeki sorusuna cevap torpilin var mı var sa ol kadrolu yoksa hadi bakalım başka zamana o da 30 şubat olur oda imkansız .....

kadro mu

22 Mart 2015 Pazar 23:22

kadro mu oda ne ... taşeron çalışanlar 946 maaş alıyor 1200 nerde hemşire falan demiş hemşire zaten taşeron olarak değil genel hizmette çalışıyo zaten temizlik elemmanları ve diğerleri daha azimli çalışıyor neden insanlara bu kadar işkence yapılıyor ekonomik olarak insan sadece düzenli bi iş ailesine 35 kuruş ****ürüp rızık peşinde secim secim tamam da yapılabilir bir şey neden yapılmıyor bizler çok gördük ilk okul mezunu olup 10 yıl çalıştıktan sonra kadrolu olan .....

K.T

22 Mart 2015 Pazar 22:21

Sayın bakan yine dönmedolap gibi döndün seçim öncesiydi şimdi sonrası oldu sende 3 döneme gidiyorsun seçimden sonra büyük ihtimal yoksun helal olsun döne döne görevini bitirdin. Taşeron arkadaşlar kadro olsun iyileştirme olsun hepsi hayalden başka birşey değil beklentiye girip m****inizi bozmayiniz.

taşeron

22 Mart 2015 Pazar 22:14

BU TAŞERON ÇALIŞANLARI HALA AKP YE OY VERİYORSA AKLINDAN ŞÜPHE EDERİMBU ÜÇÜNCÜ SEÇİM

EMEKLİ MEMUR...

22 Mart 2015 Pazar 21:42

Yıllarca memurun işini yapan biri olarak, yorum yapan arkadaşa; Hakkını helal etmeyecekmişsin. Sana o işi yapacaksın diye zorlayan mı oldu ? Onu bunu araya sokarak yada acındırarak girdiğin işte, esas temizlik elemanı olarak çalışman gerekirken,amirin inisiyatifi ile masa başı oturmuşsun,hiç bir sorumluluğun ve bir tek yere imzan ve yetkin olmamış,her ay sonu şirketinden de maaşını almışsın,işçiler haftada 45 saat çalışması gerekirken , memurlar gibi 40 saat çalışmışsın,sigortan 30 -30 yatmış.

taşeron kadro

22 Mart 2015 Pazar 21:38

Seçimden önce kadro verilmeyecegine göre 700 bin taşeron işçilerin ve ailelerinin oyu mhp chp diger partilere gidecek azda degil ailelerle 4-5 milyon oy demek koalisyon kurdurur taşeron işçilerin oyu

FEARLES

23 Mart 2015 Pazartesi 10:20

HH,Bİ CACIK OLMAZ

taşerona kadro

22 Mart 2015 Pazar 21:34

Seçimden önce kadro vermeyen secimden sonra bişey yapmaz biz çocuk degiliz ama yanlış yapiyosunuz çok oy kaybi olur isten cikarma olacağı için seçim sonrasına birakmis bence çünkü gercekten taşeron işçilerin yararına bişey yapilsa veya kadro verilseydi secimden önce yaparlardi demek ki hiçbir şey yok zaten secimden önce kadro verilmeseydi tüm taşeron isciler 700 bin taşeron isciler aileleri ile birlikte 4 - 5 milyon oy diğer partilere gidecek ben olsam secimden önce kadro verir bu oylar kacmazdi

sirac yilmaz

22 Mart 2015 Pazar 19:36

Taseronlarin ahi uzerinde olsun ey celik.yillardir bizi aldattin

murat tapan

22 Mart 2015 Pazar 19:35

Bakan yillardir oyalamalarla taseron isciloyalin sabrini deniyor.oylar chpye....

taşeron 43

23 Mart 2015 Pazartesi 12:13

Sn meslektaşlarım halkın umudunu kırmakla bu ülkenin üstüne yok dünyada buna ders oylar HDP ye

Ali S.

22 Mart 2015 Pazar 19:08

Yillarca Memurun İşini Yapan biri olarak hakkım haramdır. Hakkımı helal etmiyorum SDU'ye.

taşeronzede

23 Mart 2015 Pazartesi 13:33

özellikle sosyal tesisteki arkadaşların biriken izinleri fazla mesaileri ezilmeleri hepsi haram olsun sdü 'ye baştakilerin kölesi oldu sosyal tesis çalışanları

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR