27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTA'DA YILANLAR BÜYÜK PANİK YARATTI

ISPARTA'DA YILANLAR BÜYÜK PANİK YARATTI

İSA YALÇIN'DAN İYİ PARTİ'YE ÇOK SERT TEPKİ

İSA YALÇIN'DAN İYİ PARTİ'YE ÇOK SERT TEPKİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

TAŞERON İŞÇİYE MÜJDE VAR

TAŞERON İŞÇİYE MÜJDE VAR

Isparta

Kadroya geçecek taşeron işçilerin merak ettiği 'kıdem tazminatı hakkından faydalanabilecek miyim?' sorusuna Maliye Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

720 bin kadroya geçecek taşerona müjdeli haber geldi. Taşeron işçilerin kıdem tazminatında herhangi bir şekilde hak kaybı olmayacak.
Star'da yer alan habere göre, Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre taşeron işçilerin kıdem tazminatı devlet garantisi altında olduğu için öncelikli olarak kadroya alındığı kuruma geçiş yapılacak. Masada yer alan diğer bir formül ise biriken tazminatları ödenip geçtiği kurumda kıdem tazminatının yeniden başlaması.

TAŞERON İŞÇİLER KADROYA GEÇEBİLMEK İÇİN SINAVA GİRECEK


Maliye Bakanlığı’nın 4D gibi yeni bir statü üzerinde çalıştığını ifade eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi “Taşeron işçiler kendi istekleri ile ayrılmış gibi bir durum ortaya çıksa da yasal düzenleme ile kamuya alınacaklar. Bunun için kıdem tazminatları devlet garantisi altında. Muhtemelen birikmiş kıdemleri kamuya devredilecek. Herhangi bir hak kaybı ise olmayacak. Taşeron işçilerin mağduriyeti gibi bir durum söz konusu olmayacak” dedi.

Aynı kamu kurumunda pek çok farklı taşeron şirkete bağlı olarak çalışmış işçiler, kıdem tazminatına hak edecek şekilde iş sözleşmeleri feshedildiğinde tazminatlarını doğrudan kamu kurumundan talep edebiliyor. Farklı kamu kurumlarında aynı taşerona bağlı olarak çalışan işçiler en son çalıştıkları taşeron şirketteki iş sözleşmeleri kıdem tazminatı alacak bir nedenle feshedildiğinde kıdem tazminatlarını çalıştıkları son kamu kurumundan talep edebiliyor. Taşeron işçi taslağı ile asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin tamamı kapsama alınıyor. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

mustafa

27 Mart 2016 Pazar 04:00

Belediye taseronlarina kadromu var sözde herkesi kadroya alacaktır devlet

Şükürrrr

26 Mart 2016 Cumartesi 21:36

Bugünleride gördük şükür hazır gecmiş tazminatları nasılda yakmadılar kadro veriyoz ayağına coook şükür yarabbi bisey isteyen yog eldekinden olmadıkya

BAŞKAN

26 Mart 2016 Cumartesi 20:12

belediyelerde 5 ay 29 gün çalışanlardan teknikerlere kadro yine yok bu nasıl iş bu işçiler üniversite mezunları herbiri teknik personel meslek sahipleri acilen kadro verilmesi çünki 5 ay 29 gün çalışanlarada kadro

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR