visitor analyticsvisitor analytics

TAŞERON İŞÇİLER BU HABERİ BEKLİYORDU

TAŞERON İŞÇİLER BU HABERİ BEKLİYORDU
01 Ekim 2015 Perşembe 14:04

Taşeron İşçi Yasası Ne Zaman Meclise Gelecek? Taşeron İşçilere Kadro verilecekmi ? - Taşeron Torba Yasası Ne Zaman çıkacak - ?

Taşeron işçi yasasında son durum Taşeron işçi yasası yeniden düzenlenecek Kemal Kılıçdaroğlu konuşuyor işçilere kadro verilecek! Merakla beklenen taşeron kadrosu gerçekten geliyor mu? Taşerondason dakika kadro haberleri haberimizin detayında yer almaktadır. 2015 Taşeron İşçilere Kadro varmı? İşçilere hükümek kurulmadan önce bir yasa söz konusumu? 2015 yılında taşeron işçiler için kadro var mı? Taşeronlar hak ettikleri kadroya veyaşam standartlarına kavuşabilecekler mi? İşte tüm detaylar... 

2015 yılı taşeron işçiler için kadro getirecek mi ?Merakla beklenen taşeron kadrosu gerçekten geliyor mu?Taşeronda son dakika kadro haberleri haberimizin detayında yer almaktadır.

Eski Bakan Çelik taşeronlara kadro hakkında ne gibi açıklamalarda bulunmuştu.Taşeronlar hak ettikleri kadroya ve yaşam standartlarına kavuşabilecekler mi?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçiler hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Çelik, yeni düzenlemeyle birlikte her işte taşeron işçi uygulamasının yapılamayacağını söyledi.Çelik konuşmasında:

Taşeron İşçiler

"Yardımcı işler ile asıl işler arasında net bir hat olmadığı için yaşanan karmaşa yargıya intikal etti ve yargı birçok işçinin aslında asıl işte çalıştığına dair hüküm verdi. Bunların kadroya alınmasıyla ilgili veya tazminatlarının ödenmesiyle ilgili yargının çok net bir kararı var. Bunlarla ilgili biz henüz netleşmiş bir karar veremedik. Bu konu önümüzde kangren olarak duruyor. Bir an önce çözülmesi gerekli. Bir taraftan Bakanlar Kurulu kararıyla hangi işlerin yardımcı işler olduğu, hizmet alımı işler olduğu netleşmedi, diğer taraftan ise bu mahkeme kararıyla ilgili uygulamalarımızın netleşme anında olduğumuzu söyleyebilirim.İş güvenliği ile ilgili tasarı alt komisyonda. Yakında yasalaşacak. Yeni yasa ile iş güvenliği uzmanı işyerindeki tehlikeli işleri durdurması gerekiyorsa, durumu hem işverene hem de aynı anda bakanlığa bildirecek. Bildirmediği an onun belgesiyle ilgili işlemler yapılacak. İş güvenliği uzmanı, işyerinde 'durdurmayı gerektiren acil, tehlike arz eden bir şeyi gördü ve bunu bakanlığa bildirdi' diye işveren tarafından işine son verilirse, buna 1 yıllık tazminat getiriyoruz."dedi.

2015'te taşeron işçileri bakın ne bekliyor!

Kamu taşeronları için Ocak ayı içerisinde %3 Temmuz ayında ise %3,5 artış gelecek.Yani yıllık olarak  yaşanacak olan artışın %6,09 ile %7,12 arasında bir artışa tekabül edeceği konuşuluyor.

Taşeron işçilerin istekleri dikkate alınmadığından mı bilemiyoruz ama bu konu iyice yılan hikayesine döndü.Ne çıkan yasalar taşeronları mutlu ediyor.Ne taşeronların istediği kadro veriliyor bakalım nereye kadar böyle sürecek.

Taşeron işçiler diğer çalışanlar gibi izin günü kullanma hakkı istiyorlar.Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istemeleri de en doğal haklarından birisi olsa gerek.Ağır şartlarda çalışmalarına rağmen aldıkları ücretlerin düşük olması ayrı bir sorun.

Yapılan çalışmalar ile birlikte gerçekleştirilmesi beklenilen iyileştirmeler arasında ilk önce çalışma şartları yer alıyor. Çalışma şartlarında yapılacak iyileştirmeler ile taşeron işçilerin yıllık izinlerine de düzenlemeler getirilecek.

En önemli gelişme ise kamu kurumlarındaki taşeron işçilerin kadrolaşması olacak. Özelikle maaşlarda iyileştirme yaşanması beklenilirken, taşeron yasası ile birlikte maden veya temizlik işçisi gibi çok zor koşullar altında çalışan işçilerin hakkını savunacak. Böylelikle hem hakkı olan maaşları alacaklar, hem de hakkı olan izinleri rahatça kullanabilecekler.

Taşeron Yasası Ne ZamanBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Kamu işçilerine 500 TL denge ödeneği vereceklerini açıkladı. Davutoğlu taşeron işçileriin sorunları çözümü konusunda son dakika açıklamasında bulundu. Davutoğlu, "Taşerona net bir şekilde düzenleme getireceğiz. Taşeron işçi konusu seçimden sonra nihai bir şekilde sonuca kavuşturacağız. Taşeron işçiler mağdur edilmeyecek." dedi.

Kamu işçilerinin yıllık maaş artışının ise 11,6 olarak belirlendiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşk'ünde, Kamuda Çalışan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesine Esas Teşkil Edecek Çerçeve Anlaşma Protokolü basın toplantısı ve imza töreninde konuşuyor.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Dünyada en değerli şey, helal rızık için dökülen terdir. Halkımıza daha iyi bir hizmet vermek için çalışıyoruz. İmkanlarımızca işçilerimizin taleplerini karşılamaya özen gösterdik.

Yılda 1 defa olmak üzere tüm işçilere 500 TL ödeme yapılacak. Taşeron konusuna çözüm bulmaya kararlıyız. Bütün işçilerimize bu parayı iyi günlerde kullanmaları konusunda iyi dileklerimi ifade etmek istiyorum. 

Ölçü nedir biliyor musunuz arkadaşlar, Sendika temsilcilerinin yüzünün gülmesi. Kamu olarak gerekli adımları attık. 


Özel güvenlik olarak çalışanların hiçbiri mağdur edilmeyecek. Sadece kritik kamu kurumlarında özel düzenlemelere gidebiliriz. Oralardaki özel güvenlik elemanlarının mağduriyetleri olmayacak. Kimse bundan olumsuz etkilenmeyecek.

YÜZDE 11,3 ORANINDA ARTIŞ...

Geçici işçilerde, eğer o alanda işçiye ihtiyaç varsa bu süre kısıtlamasını aşacak yasal düzenleme yapılacak, yani 5 ay 29 gün gibi bir süre olduğu düşünülmeksizin, bunlar işlerine devam edebilecekler.

Ücret zammı olarak 2015'in birinci altı aylık döneminde yüzde 6, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11,3 oranında artış yapılmıştır

Düşük ücretlilerde aylık 50 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası iyileştirme yapılmıştır. Düşük ücretten kasıt da aylık 2 bin 150 Türk Lirasının altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 150 Türk Lirasını geçmemek üzere 100 Türk Lirası her ay için iyileştirme yapılacak. 2 bin 151 Türk Lirası ile 2 bin 250 Türk Lirası olan aylık brüt çıplak ücretlerine aylık 2 bin 250 Türk Lirasını geçmemek üzere 75 Türk Lirası, 2 bin 251 Türk Lirası ile 2 bin 350 Türk Lirası arasındaki işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 350 Türk Lirasını geçmemek üzere aylık 50 Türk Lirası iyileştirme yapılacaktır.

Çalışma ve Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:

40 bin işçinin ücretlerinde yüzde 16’ının üstünde artış sağlandı. Yıllık verilen 500 lira işin içine girmiyor.  Sayın Başbakan talimatınızla bu yüzlerin gülmesi için çok büyük gayret gösterdik. Netice olarak bir noktaya geldik. Aşılamayan konular vardı. Başbakanımızın talimatı ile bu konular aşıldı.

28 Ağustos 2015 tarihinde yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem oldu. 
Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında yaklaşık 40 yıllık bir tecrübe ve birikime sahip olan ERDEM, 28 Ağustos 2015 Tarihli ve 29459 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Tezkere ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilmiştir. Taşeron işçi kadrosuyla ilgili açıklama yapıldığında haberimizde sizler için güncelleyeceğiz. Yayınladığımız açıklamalar temmuz ayına aittir. Erken seçim öncesi kadrolaşmayla ilgili net bir açıklama geleceğini düşünüyoruz. Açıklama yapıldığında haberimizde yayınlayacağız.


Taşeron İşçilere Kadro Ne Zaman Verilecek?Maliye Bakanı Şimşek, taşeron işçilerin durumuyla ilgili son dakika müjdesini verdi. Bakan Şimşek, "Biz bu konuyu çözdük. Taşeron işçileri kadroya alacağız ama yardımcı taşeronlar hariç" dedi.

Maliye Bakanı ve AK Parti Gaziantep Milletvekili adayı Mehmet Şimşek, Habertürk TV'de Ankara Temsilcisi Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı.

Bakan Mehmet Şimşek'in açıklamalarından satır başları:

ASGARİ ÜCRET MESELESİ

Muhalefetin bugünkü söylemi aslında yeni değil. Muhalefet 1990'lardan beri fazl değişmedi. Aslında sayın Demirel'in öğrencileri bunlar. 

Önceki seçimlerde de benzer içi boş vaatlerde bulundular.

1500 lira asgari ücret ana muhalefetin içi boş bir vaadi. Türkiye'nin istihdam arttırması gerekiyor.

DEVLETTE İSRAF TARTIŞMASI

Bütün araçların her türlü masrafı 3,3 milyar liradır.

"KILIÇDAROĞLU BU ARALAR BOL BOL PALAVRA ATTIĞI İÇİN..."

2002 yılından bu yana 6.1 milyon vatandaşımıza iş bulduk.

Türkiye'deki işsizlik istatistikleri Avrupa Birliği standartlarının aynısıdır. Sayın Kılıçdaroğlu bu aralar bol bol palavra attığı için, normalde bu tür bir şey söylemem ama çıkıyor diyor ki "siz elmasın vergisini sıfırladınız" Külliyen yalan. Değerli taş, mücevher, elmas alında eğer kayıt dışı çalışmıyorsa yüzde 18 KDV ödemek zorundasın.

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN MESELESİ

2003 yılından bu yana, 500 bine yakın öğretmeni atamışız.

TAŞERON İŞÇİ

Biz bu konuyu çözdük. Esas işte taşeron işçi çalıştırılamaz dedik. Yardımcı işleri hizmet alımı yoluyla yapılabilir, bunu da netleştirdik. Nitekim yakın dönemde esas işte çalıştırılan Kara Yolları işçilerinin önemli bir kısmını kadroya alma sürecini başlattık. Önümüzdeki dönemde peyder pey esas işte çalışan işçileri kadroya alacağız. Mesela, temizlik işi Maliye'nin esas işi değil, onu hizmet alımıyla yapmaya devam edecek. Ama örnek olarak herhangi bir bakanlığın herhangi bir kamu kuruluşunun esas işini yapıp şu anda taşeron konumunda olanlar yani hizmet yoluyla istihdam edilenler kadroya alınacak. Biz zaten kanunu çıkardık, uygulamasına da başladık


Gariban

Taşeron
03 Ekim 2015 Cumartesi 12:24

Kimse kusura bakmasin cahillikte biyere kadar kadro varsa düzen var kadro yoksa malesef koalisyon var

1 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

Gariban

Taşeron
03 Ekim 2015 Cumartesi 12:24

Kimse kusura bakmasin cahillikte biyere kadar kadro varsa düzen var kadro yoksa malesef koalisyon var

1 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

Emekliye seçimden önce 100 TLyi ver

Emekli
03 Ekim 2015 Cumartesi 09:38

Seçimden önce emekliye 100 TL yi vermezsen yine çok oy kaybeder Ak Parti vatandaş tepkili aynı hatayı yine yapmayın yani millet bunu konuşuyor ona göre.....

1 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

kandirilmaya son

emekli vatandas
02 Ekim 2015 Cuma 21:51

Yeter yaa yeteeeer. Nedir bu koyun yerine koydunuz vatandaşı uykudan uyandık artık bu dediklerinizi üç dönem dir neden yapmadınız her seçimden önce vaad vaad vaad icraat yoksa oyda yok artık benden bu kadar.

0 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

Ne 500'ü

Usta
02 Ekim 2015 Cuma 13:55

Bordro göstermiyorlar zaten de, bankada 500 fark göremedim. Toplu iş sözleşmesinden faydalanan bütün işçilere diye değiştir cümleni. Yalan söyleme. Allah'tan kork. Allah yalan söyleyenleri sevmez.

0 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

:) :) :)

DİNAR lı
02 Ekim 2015 Cuma 10:19

Sen onu benim külahıma anlat

0 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

dikkat

.
02 Ekim 2015 Cuma 09:05

akpnin işçilerin üzerindeki tek hatası emekli yaşını 65 yaş yapması arkasından milletvekillerin kıyak emekli yapması.vatanımız için can feda istersen emekli yapma ama milletvekilleri olarak sizde 5 yıl görev yap ömür boyu maaş al hakmıdır.zaten m.vekil maaşı veriliyor.

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLERE KADRO

İŞÇİ
02 Ekim 2015 Cuma 08:42

7 Hazirandan önce kamudaki üniversiteli işçilere kadro verileceğinden bahsediliyordu. Şimdiki vaadlerde hiç bahsedilmiyor.

0 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

sen önce kendini kadroya aldırt, boşbakan.

kadrolu başbakan aranıyor
01 Ekim 2015 Perşembe 19:56

Ne yapsan saraya yaranamıyorsun. milyonali binali senden daha önde.

7 Beğendim
8 Beğenmedim
 
Yanıtla

boş vaatler

hep seçim öncesi
01 Ekim 2015 Perşembe 16:22

peki şimdiye kadar neden bir sonuç yok seçim geldi oy istenecek siyasetçide nabza göre şerbet verecek sonuç mevcut düzen devam edecek nezamana kadar bir dahaki seçime kadar sonra aynı vaatler

13 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla

secim geldi

He he
01 Ekim 2015 Perşembe 15:46

Secim geldi şimdi taşeron haberleri ve gazları ile umut verme zamanı

13 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

FETÖ şüphelisi Yalvaç'ta yakalandı

FETÖ şüphelisi Yalvaç'ta yakalandı

FETÖ şüphelisi Yalvaç'ta yakalandı

Isparta'nın Sav Kasabasında meydana gelen kazada korku dolu dakikalar yaşandı

Isparta'nın Sav Kasabasında meydana gelen kazada korku dolu dakikalar yaşandı

Isparta'nın Sav Kasabasında meydana gelen kazada korku dolu dakikalar yaşandı.

Derhal geri dönün aksi taktirde ateş edeceğim

Derhal geri dönün aksi taktirde ateş edeceğim

Derhal geri dönün aksi taktirde ateş edeceğim

KAPSAYICI TEKLİFLERLE SÖZLEŞME MASASINDA OLACAĞIZ

KAPSAYICI TEKLİFLERLE SÖZLEŞME MASASINDA OLACAĞIZ

KAPSAYICI TEKLİFLERLE SÖZLEŞME MASASINDA OLACAĞIZ

ISPARTA'DA KAMYON İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

ISPARTA'DA KAMYON İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

ISPARTA'DA KAMYON İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ

FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ

FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

Sütçüler’de Orman Yangını!

Sütçüler’de Orman Yangını!