23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,839 TL
  • 5,677 TL
  • 201,65 TL
  • 102.332
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

TAM İBRETLİK BİR HİKAYEDİR!

Kemal Öztürk/Washington

Isparta


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yarın Washington yakınlarında açılacak olan 'Diyanet Center'ın ilginç hikayesini dinleyin. Tam ibretlik bir hikayedir.

Satılması için uğraşılan bir arazi

Diyanet İşleri Başkanlığı, ABD Maryland eyaletinde 1993 yılında, 62 dönümlük bir arazi alır. Arazi Washington'a 30 dakika uzaklıktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığından yöneticiler arazinin durumunu görmek için buraya gelir. Başkanlığa verilen bilgide, arazinin ormanlık içinde olduğu, bazı yerlerinin sulak, başkente de uzak olduğu söylenir. Buradan Diyanet yöneticilerine yapılan tavsiyede,“Bu arazi satılırsa, ABD'de on tane ev alınır ve hepsi mescit yapılabilir” denir.

Dönemin Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Mehmet Görmez, 2008'de bir toplantı için ABD'ye gelirken, bu arazinin satılması için de görevlendirilir. Buranın satılmasıyla elde edilecek gelirle on tane ev alarak, mescit yapılması için plan yapması da istenir.

Başbakan Erdoğan devreye giriyor

Mehmet Görmez araziye gelir. Arazinin güzelliği, büyüklüğü ve Washington'a yakınlığından çok etkilenir. Buranın satılmasının hata olduğunu düşünür ve Washington'dan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nu arar. Durumu anlatır, kararı tekrar gözden geçirmek için Türkiye'ye döner.

Burada büyük bir cami, kültür merkezi benzeri bir şey yapılabileceğini, bunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a anlatmaları halinde, onun da konuya sıcak bakacağını söyler. Hemfikir olurlar.

Mehmet Görmez, 2008 yılında Türkiye-Avusturya maçı için Viyana'da olan Başbakan'la orada görüşür. Başbakan, araziden haberdar olduğunu, ne yapmak istediklerini sorar. Konuyu dinler, hemen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı arar. Washington'daki bu araziye uygun bir proje hazırlaması için Mehmet Görmez'le beraber hemen ABD'ye gitmesini ister. Görmez, Bayraktar ve bir mimar, bir hafta sonra ABD'ye gider, arazide incelemelerde bulunur.

Görünmez bir elin engelleme çabaları

İnceleme esnasında, ABD'de yaşayan Türklerden bir grup, Bayraktar'la özel bir görüşme yapmak ister. Görüşmenin sonuna doğru Görmez de görüşmeye davet edilir. Bayraktar, arazinin ormanlık olduğunu, meskun bir yer olmadığını ve satılmasının sanki daha uygun olacağını belirtir. Ayrıca, bu arazinin satılması halinde, ABD'de on tane ev alınabileceğini, bunların da mescit yapılmasının daha etkili sonuçlar vereceğini de söyler. Tıpkı Diyanet görevlileri gibi. Hatta araziye talip olanların olduğunu da söyler. Ancak orada karar verilmez ve ekip Türkiye'ye döner.

Yine de arazide inceleme yapan mimar bir proje hazırlar ve hep beraber Başbakan Erdoğan'a gidilir. Proje, bir cami, bir Kur'an kursu, bir de lojmandan ibarettir. Başbakan projeyi beğenmez ve eleştirir. TOKİ Başkanı, arazinin uygun olmadığı fikrini ve satılması gerektiğini tekrarlar. Başbakan ve Görmez buna karşı çıkar.

Başbakan Erdoğan, TOKİ'yi devreden çıkartır, Mimar Hilmi Şenalp'i görevlendirir. Görmez ve Şenalp yeniden ABD'ye gider. Yol boyunca nasıl bir merkez yapacaklarını konuşurlar. Araziyi görünce kanaatleri kesinleşir. Döndüklerinde Mimar Şenalp, araziye caminin ötesinde, içinde Türk evleri, kültür merkezi, araştırma merkezi, Türk hamamı, kütüphane de olan çok büyük bir proje hazırlar. Projeyi Görmez'le birlikte Başbakan'a sunalar. Başbakan projeyi çok beğenir ve hemen başlanmasını ister.

Cemaat'in önemli ismi Görmez'e geliyor

Proje için ABD'li yetkililerden izin alınmasında çok zorluk çekilir. Ayrıca bütçe sıkıntıları yaşanır. Bu esnada, Gülen Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Mustafa Özcan, Mehmet Görmez'e gelir. Diyanet'in Washington'daki arazisine yakın bir yerde büyük bir yer aldıklarını, burada çok güzel bir cami yapacaklarını, bütçesini bulduklarını, bu nedenle Diyanet'in cami ve merkez yapmasına gerek olmadığını söyler. Ancak Görmez teklifi kabul etmez, çalışmalara devam edilir.

Bu büyük projenin temeli, 2013 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılır.

ABD'de dengeleri etkileyecek proje Cemaat'i rahatsız etti

Bu arazinin satılması ve parasıyla on tane ev alınıp mescide çevrilmesini Diyanet'e söyleyen, Cemaat'in adamlarıdır. Erdoğan Bayraktar'la görüşüp, ikna eden grup da onlardandır. Araziyi satın almak isteyenler yine aynı kişilerdir. Cemaat, buranın yapılmaması için her türlü yolu denemiş, ancak başarılı olamamıştır. Merkezin yapılmasına engel olamayınca, buraya 'Mescid-i Dırar' (Münafıklar Mescidi) ismini takar. Cemaat, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mimar Hilmi Şenalp ve caminin hatlarını yazan Hüseyin Kutlu aleyhine sosyal medyada propaganda yapar...

Bu merkez sadece bir cami değildir. Eğer Türkiye, buranın içini entelektüel, ilmi, dini ve iletişim açısından güçlü bir insan kaynağı ile donatırsa, sonuçları çok etkili olacaktır. Bu merkez, Cemaat'in ABD'deki otoritesini, dini temsil yönünü, kamuoyunu etkileme gücünü ortadan kaldıracak bir merkezdir. Burası aynı zamanda, IŞİD, El Kaide gibi örgütlere karşı, dünya kamuoyuna doğru İslam'ı anlatma merkezi de olabilecektir. İşte Cemaat bunu önceden fark ettiği için engellemeyeçalışmıştır.

Ancak Türkiye'nin yurt dışında yaptırdığı bu en büyük eser, aynı zamanda Amerika kıtasının da en büyük İslam Merkezi olur. 2 Nisan 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından açılır.

İşte bu, Türkiye'nin vizyonu ve Cemaat'in bir başka ihanet hikayesidir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

fikri

03 Nisan 2016 Pazar 23:43

baştan sona okudum doğru bir haberse fetullahçılar Allah Belanızı versin. Biraz üzülüyordum ama yok sürünün içerde bedri ve tayfası

keskin

03 Nisan 2016 Pazar 23:41

1996 yılında Amerika'ya yaptığım bir ziyaret sırasında, şuanki başbakanımız sayın Ahmed Davudoğlu ve 4 ilahiyatçı akademisyen ile birlikte bu yeri ziyaret etmiş ve o araziyi satın alan dönemin din işleri müşaviri Dr. Abdülbaki Keskin, Ankara'daki Diyanet yetkililerini satın almada ikna edebilmek için çok uğraşlar verdiğini anlatmış idi. Arazide bulanan camiyi ve lojmanı gezdirmişti. Bu araziyi Türkiyeye kazandıran vizyon sahibi o Din İşleri Müşaviridir. Vefat etmeseydi, buna çok sevinirdi.

Baki yeşil

03 Nisan 2016 Pazar 18:50

Bunlardan ne beklenirki boşuna FETANYAHU demiyoruz bunların her işi her hareketi yamuk sade müslümanların iyi niyetini kullanarak büyüdükçe büyüdüler ama Rabbimizin hesabı 10 şiddetinde deprem etkisi yaptı zelil oldular utanmadan mazlum rolü oynamaları yokmu deli ediyorlar insanı ve zekasıyla alay ediyorlar bunlar yıllardır böyle sinsi sinsi yılan gibi her yere sızdılar ama biranda kendi kazdıkları kuyuya düştüler işte Allah zalim ve münafıkları böyle cezalandırır.

AHMET

03 Nisan 2016 Pazar 17:01

CİĞERSİZLER ALLAH BELALARINI VERSİN

din

03 Nisan 2016 Pazar 16:39

Emniyet devam etsin Isparta bunların kalesi idi hepsi tedirgin ben değilim demeye başladı.

OSMAN

03 Nisan 2016 Pazar 16:19

Abdullah öcalanın kardeşi osman Öcalan atv açıklama yaptı hdp başkanı selonun cemaat medyasının nasıl pohpohladığı ülkesini seven herkez izlesin ve fetonun ne olduğunu bir kez daha anlasın

Fatik

03 Nisan 2016 Pazar 15:41

Tam bir mescid i dırar örneği. Neden fitne çıkarıyorsunuz dendiğimde biz ıslah edicileriz derler. Halbuki fitnecilerin taa kendiletidir.... Kuyruklarını kıstırmış köpek gibi bekler uygun Zaman'da fırsat buldukları anı bekleyip ısırmaya başlarlar nu Pensilvanya' şeytanı ve avanesi böyle.., TEBRİKLER BOMBA 32 inlerine girmeye devam

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR