21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,575 TL
  • 5,389 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

TAM 20 YIL GEÇTİ! HİÇ UNUTMADIK!

TAM 20 YIL GEÇTİ! HİÇ UNUTMADIK!

Isparta

Yıl 1995.. Senirkent'te meydana gelen sel felaketinde 74 vatandaşımızı kaybettik. Bugün ise o acı günün ardından tam 20 yıl geçti. Hiç UNUTMADIK! Unutmayacağız. Hayatını kaybedenleri Rahmetle ve Minnetle Anıyoruz.


SENİRKENT İSMİ ACI BİR HABER İLE DUYULDU

13 Temmuz 1995 Perşembe günü saat 20:30’da Türkiye Senirkent ismini acı bir felaket ile duydu. İlçeye yakınolan Kapıdağı'ndan gelen sel kısa sürede 400.000 metre küp çamuru ilçeye doldurdu. Adeta çamur deryasına döndü.

İlçeye sel iki ayrı dereden geldi. Doğru dere ve Suyolu deresi…  Suyolu deresinden gelen sel ölüme yol açmadı. Yalnız Doğru dere ilçeye girdiği noktada4 ayrı kola ayrılmasına rağmen çok büyük bir potansiyelle ilçeye girdi ve önünde ne varsa yıktı, geçti. Bu felaket sonucu 74 vatandaşımız hayatını kaybetti. 46 vatandaşımız yaralandı. 107 ev hafif, 18 ev orta, 195 ev tamamen yıkıldı. İlçede enkaz kaldırma ve rusubat temizleme çalışmaları günlerce sürdü.

SENİRKENT FELAKETE NASIL YAKALANDI

Felaketin olduğu sıralarda ilçede çok hafif bir yağış vardı ve zaten o da 10 dakika sürmüştü. Can kaybının yüksek olmasının bir sebebi de halkın böyle bir felaketin olabileceğini akıllarından bile geçirmemeleriydi.Akşama kadar tarlasında bahçesinde çalışan Senirkentliler akşam yemeklerini yerlerken böyle bir felaketle karşı karşıya kaldılar.

Nasıl olmuştu da 10 dakikalık bir yağmur bu kadar büyük bir felaket doğurmuştu. Aslında olay farklıydı. Vatandaşların anlattıklarına göre olay sırasında Kapı dağı'nın en üst noktasına çok şiddetli bir şekilde dolu yağmıştı. Nitekim dolunun bir karış biriktiğini, daha sonra dolunun yağmura dönmesiyle biriken dolunun eriyip, potansiyel bir su kaynağı olarak önüne kattığı herşeyi şehre indirdiğini söylediler. Devlet tüm imkanları seferber ederek gerekli yatırımları süratle başlatması neticesinde felaketin açtığı zararlar giderildi. Ayrıca felaketten sonra ilçenin yeniden yapılandırılması ve yeni felaketlere tedbir alınması amacıyla Dünya bankasından 33 milyon ABD doları finansman sağlandı. Şehrin yol, su, kanalizasyon, elektrik yapıları yeniden düzenlendi. Felakete sebep olan Doğru dere üzerine yaklaşık 90 adet büyük betonarme duvar yapıldı.   

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

MEHMET FİDAN

14 Temmuz 2015 Salı 01:22

Cenabı Allah'dan;Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabır,vefat edenlere gani gani rahmet dilerim.

gıdde32

13 Temmuz 2015 Pazartesi 13:50

Ölümün avcılık yaptığı bu dünyada, görüntüleri hüzünle izledim. Tam 20 yıl geçmiş ama dün gibi... Bu sene kadir gecesine denk geldi yıl dönümü. Herkesten bu mübarek gecede tekrarını yaşamamak için dua bekliyoruz... Senget yıkılmadı, kıyamete kadar ayakta kalacak...!

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR