21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,541 TL
  • 5,333 TL
  • 188,59 TL
  • 103.207
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Sular ve Kuşlar Çekildi Cennet İneklere Kaldı!

Eğirdir ilçesinde bulunan ve çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Boyalı Kuş Cenneti, ilgisizlik hatalı kullanım yüzünden inek cennetine döndü. Bir yıl öncesine kadar yaz aylarında bile sularla kaplı olan alanda bugün inekler otluyor.

Isparta

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan ve çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Boyalı Kuş Cenneti, ilgisizlik hatalı kullanım yüzünden inek cennetine döndü. Bir yıl öncesine kadar yaz aylarında bilesularla kaplı olan alanda bugün inekler otluyor.

 

Eğirdir Gölü’nün can damarlarından biri olan Boyalı SulakAlanı’yla ilgili yıllardır uyarılarda bulunduklarını dile getiren Yard. Doç.Dr. Erol Kesici, “Alanda bulunan işlevini yitirmiş kamışlıkların kontrollübiçimde temizlenmesi gerekiyor. Dengesiz çoğalan kamışlar bir nevi kurutma kâğıdı işlevi görüyor. Bu yüzden su seviyesinde büyük düşüş var. Boyalı,Eğirdir Gölü kıyısında karasallaşan alanların başında geliyor. Acilen önlem alınmazsa bu alanı sonsuza kadar kaybedeceğiz” uyarısında bulundu.

 


SULAR ÇEKİLİNCE BOYALI KUŞ CENNETİ İNEK CENNETİ OLDU!

Türkiye son yılların en kurak yazını yaşıyor. Barajlardaki su seviyeleri görülmemiş ölçüde düştü, nehirler ve göller kuruma belirtisi gösteriyor. Ancak yaşamın sürekliliği açısından oldukça önemli olan sulakalanların durumu daha da içler acısı. Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunanBoyalı Kuş Cenneti de yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan sulak alanlardanbiri. Geçtiğimiz yıla kadar onlarca kuş türünün yaşam alanı olan Boyalı’da bugünlerde inekler otluyor.

 

YRD. DOÇ. DR. KESİCİ: ‘İLGİSİZLİK YOK OLUŞA ZEMİN HAZIRLIYOR

’Alandaki sular giderek çekilince Boyalı’yı terk eden kuşlar yerlerini ineklere bırakmış. Bölge sakinlerinin piknik alanı olarak da kullandığı Boyalı’daki yoğun kirlilik, etrafa ağır bir kokunun yayılmasına neden oluyor. Sulak Alanolarak koruma altında bulunan Boyalı’daki denetimsizliğin ve ilgisizliğinalanın yok oluşuna zemin hazırladığını dile getiren Süleyman DemirelÜniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fak. Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, korumanın yalnızca tabela dikmekle olmadığını belirterek, “Bölgede bulunan su ürünleri araştırma enstitülerinin görevleri yalnızca göllerdeki kaçak balık avcılığıyla ilgilenmek olmamalı. Olmayan balıklarla ilgili çalışmalar yapmak yerine göl için yaşamsal önemde olan sulak alanlardaki değişimleri yakından izlemeliler” görüşünü savundu.

 

‘ALAN HIZLA KARASALLAŞIYOR, KONTROLLÜ TEMİZLİK YAPILMALI 

Boyalı Kuş Cenneti’nin giderek karasallaştığı yolundaki uyarılarını yıllardır yinelediğinin altını çizen Kesici, “Boyalı, Eğirdir Gölü kıyılarında hızla karasallaşan alanların başında geliyor. Bunun nedeni ise alandaki kamışlarınişlevini yitirdikten sonra temizliğinin yapılmaması. Kamışlar sulak alanlariçin çok önemli bir yaşama ortamı sağlıyor ancak denge bozulduğunda kurutmakâğıdı işlevi gören kamışlar alanı hızla karasallaştırıyor. Bu nedenle gölünhem Gelendost tarafında hem de Boyalı tarafındaki işlevini yitiren kamışlarınacilen kontrollü biçimde temizlenmesi gerekiyor. Aksi durumda karasal bitkiler hızla alanı istila edecek, kuş türleri bölgeyi terk edecek ve Boyalı Kuş Cennetini sonsuza kadar kaybedeceğiz” diye konuştu.

 

‘İNSANLAR STRESLERİYLE BİRLİKTE PİSLİKLERİNİ DE ATIYORLAR’

Boyalı Kuş Cennetinin ineklerin otladığı bir meraya dönüşmesindeki diğer nedenlerinin de kuraklık ve hatalı su ve saha kullanımı olduğuna işaret eden Kesici, “Ancak buradaki sorun sadece mevsimsel olarak bu aylarda ortaya çıkan bir kuraklık değildir. Rekreasyon alanı olarak dakullanılan Boyalı Kuş Cenneti, insanların stresiyle birlikte pisliklerini deattığı bir yere dönüştü. Bu tür alanların nasıl kullanılacağı yasalarda, özel hükümlerle belirlenmiştir. Burası piknik alanı değildir. Alana otomobil girişine izin verilmemeli. Kıyı ve sucul biyolojik çeşitlilik açısından Eğirdir Gölü’nün en değerli alanı olan bu bölgede acilen koruyucu önlemler alınması gerekiyor” dedi.

HABER: YUSUF YAVUZ 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR