24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,587 TL
  • 5,377 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

SOSYAL MEDYADA BUNU YAPAN YANDI! TAZMİNATSIZ İŞİNİZDEN OLABİLİRSİNİZ

SOSYAL MEDYADA BUNU YAPAN YANDI! TAZMİNATSIZ İŞİNİZDEN OLABİLİRSİNİZ

Isparta

Yasaklanan yerlerde sigara içen, raporluyken başka yerden sosyal medya bildirimi yapan veya şirketini kötüleyip, iş yerinde bilgisayarında oyun oynayan çalışanlar tazminatsız işinden olabilir.

İş hukuku, çalışanlara önemli haklar sağladığı gibi aynı zamanda sorumluluklar da yüklüyor. Günümüzde sosyal medya ve sanal oyunların kullanımı yükseldiği için bu gelişmeler kendine çalışma ortamında da yeni düzenlemeler getiriyor. Çalışanların bu ayrıntılara dikkat etmesi, iş yeri ve kendi çıkarlarını korumak anlamında büyük önem taşıyor.

HAKLI FESİH

İş ilişkisi diğer bütün hukuki ilişkilerden farklı olduğu için İş Hukuku gibi özel bir hukuk dalının ortaya çıkması söz konusu olmuştur.İşçi – işveren ilişkisinde işverenin ve işçinin her türlü davranışı iş ilişkisinin sonlanması için bir neden oluşturabilir. İşçiler ve işverenler çoğu kez küçük bir davranışın böyle büyük sonuçları olabileceğini akıllarına getirmezler. Ancak bazen iş yerinde internetin yanlış amaçlar için kullanılması,içilmemesi gereken bir yerde sigara içilmesi, sosyal medya hesaplarından yapılan bir paylaşım, iş yerinde yapılan bir kutlamadaki uygunsuz davranışlar işçiyi işsiz bırakabiliyor. Davranışın sıklığına ve ağırlığına göre işçi bazen hem işinden oluyor, hem de tazminat bile alamıyor.

GÖREVİNİ TAMAMLAMALI

İş yerinde iş ilişkisinin temeli işverenin verdiği görevlerin yerine getirilmesidir. Dolayısıyla işçi, işverenin kendisine verdiği işleri çalışma süresi içerisinde yerine getirmekle yükümlüdür.

KİŞİSEL CEP TELEFONLARI DA ÖNEMLİ

Ancak işçinin cep telefonundan oyun oynadığının tespit edilmesi, iş yerindeki bilgisayarda oyun oynandığının tespitinden daha zordur.Çalışan uyarılmış ancak hala bu davranışlarına devam etmiş ise tazminatsız olarak fesih dahi söz konusu olabilecektir.

OFİSTE SANAL KUMAR VE BAHİS

Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre, çalışma süresi içerisinde kendisine verilen işleri yürütmesi için verilmiş bilgisayarın şans oyunları oynamak için kullanılması işçiyi işinden edebilir. Nitekim Yargıtay'ın bilgisayarından online oyun oynadığı için tazminatsız işten çıkarılmayı haklı bulan kararları bulunmaktadır.

İŞ YERİNDE OYUN TEHLİKELİ

İş yerinde mesai saatleri içerisinde, şirket bilgisayarıyla oyun oynamak, işverenin güvenini kötüye kullanmak anlamına geliyor. Uyarılara rağmen oynamaya devam etmek çalışanı tazminatsız olarak işinden edebiliyor.

RAPORLUYKEN PAYLAŞIM YAPMAK

Hasta olduğu için rapor alan ve işverenini arayıp işe gelemeyeceğini söyleyen işçi, aynı gün öğleden sonra başka bir yerden arkadaşlarıyla yemek fotoğrafı paylaşırsa işinden olabilir. İşveren bu paylaşımdan haberdar olursa işçisini tazminat ödemeden işten çıkartabilir. Bu durum bir yalan değil, işverenin güvenini kötüye kullanmak anlamına gelecektir.

ŞİRKETİNİ KÖTÜLEYEN İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

İşçiler sosyal medya hesaplarından çalıştıkları şirket hakkında olumsuz ifadeler kullanırlarsa da işlerinden olabilirler. Eleştiri sınırlarını aşan şekilde tenkit etmek, şirket hakkında olumsuz ifadeler kullanmak işçileri zor durumda bırakır. Şirket adına olumsuz ifadeler kullanan,hakaret içeren paylaşımlarda bulunanlar tazminatsız işten çıkartılabilirler.

ÇOK DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR

Günümüzde kişisel görüş ve düşüncelerin açıklandığı en önemli platformlar sosyal medya hesapları. Instagram, Facebook gibi platformlar neredeyse bağımlılık haline gelmiş durumda. Çalışanlar iş ilişkisi kapsamında kişisel

düşüncelerini ifade ettikleri sosyal medya hesaplarından da sorumlular. Dolayısıyla işverenleri hakkında olumsuz düşüncelerini ifade ederken, günlük aktivitelerini bu hesaplardan yayımlarken dikkatli olmalılar.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

memati

02 Haziran 2017 Cuma 20:50

herşey çalışanın aleyhine peki işçilre kötü davranan şeflere ne olacak

ibrahim

02 Haziran 2017 Cuma 14:54

Şehir hastanesinde özellikle tıbbi sekreterlere , hasta taşıma personellerine güvenlik elemanlarına ciddi haksızlık yapılıyor.Hiçbir suçları yokken torpili olanların alınmaları uğruna işten çıkarılıyorlar.Genel sekreter ve hastane idarecileri olayları görmezden gelip,****et rahatlıkla bahsedilen çalışanlar için bizim personelimiz değiller şeklinde açıklamada bulunuyorlar.Birileri bu zulme DUR desin.Zalimin zulmü varsa HAKLININ ALLLAHI var...

Furkan

02 Haziran 2017 Cuma 14:12

Bir Anaokulunda Hastenede yattığı için görevine gitmeyen öğretmen aynı anda arkadaşlarıyla cafede yer bildirimi yapıyor. Heyet raporları gırla sene boyu raporlarla görevine gitmeyip maaşını tıkır tıkır alıyor. Okul idaresi seyirci... Parayı bastıran heyet raporunu alıyor.

HYKGS 2

02 Haziran 2017 Cuma 11:54

YANİ DİYECEĞİM SÖZÜN BİTTİĞİ YER.PES PES PES

HYKGS

02 Haziran 2017 Cuma 11:48

ÇOK DOĞRU GÜZEL BİR HABER.ÇÜNKÜ ŞEHİR HASTANESİNDE BU GÜNE KADAR ÇOK ARKADAŞIMIZ İŞTEN ÇIKARILDI.ÇOĞU HAKSIZ YERE ÇIKARILDI.AMA ŞU ANDA HASTANEDE GÜVENLİK VE HASTA TAŞIMA PERSONELLERİNE ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE ZULUM YAPILIYOR.HİÇ KİMSE BU ZULÜMÜ GÖRMEK İSTEMİYOR.NE GENEL SEKRETER NE BAŞHEKİM BU KONUYA DAHA EL ATMIŞ DEĞİLLER.İNSAN MECBUR OLMASA ÇALIŞMAZ.AMA BİR GERÇEK VAR.DÜNYA KÜFÜR ÜSTÜNE DURUR AMA ZULÜM ÜSTÜNE DURMAZMIŞ.AMA BU VEBAL BU İŞE DUR DEMEYEN YÖNETİCİLERİNDİR.ŞİMDİ ŞİZ DÜŞÜNÜN ARTIK.

Mustafa ERYİĞİT

04 Temmuz 2017 Salı 08:25

Güvenlik yönlendirme ve temizlik işçilerinin sebebsiz işten çıkarılıyor ne hastane yönetimi ne akfen yönetimi ne birokrasi ne de ak parti bu işten çıkarılan çocuklar ottan ****tan sebeplerle işten çıkarılıyor kimse dur demiyor memlekette adammı kalmadı bende bilmiyorum adımı soy adımıda yazıyorum yalan mı doğru mu söylüyorum birisi gelip bana sormuyor yazıklar olsun bu güvenliğin müdürü mehmet maydadan başka adammı kalmadı bu memlekette.....

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR