24 Haziran 2018 Pazar

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
ISPARTA 25°
ISPARTA'DA TRAVESTİNİN EVİNE POLİS BASKINI

ISPARTA'DA TRAVESTİNİN EVİNE POLİS BASKINI

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

SON DAKİKA: ARAÇ SAHİPLERİNE SIKI DENETİM! AĞIR CEZA GELİYOR...

SON DAKİKA: ARAÇ SAHİPLERİNE SIKI DENETİM! AĞIR CEZA GELİYOR...

Isparta
Trafik kazalarını önlemek amacıyla “Yol Güvenliği Eylem Planı” oluşturulacak.‘Yol Güvenliği Kurumu’ eğitim, denetim, acil yardım alanlarında çalışmalar yapacak. Araçlarda cep telefonu kullanımına alkol gibi sıkı denetim ve cezalar getirilecek, kamuoyu bu konuda bilgilendirilecek.
Türkiye’de, en çok can kaybına neden olan trafik kazalarını önlemek amacıyla “Yol Güvenliği Kurumu” oluşturulacak. Resmi rakamlara göre Türkiye’de sadece geçen yıl bir milyonun üzerinde trafik kazası yaşandı. 
Gazete Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre bu kazalarda, 7 bin 300’ün üzerinde kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 40 milyon TL’lik maddi kayıp yaşandı. Hükümet, bu kayıpların önüne geçmek amacıyla yeni yapılanmaya gitme kararı aldı.
Buna göre, yeni bir yol güvenliği stratejisi oluşturulacak. 2021-2030 Yol Güvenliği Eylem Planı hazırlanacak. Yol güvenliğine yönelik yeni bir kurum kurulacak ve kurum mevzuatı reformlarla desteklenecek. Yol Güvenliği Kurumu, yol güvenliğinin dört sac ayağı olarak kabul edilen eğitim, denetim, acil yardım ve mühendislik alanlarında bütüncül politikalar oluşturacak.
Trafikte can kaybına neden olan nedenler anket çalışmaları ile araştırılacak ve ulaşılan bilgiler doğrultusunda çözüm önerileri getirilecek. Toplumu bilinçlendirmek için yoğun bir iletişim kampanyası yapılacak. Strateji ve eylem planının uygulanmasına yönelik Avrupa Birliği (AB) hibe finansmanına yönelik yeni bir proje havuzu oluşturulacak.
Okulda, işyerlerinde ve trafikte oluşturulacak ekiplerle yoğun bir bilinçlendirme kampanyası başlatılacak. Okullardaki trafik dersinin içeriği zenginleştirilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü ile okullarda seminer programları düzenlenecek. Okullardaki eğitimin yanı sıra işyerlerinde de emniyet tarafından eğitim verilecek.
Denetim konusunda yeni çalışmalar yapılacak. Belli aralıklarla rutin denetimlerin yanı sıra, yollarda sık sık radar kontrolleri yapılacak. Hız uyarıları sıklaştırılacak. Yollardaki kameralı denetim sistemleri de yaygınlaştırılacak.
Vatandaşları bilinçlendirmek için yoğun bir iletişim kampanyası hayata geçirilecek. AVM’ler gibi insan yoğunluğunun bulunduğu noktalarda yol güvenliği konusunda bilinçlendirmeye yönelik tanıtımlar yapılacak. Alkollü araç kullanımıyla mücadele devam edecek.
Son dönemde artış kaydeden sürücülerin cep telefonu kullanımının yarattığı riskler kamuoyuna anlatılacak. Araçta cep telefonu kullanımına, alkollü kullanıma eşdeğer cezalar uygulanacak.
KAZA RİSKİNİ 4 KAT ARTIRIYOR
Cep telefonlarının trafikte yarattığı tehlike 25 Haziran’da “Zombi şoförler” başlığıyla haber olmuştu. Haberde yer verilen Dünya sağlık Örgütü raporuna göre 5 sürücüden birinin gözleri direksiyondayken cep telefonunda. Akıllı telefonuna bakarak araç kullanan bu sürücüler kaza riskini 4 kat artırıyor. hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “Trafikte Cep Telefonu Kullanımı” raporuna göre telefon beklerken veya görüşme bittikten sonra da kaza riski artıyor.
699 sürücü üzerinde yapılan araştırmada, görüşme bittikten sonraki 5 dakikada kaza olasılığının 4.8 kat, 15 dakika içinde 1.3 kat daha fazla olduğu kaydedildi. Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki yol güvenliği araştırmalarına göre ise kazaların yüzde 60’ı telefona bakan sürücülerden kaynaklı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

.

13 Temmuz 2017 Perşembe 10:15

vali konağı karşısı orduevi yazlık bahçe altındaki sokakta egsozu açık arabalar ve motorların sesinden geceleri uyuyamıyoruz. sanki gecenin sessizliğini yırtarcasına bağırttıra bağırttıra son gaz gidiyolar.bizim uyku arasında duyduğumuz egsoz sesini vali konağı köşesinde bekleyen ekipler hiç mi duymazlar bilmem

VER KAZIĞI

11 Temmuz 2017 Salı 21:46

SEN EMNİYETSEN ÖNCE ŞU ELEKTİRİKLİ BİSİKLETLERE DENETİM GETİR ONDAN SONRA KONUŞ ??

Vatandaş

11 Temmuz 2017 Salı 20:34

Eksozu patlak araca motorsiklet e , 1 km mesafeden bile rahatsız eden araç müzik sistemini engelleyebiliyormusun ? Hayır, engelleyemiyorsun, hatta umrunda bile değil. O yüzden bunları külahıma anlat.

Utanç verici

11 Temmuz 2017 Salı 18:41

DEVLET ÖNCE SEN ŞU TERÖRÜ BİTİR BİZ ARABAYA BİNMEMEYE BİLE RAZIYIZ

Celalettin doruk

11 Temmuz 2017 Salı 15:56

Senirkent te şu kuş serisi araçlara çozum bulun gece egzoz sesinden uyuyamıyoruz

zeynep

11 Temmuz 2017 Salı 15:54

elektrikli motorlara da bir el atın çoluk çocuğun altında bir de trafiğe çıktığı yetmiyormuş gibi polis telzisi takıp insanları rahatsız ediyorlar bağırıyorlar polis gibi arabalara bile.bu motorların otoyolda ne işi var .

Mücahit

11 Temmuz 2017 Salı 13:07

Mesele insan hayatı falan değil, para para para

Mehmet cumhuriyet

11 Temmuz 2017 Salı 12:36

Oh ne guzel devletin acigi aettikca vur vstandasa.turkiyenin en onemli sorunu trafik sanki.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR