20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

ŞOK EDEN OLAY ISPARTA' DA 2 KÖYE..

ŞOK EDEN OLAY ISPARTA' DA 2 KÖYE..

Isparta

Isparta'nın Yalvaç ilçesin'de 2 köyde kuduz vakası tespit edilmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı. Kuduz vakasına rastlanan hayvanlar ise itlaf edildi.

 

Yalvaç'a bağlı Aşağı Kaşıkara Köyü sakinlerinden birine aitköpeğin ağzından salya geldiğini gören köylüler, hayvan kendi imkanlarıylaitlaf etti. Sonrasında yapılan ihbar üzerine köye gelen İlçe Gıda Tarım veHayvancılık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri, hayvandan aldıklarınumuneyi Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderdi.Yapılan analiz sonucunda kuduz virüsüne rastlanması üzerine köyde karantinauygulaması başlatıldı.

 

TİLKİDEN KÖPEĞE KUDUZ BULAŞTI

 

İlçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Sücüllü Köyü'nde isetilki ile dalaşan köpeğin kuduz virüsü kaptığı, sonrasında köydeki iki köpeğede virüsü bulaştırdığı belirlendi. Bu gelişme üzerine aşılama çalışmalarıbaşlatılan köy de karantinaya alındı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Elmacı,tilkilerde görülen kuduzun önlenmesi amacıyla bakanlığın havadan ilaçlı et bırakarak aşılama yaptığını söyledi. Kuduzun insandan hayvana, hayvandan da insana bulaşabildiğini anlatan Osman Elmacı, "Kuduz viral ve sinir sistemine yerleşen bir hastalıktır. Tedavisi yoktur. Alınabilecek tek önlem kuduza karşı aşılanmaktır. Fakat yabani hayatta yaşayan tilki, kurt, yarasa,kemirgenler gibi yabani hayvanlar kuduzun yayılmasında önemli yer almaktadır.İlçemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar bahar ve yaz aylarında meraya çıkmaktadır. Kuduz bir tilki hastalığın etkisi ile insan, kedi, köpek, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara saldırarak hastalığı bulaştırabilmektedir" dedi.

 

Bakanlığın yabani hayatta yaşayan özellikle tilkilerin aşılanması için kuduza karşı oral aşılama projesi başlattığını kaydeden Müdür Elmacı, şöyle dedi:

 

"Aşılama zaman zaman vakaların görüldüğü bölgelerde uygulanmaktadır. Aşılar uçak ile havadan atılmaktadır. 1 kilometre alana 18- 20aşı atımı yapılır. Bu aşılar, kare şeklinde ve 20 gram ağırlığında çikolata görünümünde, balık ve hayvan yemi ile parafin ve yağdan yapılmış yemin içerisine yerleştirilmiştir. Aşı plastik bir kapsülün içinde alüminyum folyo ile kaplanmış şekilde yemin tam ortasında yer almaktadır. Tilkilerin yemi tüketmesi ile birlikte yemin içerisinde kapsülün parçalanması sonucu ağız yolu iletilkilerin aşılanması hedeflenmektedir. Tilkiler bu yemlerden bir adet tüketmesi ile birlikte kanlarında yeterli düzeyde antikor oluşması sağlanarak kuduza karşı bağışıklık kazanmış olurlar. Yemin içindeki aşı canlı aşı olup insanların da tüketmesi veya temas etmesi ya da yemin içerindeki aşı ihtiva eden kapsülü patlatarak sıçratması sonucu kuduz hastalığına yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle aşılama yapılan alanlarda halkımızın dikkatli olması elle temas edilmesi halinde ellerin bol sabunlu su ile yıkanması gerekmektedir.Ayrıca çocuklarını bu bölgeden uzak tutulması köpeklerin bir hafta serbest bırakılmaması gerekmektedir."

Nurettin Arkan /yalvaç

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

lan ezik

11 Nisan 2016 Pazartesi 12:52

Sen ne terbiyesiz bir kisikliksiz karakteriz bir zatsin yok ezik yazdığın yorumlara bak........SENI BU ISPARTA ÇOK EZMIS EZIK ŞE........Z

yezitler

11 Nisan 2016 Pazartesi 11:50

Aktrollerden bulaşmıştır. derlerse birkereden birşey olmaz. zabunlayın.

sokrates

17 Nisan 2016 Pazar 20:53

haşaaşı fazlamı kokladın kukla

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR