27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

Şehrin en güzel yerinde katlı otopark olmaz

Vali Oğuz, Isparta’da kent merkezinde dönüşüm sağlayacak iki önemli proje hakkında net konuştu.

Isparta

Vali Oğuz, Isparta’da kent merkezinde dönüşüm sağlayacak iki önemli proje hakkında net konuştu. Özel İdare binasıyla ilgili Belediye Meclisi’nin işin sürüncemede bırakmadan vereceği karara saygı duyacaklarını belirten  Vali Oğuz, ‘Burası katlı otopark olmaz’ dedi. Vilayet önünde  işletmelerin olmadığı büyük bir meydan yapılması için de Belediye’ye açık çek verdi.

 

 

AYIRCALIK İSTEMİYORUZ

Isparta’da kent merkezini ilgilendiren iki önemli konuda Vali Memduh Oğuz,  net açıklamalarda bulundu. Belediye Meclisi’nde haziran ayı sonunda bir kez daha görüşülecek eski Özel İdare binasının avam projesinin imar planına işlenmesi konusunda konuşan Vali Oğuz, “Ayrıcalık istemiyoruz. Fazla kat verirse 5 düşük kat verirse 4 yıldızlı otel yaparız. İkisi de ihtiyacı karşılar. İlla şu olacak diye talebimiz’ yok derken, bu alanda katlı otoparkın uygun olmadığını iletti.

 

İTTİFAKLA ÖNERİLDİ

Vilayet çevresinde ticarethanelerin olmadığı büyük bir kent meydanı tanzim edilmesi için yetkiyi Belediye’ye devretmeye hazır olduklarını kaydeden Vali Oğuz, “Burayı ticaret yapılmayacak kamu alanı olarak tescil ettirmek üzere Milli Emlak’a yazı yazdık. Bu fikir ittifakla oluşmuş bir fikirdir.   Vilayet binası etrafında Roma, Paris, Londra’da olduğu gibi büyük bir meydan olsun… Eğlenceler burada olsun” dedi

 

 

 

Isparta kamuoyunu meşgul eden eski Özel İdare binasında ihale aşamasına gelinmesi için avam projenin  Belediye Meclisi’nde  olağanüstü toplantıyla görüşülecek olması ve ilde büyük bir kent meydanı  oluşturulması konusunda Vali Memduh Oğuz net konuştu. 

‘MÜLKİYETİMİZE SAYGI DUYUN’

Belediye Meclisi’nin şehri düşünerek vereceği karara razı olacaklarını belirten Vali Oğuz, “Hiçbir ayrıcalık imtiyaz istemiyoruz. Bize farklı muamele olsun istemiyoruz. Kat yüksekliği konusunda da özel bir talebimiz yok. Başkanımız Yüksek Mimardır. Şehir estetiği konusunda bilgisi var. Meclis’te değerli arkadaşlarımız var. Hepimiz bu şehri seviyoruz. Şehre yakışan emsal yükseklik neyse bunu Meclis özgür iradesiyle değerlendirsin. Biz alınacak  karara saygı duyarız. Ama biz de mülkiyetimize saygı duyulmasını istiyoruz. Orası Özel İdare mülkiyetinde bir yer. Nasıl bir şahsın bir yerde bir  arsası varsa,  Özel İdarenin de burada bir arasa sıvar. Özel İdare, altında iş yeri olana şehre yakışan bir otel yapmak istiyor. Fazla kat verirse 5 düşük kat verirse 4 yıldızlı otel yaparız. İkisi de ihtiyacı karşılar. İllaki şu, bu olsun diye bir  talebimiz yok. Bir anlaşmazlık söz konusu da değil” dedi

KATLI OTOPARK ORADA UYGUN DEĞİL

Avam proje gönderildiğini  ve bunu Belediye Meclisi’nin değerlendireceğini aktaran Vali Oğuz, .”İş sürüncemede kalmasın bir an önce ne yapılacaksa yapılsın. Çünkü Meclis, uygunluk kararı verdiği takdirde hemen ihale işlemine başlanacak. Kentin meydanındaki  bu yerin katlı otopark olmasına uygun görmüyorum. En güzel yerde kat otoparkı yapılması uygun gelmiyor. Arka tarafta kat otopark yapılabilecek çok yar var. Kat otopark yaptığınız zaman oraya giren çıkana araçların da trafiğe etkisi olacak. Bunu yaptığınızda trafik meselesini halletmiyorsunuz ki. ‘Burası 500-1000 araçlık olacak’  dediğinizde 1000 araçlık trafiği de buraya çekmiş oluyorsunuz.  Ayrıca mülkiyet bizim. Biz burayı ticari alan olarak kullanıyoruz. Burası belediye, emniyet binası, otel, ticarethane olur. Ama şehrin en güzel yerini katlı otopark yapmak bana uygun gelmiyor. Bizim imtiyaz talebimiz yok ama işimiz gecikmesin. Birtakım eleştiriler yapan üyeler de en aza bizim kadar bu şehri seviyor. Herkes kanaatini söylesin icap ederse bizde gelip Belediye Meclisi’nde konuşuruz. Daha önce konuştuk. Düşüncelerimizi söyleriz alınacak kararı da en güzel şekilde uygularız” görüşünü iletti. 

YETKİYİ VERELİM BELEDİYE YAPSIN

Yeni bir kent meydanı oluşturulması konusunda Belediye’ye yetkiyi devretmeye hazır olduğunu söyleyen Vali Oğuz, “Vilayet binasının önü. Yarısında kafeteryalar,  ticarethaneler var. Bunlar meydana uygun değil. Burada  ekmek parası kazananlar varsa onları mağdur etmeme adına Belediye ve Vilayet onlara alternatif yer teklif eder. Ama bu meydan bir şehir meydanı gibi yapılır. Belediye gelsin protokol yapalım. Yine Belediye tanzim etsin. Projeyi  hazırlasın ama burası paranın geçerli olmadığı halka açık büyük bir park olsun. Burada süs havuzları olsun. İnsanlar çocuklarını burada dolaştırabilsin. Vilayetin önü arkası bahçe olsun. Vilayet ve Belediye protokol yapsın. Yetkiyi Belediyeye verelim ve nasıl istiyorsa tanzim etsin. Ama burada kafe, ticarethane olmasın. Şehrimize gelen ziyaretçiler geniş bir meydan bulsunlar” dedi. 

BAŞKANIN GÖRÜŞÜNÜ ALDIM

Şu anda boş konumdaki Askeri Mahkeme binasını Atatürk Müzesi yapmak üzere Silahlı Kuvvetler’den talep  ettiklerini kaydeden Vali Oğuz, “Mümkünse Jandarma lojmanları da yıkılsın o da şehir meydanına dahil olsun. Tarihi Vilayet binası etrafında Roma, Paris, Londra’da olduğu gibi büyük bir meydan olsun. Bunu öneri olarak getiriyorum. Vilayet binası önündeki alanın büyük bölümü hazineye ait.  Burayı ticaret yapılmayacak kamu alanı olarak tescil ettirmek üzere Milli Emlak’a yazı yazdık. Biz bu teklifi yaparken daha önce bunu Belediye Başkanımızla görüştüm. Şifai olarak düşüncesini adım. En az 100 kişiye danıştım. Bir ittifak olunca fikrimi söyledim. Dünden oluşmuş bir düşünce değil.

EĞLENCELER BURADA YAPILIR

Öyle güzel havuzlu gösteriler var ki saatlerce çocuklarınızla seyredesiniz. Hem de çok pahalı şeyler de değil. Ama Vilayet önünde taş meydan bir tarafı ağaçlarla kapalı. Burayı daraltmışız. Vilayetin önü ve arkası açılsın.  Hem  Valilik olarak da prestijimiz olur. Eğlenceler yapılacağı zaman burada yapılır. Kültürümüzde yer alan bayram yeri olur.  Isparta’da kent meydanına ihtiyaç vardır.   

DEMOKRAT GAZETESİ

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR