24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,782 TL
  • 5,619 TL
  • 199,47 TL
  • 101.762
ISPARTA 18°
CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

Şehir Hastanesi'nin Ruhsat Başvurusu Yapıldı

Şehir Hastanesi'nin Ruhsat Başvurusu Yapıldı

Isparta

Akfen Holding'in Sağlık Bakanlığı ile işbirliğinde(kamu-özel ortaklığı) kapatılan Sümer Halı Fabrikası ile İl Özel İdaresitarafından tahsis edilen toplamda 200 bin m2'lik alanda yapımına başlananIsparta Şehir Hastanesi'nde bürokratik süreç de bir taraftan işletiliyor.

 

Şantiyesini kuran ve inşaat faaliyetlerine başlayan AkfenHolding, inşaat ruhsatı sürecini de resmen başlattı. AKFEN Holding YönetimKurulu Başkanı Hamdi Akın, bizzat Isparta'ya gelerek inşaat ruhsatı başvurusunuyaptı. Belediye'nin ilgili birimleri gerekli değerlendirmeden sonra ŞehirHastanesi'nin inşaat ruhsatı verecek.

 

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, önceki günIsparta'ya sürpriz bir ziyarette bulundu.

 

Akın ve beraberindeki heyet, önce Vali Vahdettin Özkan'ıziyaret etti. Hamdi Akın, 755 yatak kapasiteli Isparta Şehir Hastanesi veinşaatıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Isparta Şehir Hastanesi inşaatındadeprem izalatörü kullanılacağı bilgisi de verildi.

 

2 ket temel üstüne Almanya'dan ithal edilerek uygulanacaksismik yalıtımın 11 şiddetindeki depreme kadar binayı ayakta tuttuğu vedayanıklı olduğu bilgisi Vali Özkan'a verildi. Isparta'da ilk kez bir binadauygulanacak deprem izalatörü sayesinde 8 şiddetindeki bir depremin 5şiddetinden hissedildiği anlatıldı. Akfen'in Şehir Hastanesi şantiyesindeyapılarda temelden sonra 2 kat seviyesinde inşaatı tamamladığı depremizalatörünün Almanya'dan getirilmesiyle birlikte çalışmaların devam edeceğiöğrenildi.

 

Vali Vahdettin Özkan'ın da Hamdi Akın ve ekibininziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği Şehir Hastanesi'nin Isparta içinönemini vurguladığı bildirildi. Vali Özkan'ın hastane inşaatında depremizalatörü uygulamasının yapılacak olmasından ötürü Akfen yönetimine teşekkürettiği de edinilen bilgiler arasında.

 

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve ekibidaha sonra da Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya GÜnaydın'ı ziyaret etti.Ziyarette Hamdi Akın'ın Belediyeye inşata ruhsatı başvurusunun yapıldığınıbelirttiği ve bu konuda destek istediği öğrenildi.

 

Bu arada AKFEN Holding'in hastane inşaatında ISBAŞ bimsblokukullanacağı ve bu konuda da Belediye Başkanı Günaydın ile bir görüşme yapıldığıbildirildi. Hamdi Akın'ın daha sonra Demirel'in İslamköy'deki kabrini ziyaretedip, dua okuduğu öğrenildi.

 

ŞEHİR HASTANESİ: 198 bin m2 inşaat Alanı. 450 yatak genelhastane, 305 yatak kadın doğum ve çocuk hastanesi bölümü olmak üzere toplam 755yatak kapasiteli. 18 ameliyathane, 204 poliklinik. 67 bin m2'lik 2 bin 262 araçkapasiteli kapalı otopark. Toplam maliyet 573 milyon TL.

 

Sismik yalıtım (Deprem İzalatörü) nedir?

Deprem hareketli yüklerinin; mühendislik yapılarına, köprüve viyadüklere verebileceği zararların önlenebilmesi, can ve mal kayıplarınınen aza indirilebilmesi ve ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla deprem izolatörsistemleri olarak da ifade edilen sismik yalıtım sistemleri ve donanımlarıgeliştirilmiştir. Buna göre sismik yalıtım nedir, diye soruyorsanız hemenyanıtlayalım.

 

Sismik yalıtım

Yapıların deprem etkilerinden korunması amacıylageliştirilen sistem, sismik yalıtım olarak ifade ediliyor. Söz konusu sismikyalıtım ile bir yapıyı etkileyen deprem yükleri azaltılmasını amaçlanıyor.

 

Bir diğer ifade ile "Sismik yalıtım yapının depremedayanma kapasitesini arttırmak yerine, binaya gelen sismik enerjiyi binalarınperiyodunu uzatarak azaltma esasına dayanan depreme dayanıklı bir düzenlemeyaklaşımı" olarak da ifade ediliyor.

 

Sismik yalıtım avantajları

- Yüksek can güvenliği,

- Minimum bakım gereksinimi,

- Araştırma ve geliştirme projelerinin korunması,

- Yapının taşıyıcı sistemi ve mimarî elemanlarında minimumdeprem hasarı,

- Şiddetli depremlerden sonra bile hemen kullanım,

- Ulaşım yapılarında süreklilik,

- Köprü ve viyadüklerin hasar görmeden kullanılmasınındevamı,

- Yıkılma ve hasar olmayacağından yeniden inşaat ya daonarım maliyetlerine gerek kalmaması,

- Hemen kullanım sayesinde iş kaybının önlenmesi ve pazarpayının korunması,

- Yapının değerli eşya ve cihaz içeriğine etkin koruma,

- Tarihi bina ve değerlerin korunması.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR