22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,642 TL
  • 5,476 TL
  • 193,15 TL
  • 102.666
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

SDÜ'DE MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI YAPILIYOR

Uzun süre mücadele eden ancak bir türlü fazla kilolarını veremeyen 136 ve 131 kilograma ulaşan hastalarımız, aşırı kilonun sağlıklarını tehdit etmesi üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne başvurdu.

Isparta

Hastalar Genel Cerrahi Kliniği’nde Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu tarafından muayene edilerek laparoskopik yöntem olan 1 saatlik 'tüp mide' ameliyatı ile midesi küçültüldü. Ameliyatı takip eden haftalar içinde midesi küçüldüğü için iştahı azalan hastalar sağlıklı ve düzenli beslendi.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu, yaptığı açıklamada aşırı şişmanlığın ciddi bir sağlık sorunu olduğunu, tüm çabalarına rağmen zayıflayamayan hastalara "tüp mide veya gastrik by-pass’’ gibi cerrahi yöntemlerle müdahale ettiklerini söyledi. Sabuncuoğlu, mide hacmini küçültücü ve emilim azaltıcı ameliyatlar yapılarak hastaların aşırı kilolarından kurtulduklarını ifade etti.

Tüp mide yöntemi ile hastaların yeme oranlarının kısıtlandığını, böylece kilo kaybetmeye başladıklarını söyleyen Sabuncuoğlu,aşırı kilo nedeniyle ortaya çıkan yüksek tansiyon, şeker hastalığı, astım gibi akciğer rahatsızlıkları, eklem sorunları, reflü gibi sorunların da azaldığı veya ortadan kalktığını belirterek, “Başarılı geçen ameliyattan sonra hastalarımız da planlanan kilo kaybı ile daha rahat spor yapabilir hale geldiler. Ayrıca hastalarımızın astım şikâyetleri ve hipertansiyon bulguları da birinci aydan itibaren neredeyse tamamen kayboldu" dedi.

Normal kilodaki bir insanın vücut indeksinin ortalama 25 olarak kabul edildiğini dile getiren Sabuncuoğlu, iki hastanın vücut indekslerinin 50 üzerinde iken 25-30 arasına düşmesini amaçladıklarını bildirdi.

Önceleri aşırı kilosu nedeniyle eklem, bel ağrısı, astım ve tansiyon hastalıklarıyla mücadele ettiğini söyleyen hasta, psikolojisinin bozulduğunu, ameliyat sonrası durumunu ise önceden hayal bile edemediğini ifade etti.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

obez hasta

05 Haziran 2015 Cuma 15:07

obez bir hastayım.öncelikle memleketimde böyle ameliyat yapacak hocamın olması çok güzel.tebrikler.başka illerde 1-2 yıl sonraya sıra veriliyor..bende ankarada sıradayım..burada sıra varmı?

Memnun

02 Haziran 2015 Salı 22:35

kapali ameliytlardaki başarısı tartışılmaz , internette bi sürü haberinI gördüm doktorumun. Yeni yönetim ile daha da artacaktır

Ispartalı

02 Haziran 2015 Salı 22:34

daha önceki haberlerini de takip ettiğim doktor beyi tebrik ediyorum. İspartamiza Ve üniversiteye yakışan haberler.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR