19 Nisan 2021 Pazartesi

TBMM Başkanvekili Bilgiç, Şarkikaraağaç'ta

TBMM Başkanvekili Bilgiç, Şarkikaraağaç'ta

İlk 3 boyutlu ameliyat yapıldı

İlk 3 boyutlu ameliyat yapıldı

Emniyetten maske cezası uyarısı

Emniyetten maske cezası uyarısı

Aşılar ziyan oluyor

Aşılar ziyan oluyor

SDÜ’deki laboratuvar ülkemize hizmet veriyor

Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Serkan Keskin, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar ve BAKA temsilcilerini ağırladı.

Isparta

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu ile Prof. Dr. Mehmet Saltan tarafından Yenilikçi Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezinde (YETEM) karşılanan heyet, YETEM binası içerisinde yer alan Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edindi.

Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkiye’nin analiz laboratuvarı

Şehrimizin ve ülkemizin yükselen değeri Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUDUM) ve BAKA işbirliği ile kurulan laboratuvar hakkında katılımcılara bilgi veren SUDUM Müdürü Prof. Dr. Serdar Sezer, merkez bünyesindeki laboratuvarların sadece şehrin ve bölgenin değil tüm Türkiye’nin analiz laboratuvarları haline geldiğini söyledi.

Yerel ve ulusal birçok firmanın ürünlerini analiz ettiklerini belirten Prof. Dr. Sezer, “SUDUM bünyesinde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı güdümlü projesi desteği ile kurulan uluslararası standartlara sahip test ve analiz laboratuvarlarında Ülkemizin dört bir yanından gelen, hepimizin günlük hayatta kullandığı ürünlerin içerik analizini yapıyoruz. Bunun yanında firma tarafından iddia edilen raf ömrünün de süresini test ediyoruz. Yapılan testi geçen ürünün raf ömrünün sonuna kadar yapısının bozulmadan kalacağını kanıtlıyoruz.” dedi.

Analizlerin yanı sıra firmalara bir nevi üretim danışmanlığı yaptıklarını da belirten Prof. Dr. Sezer, uluslararası standartlar hakkında bilgi sahibi olan merkezin, firmalara yönlendirmede bulunduğunu söyledi.

Ülkemizin kullandığı ürünlerin büyük bir kısmı SDÜ’de analiz ediliyor

Pandemi dönemi ile birlikte tüm Türkiye’nin kullandığı ürünlerin büyük kısmının yoğun bir tempo neticesinde SDÜ’de analiz edildiğinin altını çizen Sezer, merkezin 2020 yılında; bin 500’ün üzerinde numune, 20 binin üzerinde analiz yaptığını belirtti. Ağırlıklı olarak Marmara bölgesinden gelen ürünlerin analizini yaptıklarını dile getiren Sezer, bu sıralamayı Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin takip ettiğini söyledi.

Bölgemizdeki endemik bitkiler tüm dünya için büyük önem taşıyor

Endemik bitkilere sahip bir bölgede bulunduğumuzun altını çizen Prof. Sezer, bölgede verimli bir şekilde bulunan gül, lavanta ve kekik gibi bitkilerin tüm dünya için büyük önem taşıdığını bu ürünlerin doğru prosesle, doğru adımlarla katma değeri yüksek ürünlere dönüşeceğini belirtti. “Ekolojiden Ekonomiye” bilinci ile hareket ettiklerini ifade eden Sezer, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda işbirliği ile önemli adımlar atılabileceğini söyledi ve hayata geçirmeyi hedefledikleri projelerden bahsetti.

Heyet, merkezde yer alan Ekstraksiyon ve Ürün Geliştirme, Modern Distilasyon Sistemleri, Modern Ekstraksiyon, Proses Geliştirme, Elemental Anali, Kimyasal ve Fiziksel karakterizasyon ve Uçucu Yağ Laboratuvarlarını da gezerek bu alanda yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Bölgede tek olma özelliğine sahip cihazlar ile tüm Türkiye’ye hizmet veriliyor

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Serkan Keskin, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar ile BAKA temsilcilerinden oluşan heyete, YETEM bünyesinde bölgemize ve ülkemize önemli hizmetler veren  “Tasarım ve İmalat Teknolojileri Araştırma Birimi”, “Test ve Analiz Teknolojileri Araştırma Birimi”, “Hızlı Protipleme Laboratuvarı”, “3D Tarama Ofisi”, “İnce Film ve Nano Malzeme Üretim Laboratuvarı”, “Ön Kuluçka Merkezi” hakkında da bilgi verildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

cevapcılara cevap

28 Şubat 2021 Pazar 01:52

SUDUM projesi zirattaki hocaların emeği, asıl şu andakiler hazıra kondular.

Yağcıya cevap

28 Şubat 2021 Pazar 00:38

Yağcı rumuzlu yorumcu ulaşamadığın ciğere mundar deme, sudum projesi elinden kaçan tayfadan mısın ya da tetikçilerinden misin ama her zaman hak yerini böyle bulur, ****un çatlayın

İş olsuna cevap

28 Şubat 2021 Pazar 00:33

İş olsun rumuzlu bilgisiz hakikaten iş olsun diye yorum yapmışsın, ne bilgin ne çapın yeter bu projede yapılan yatırıma da görürsün sene sonunda ne çıkacağını

Esnaf

27 Şubat 2021 Cumartesi 21:51

Burdada corana yok toplanın esnafa gelince dükkanları açmayın diyorsunuz bizde ilk seçimde bizde size sandıkdan çıkmayın diyecegiz. Unutmayın biz unutmayacagız unutturmayacagız

Maske

27 Şubat 2021 Cumartesi 19:12

Serdar hocam prof.lugunuz hayirli olsun. Yine de universite yoneten calisan egitim alan yonunden huzursuz ortam. vuslata daha var sanirim 2.5 yil kadar daha sabredin.

Yağcı

27 Şubat 2021 Cumartesi 18:32

Önceki yorumu yapan arkadas cok hakli. Bizde sdu den fiyat aldik ama yüksek oldugu için baska unv. laboratuvarlarında yaptiriyoruz yada BATEM'e gönderiyoruz. Kargoyla gönderiyoruz ama daha hızlı sonuç alıyoruz.

İş olsun

27 Şubat 2021 Cumartesi 18:01

Laf ebeliği başka bir şey değil.Anlaşılmayan terimler kullanarak iş yapmış görünmek. Ne yaptınız ne ürettiniz buğüne kadar. Çoğu boşuna maaş alan insan kalabalığı

misafir

27 Şubat 2021 Cumartesi 15:28

Isparta şehir suyuna da bakılabilir mi mümkünse ?

Ertürk

27 Şubat 2021 Cumartesi 15:28

ISPARTADA ÜRETİLEN GÜL SUYU KOZMETİK GÜL ÜRÜNLERİNİ BİR ZAHMET KONTROL VE ANALİZ EDİN ALLAH RIZASI İÇİN BU ÜRÜNLERİN SATIŞLARI YASAKLANSIN.GÜLBİRLİK DIŞINDA HEMEN HEMEN ÇOĞU MERDİVEN ALTI VE SAHTEHALI GİBİ GÜL İŞİ DE ISPARTADA BİTECEK YOKSA.

Researcher

27 Şubat 2021 Cumartesi 13:15

Rektörlere arzımdır, proje ****izlerini hesaplı olduğunda il dışındaki diğer üniversitelere yaptırıyoruz. 70 tl olan bir örnek sdu de 150-200 tl. Özelikle ISUBU araştırıcılarınında ****iz ücreti yarıya olması ıstirhamıyla. ah su üniversiteyi ayıranlar, buna direnemeyen sorumlular, tarih sizi affetmiyecek.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR