29 Ekim 2020 Perşembe

PERSONELİMİZİ EV SAHİBİ YAPMAK İSTİYORUZ

PERSONELİMİZİ EV SAHİBİ YAPMAK İSTİYORUZ

YÜZLER GÜLÜYOR

YÜZLER GÜLÜYOR

KALBİNE YENİK DÜŞTÜ

KALBİNE YENİK DÜŞTÜ

CESEDİ TANDIRDA BULUNDU

CESEDİ TANDIRDA BULUNDU

SALGIN TÜM DÜNYADA BİRDEN ALEVLENİYOR

SALGIN TÜM DÜNYADA BİRDEN ALEVLENİYOR

Isparta

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Grip bildiğiniz gibi ateş, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Koronanın da belirtileri aynıdır. Hasta şüphelisi bu sebeple artacaktır. Karşımızda şimdi iki virüs var. Bunları yenecek 3 savunmamız bulunuyor. Maske, mesafe ve temizlik" dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgınla mücadelede Samsun, Ordu, Çorum, Tokat, Amasya ve Sinop'taki son durum ve Türkiye geneli ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“SALGIN TÜM DÜNYADA BİRDEN ALEVLENİYOR”

Bakan Koca, açıklamasında şunları söyledi:

* Hastanelerde tedavi gören hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Şikayeti olmayan fakat test sonucu pozitif sonucu çıkan kişi sayısındaki artış aynı derecede olmasa da önemlidir.

* Asıl uyarıcı olan hasta sayısıdır. Bu sayıyı azaltmak salgına karşı başarı sağlamak, taşıyıcı kaynaklı yayılımı hızla önlemeye bağlıdır.

* Burada sabah saatlerinde başlayan çalışma programımızda Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat için detaylı değerlendirmeler, planlamalar yaptık.

* Salgına karşı aldığımız sonuçlarla Samsun ve çevre illerde yapacağımız sağlık yatırımları, hastanelerimize sağladığımız yeni imkanları birazdan anlatacağım.

* Geldiğimiz nokta dünyadaki durum örneği olmadığı sağlık ordumuz konusunda önemli hatırlatmalar, açıklamalar yapmak istiyorum. Sağlık alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor.

* Tüm dünyada hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona, virüsün bulaştığı insan sayısı 33 milyona yaklaşmıştır. DSÖ ülkeleri daha etkin mücadeleye davet etmektedir.

* Sonbahar günlerinin birbirini ölümler dalgası halinde izleme ihtimaline işaret edilmektedir.


* Corona virüsüne karşı aldığımız tedbirleri ihmalsiz uygularsak, virüsün yol açtığı gripten de korunmuş oluruz. İki virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalmayız. Sebebi grip olan bazı şikayetlerle siz Covid-19 olduğunu düşünebilirsiniz.

“KARŞIMIZDA ŞİMDİ İKİ VİRÜS VAR”

* Grip halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürüklerle ortaya çıkan mevsimsel hastalıktır. Aynı şikayetler Covid-19’da da ortaya çıkmaktadır. Asıl düşmanımız olan salgınla mücadele olan zaman azalacak.

* Karşımızda artık iki virüs var, elimizde ikisini de yenecek üç tedbir bulunuyor; temizlik, maske, mesafe…

* Bir nefeslik sıhhatin ne anlama geldiğini entübe edilen hastalarımızla müşahede ettik. Sizden ricada bulunuyorum, bulaşıcı hiçbir hastalığı hafife almayın.

* Bu gücü ayakta tutmak salgınla mücadelenin altın kurallarından biridir, omuzlarındaki yükü azaltın.

* Tünelin ucunu göründüğünü bilerek sıkı tedbirle salgından çıkalım. Çok değil az yolumuz kaldı. Bizlerin de görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığımıza inanın.

* Günlük test sayımız 110 binin üzerinde, bu test sayısı bazı ülkelerin haftalık test sayısıdır.

* İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde illerimiz Hıfzıssıhhalarla aldığımız yerel uygulamalar var. Gün boyunca Samsun, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Sinop’un salgınla mücadelede geldiği noktayı, personel ve yatırım ihtiyaçlarını gözden geçirdik.

* Samsun geçtiğimiz dönemde yükselişteydi. Son bir haftada 3’te 1 oranında düşüş sağlandı. Amasya’da vaka sayısında düşüş oranı %40. Ordu’da vaka sayımızda %30, Sinop’ta %50 düşüş görüyoruz.

YATAK DOLULUK ORANLARI AÇIKLANDI

* Bugüne kadar Türkiye olarak bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalmadık. Samsun’da erişkin yatak oranı %62, yoğun bakım doluluk oranı %77 solunum cihazı %40.

* Amasya erişkin yatak oranı %40, yoğun bakım doluluk oranı %75, solunum cihazı %64. 36 yoğun bakım daha ilave ediyoruz.

* Çorum erişkin yatak oranı %47, yoğun bakım doluluk oranı %60, solunum cihazı %41. 27 yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz.

* Ordu erişkin yatak oranı %38, yoğun bakım doluluk oranı %69, solunum cihazı %40. 76 yatak daha ilave ediyoruz.

* Sinop erişkin yatak oranı %43, yoğun bakım doluluk oranı %71, solunum cihazı %59. 19 yatak daha ilave ediyoruz.

* Tokat erişkin yatak oranı %43, yoğun bakım doluluk oranı %79, solunum cihazı %76. 18 yatak daha ilave ediyoruz.

* Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %51, yoğun bakım doluluk oranı %68, solunum cihazı %33.

* Filyasyon tüm Türkiye’de önemini korumaya devam edecek, temaslılarla yüzde 98,7’ye ulaştık.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

VATANDAŞIN BİRİ

27 Eylül 2020 Pazar 01:24

tedbir fiyorsunuz bakan bey AVM AÇIYORSUN AYASOFYADA GİRESUNDA TOPLANIYORSUNUZ ölenler ileri yai diyorsunuz noluyor gençler bize birşey olmayacakmış deyip sokkakta tedbirsiz şu anda genç doldu yoğun bakınlar 65 yaşı eve tıkınca bittimi olay hayır dahada arttı düğün dernek yasakladınız kendi cematiniz l500 kişilik düğün yaptı yönetemediniz çünki bu işte kendi fikriniz yoktu doktor bey

Isprtalı-32

26 Eylül 2020 Cumartesi 14:45

Dün 1600 vaka vardı ülkemizde 81 ile bölünce 20 vaka eder bu kadar. PANiGE KORKUYA ve AKIL SAGLIGIMIZI BOZMAYA HİİÇ GEREK YOK.! GÜNDE ÜLKEMİZDE ORTALAMA 2 BİN CİVARINDA İNSAN ÖLÜYOR ZATEN. BUNUN 55 60 TANESİ CORONADAN BUDA ÇOK ÇOK DÜŞÜK BİR RAKAM AMA HALA GÜNDEM OLMAYI BAŞARIYOR CORONA TELEVİZYONLARDAN.

Mesutbey

26 Eylül 2020 Cumartesi 14:37

ARTIK CORONADA GRİP GİBİ BİR NORMAL HASTALIK HALİNİ ALDI ÖLDÜRME ORANI YÜZDE. 2 ESKİ ÖLDÜRÜCÜ GÜCÜ BİTTİ BASINDA MEDYADA BUNU ÇOOK ABARTTI ZATEN HALBUKİ BİRAZ DÜŞÜNSEK ALLAHIN VERDİGİ AKLI KULLANSAK YETERLİ. KORKU PANİGE GEREK OLMADIGINI ANLAYACAGIZ MESELA CORONA BAŞLAYALI CORONAYA BAGLI ÖLÜM SAYISI 9 AYDIR ISPARTADA 61 DİGER HASTALIKALARDAN ÖLENLER İSE BUNUN EN AZ 6,, 7 KATI OLAY BUDUR AMA SÜREKLİ TV.LERDEN BEYİN KONTROLÜ YIKAMASI YAPILDIGI İÇİN İNSANLAR ÜRKÜTÜLDÜ KORKUTULDU NEDENSE.?

altın

26 Eylül 2020 Cumartesi 14:00

MEMİŞ kolayı var istifa edersin kamu görevinden al sana ömür boyu tatil nasıl fikir. asgari ücretle çalışan iş ne yapacak sen tatil yapacaksında

Erkek berberi..

26 Eylül 2020 Cumartesi 12:38

Mesafe mesafe biz kuaförler nasalım mesafe yok müşteri maskesini çıkarmak zorunda riskle çalışıyoruz birde hiç bir destek yok. Banka araya koruma koyar esnaf uzak durur ama biz Ne yapalım. Ögrenci gelmiyor iş yok borç gırtlakta sanırım bu kış hep birlikte batarız.

VATANDAŞIN BİRİ

26 Eylül 2020 Cumartesi 03:20

profları yok sayın bilim kuruluna kendi kafanıza göre adam koyun saraydaki yönlendirsin coronoyu amman ekonomi şeyettirmesin ve siz saglık bakanı olarak gördüğünüz tehlikeliyi degilde saray zabitinin agzıyla o tabloyu çizerseniz bırakın dünyayı kendi ülkenize bakın işte durum bu yazık hepimize çok yazık sizin işiniz hergün seçim donıcu gibi tablo vermek degil hastanede doktorlarla özveri içinde olmanız gerekirdi ne çok zarar verdiniz bu ülkeye ve insanlara

Memis

26 Eylül 2020 Cumartesi 00:48

Bende kamu görevlileri tatil olmalı engelliler ise gitmesin 80 aya varan

Çöldeki kutup ayısı

25 Eylül 2020 Cuma 23:29

Hikaye küresel DALAVERE 3.dünya savaşı.virüs insan yapımı ölecek insan sayıları belli. Ölüm sayıları bitince virüs birden bitecek.topluma siz dikkat etmediniz ondan oldu denilecek.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR