21 Haziran 2018 Perşembe

  • 4,753 TL
  • 5,502 TL
  • 194,62 TL
  • 94.552
ISPARTA 21°
ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ISPARTA'DA ÖLÜ BULUNDU

ISPARTA'DA ÖLÜ BULUNDU

İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

SAĞLIKTA BÜYÜK TASARRUF

Isparta Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Ağız Diş Sağlığı Merkezi, Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Yalvaç ve Şarkikaraağaç devlet hastaneleri olmak üzere toplam 6 hastanenin bağlı bulunduğu Kamu Hastaneleri Birliği, 118 milyon liralık bütçeyi yönetmeye başladı.

Isparta

Isparta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği adaptasyon sürecini tamamladı. Genel Sekreter Uzman Dr.Osman Aydın, sağlık hizmetlerinde yeni biri sistem yeni bir yapılanma olmasına rağmen kurumlar arasındaki iyi iletişim sayesinde işlerin sorunsuz yürüdüğünü söyledi. Aydın, "Kurumlar arasında bazı illerde sıkıntılar yaşandığını duyuyoruz. Sağlık Müdürü ile hastane müdürleriyle genel sekreterlerin sıkıntı yaşandığını duyuyoruz. Ama bizim Sağlık Müdürü ile Halk Sağlığı Müdürü ile bürokrasiyle ilgili bir sıkıntımız yok. Bu bizim için büyük avantaj" dedi. Kamu Hastaneleri Birliği'nin önceliğinin ihaleler olduğunu ifade eden Aydın, "Mevcut devam eden ihaleleri birleştirip tek bir ihaleye çıkıyoruz. Daha önce durumun böyle olacağını kestirebildiğimiz için kendi ilimizde başhekim arkadaşlar toplanıp ihaleleri birleştirme kararı almıştık. Çoğu ilde ihalelerin birleşmesi önümüzdeki yıl başlayacakken biz bu yıl ihaleleri birleştirdik. Örneğin yemek ihalesine, güvenlik görevlisi ihalesine, temizlik ihalesine, bakım onarım ihalesine, tıbbı sekreter ihalesine tek ihaleyle çıkıldı. Birleşik ihalenin faydası aynı maldan bir almak yerine 10 adet alırsanız fiyatı iniyor. İşte birleşik ihalede aynı malı daha ucuza almış oluyorsunuz. Böylece daha ucuza alıp tasarruf etmiş oluyorsunuz" açıklamasında bulundu.

SADECE YEMEKTEN 1 MİLYON LİRA TASARRUF

İhalelerin birleşmesiyle harcamalarda yüzde 10 tasarruf beklediğini kaydeden Aydın, "Sadece yemek ihalesinden bir önceki yıla göre yüzde 15 ucuza mal oldu. 1 milyon TL'ye yakın tasarruf bekliyoruz. 6 ayrı hastane ayrı ayrı ihaleye çıkacaktı. Hepsi için ayrı ilan bedeli. Sadece Kamu İhale Kurumu'na 944 lira ödüyorsunuz. 6 hastane olsaydı hepsi ayrı ayrı bu fiyatı ödeyecekti. Bu tüm ihaleler için geçeri. Sadece Türkiye'de merkezdeki hastanelerin ihalelerin birleşmesinden dolayı KİH'e ödenen ilan bedelinin ödenmesinden elde edilen tasarruf 70 milyon lira. Bunu birlikler olarak düşündüğünüzde ülke genelinde çok ciddi tasarruf sağlanacaktır. Isparta'da sadece ilan bedelinden 100 bin TL tasarruf sağlanıyor. Bu parayla tıbbi cihaz alınabilir, üç yoğun bakıma vantilatör alabilirim. Burada tasarruf edilen para yine sağlıkta kendi harcamalarımız için kullanıyoruz" dedi.

BÜTÇEMİZİ HASTANE BÜTÇELERİ OLUŞTURUYOR

Daha önce 111 milyon lira bütçeye sahip olduklarına ilişkin açıklamanın kamuoyunda yanlış anlaşıldığını ifade eden Aydın, "Sanki bu paran bize ekstradan verilen paraymış gibi algılanıyor. Bu para 6 hastanenin toplam bütçesi. Genel Sekreterliğe mevcut hastanelerin bütçesi dışında ekstra ödenek gönderilmiyor. Mesela 2013 yılı yıl bütçemiz 118 milyon lira. Onların bütçesi bizim bütçemizi oluşturuyor. Bu parayı biz yönetiyoruz. Paranın tek elden yönetilmesi tek noktadan harcama yapılabilmesine imkan tanıyor. Hastanenin bir yandan giderleri var şahıslara ödenen döner sermayeler var. Bunlarda bütçeye dahil. Gelen paranın yüzde 38'i personele döner sermaye, yüzde 22'si vergi ödemesine gidiyor. Geriye kalan yüzde 40'lık harcama kalemiyle hastaneye malzeme alınıyor. Önceden bunun yönetimini Ankara'dan yapıyordunuz. 800 hastanenin harcama evrakları tek elde toplanıyordu. Bu da zordu. Şimdi yetki verildi. Biz burada hastanelerin harcamalarını yönlendiriyoruz" diye konuştu.

DÜŞÜK NOT ALANIN SÖZLEŞMESİ FESH EDİLİYOR

Faaliyetlerinden Bakanlığa karşı sorumlu olduklarını ve başarısızlık durumunda sözleşmelerinin feshedileceğini kaydeden Osman Aydın,şunları söyledi:

"Bakanlık benden gelip harcanan paranın hesabını soruyor. Kriterlere göre 6 ayda bir denetleme yapılıyor. 1000 puan üzerinden 700 alamazsanız başarılı olamıyorsunuz. Hatta ilk karnelerimizi aldık. Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Ancak kaç puan aldığımızı söylemek istemiyorum. Daire başkanlarının hastane yönetiminin karne notları hepsinin toplamı genel sekreter olarak benim notumu oluşturuyor. Genel sekreterlerin karne notu toplamı kurum başkanının notunu oluşturuyor. Not 700'ün altındaysa ilk altı ayda uyarılıyor. İkini altı ayda sözleşmesi feshediliyor. Eğer başarısız olursak bir yıl sonra yokuz. Ayrıca bir üst makamın sözleşmesi bittiyse alt makamdakilerin sözleşmesi otomatik fesholuyor. Başhekimin sözleşmesi feshediliyorsa hastane müdürü, müdür yardımcıları da gidiyor. Genel sektere giderse birlikte çalışan herkesin sözleşmesi feshediliyor."

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği hizmet binasında sona gelindiğini de belirten Aydın, "Defterdarlığın karışında yapılan binayı 15 gün sonra devralıyoruz. Oranın ilk üç katını biz alıyoruz. Ayrıca Ruh ve Toplum Sağlığı Merkezi eski binasının ikinci katını da biz alıyoruz. Merkezi satın almadaki arkadaşlarımız dahil 20'yi aşkın personelle hizmet verilecek" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR