visitor analyticsvisitor analytics

SAĞLIK SKANDALI!

SAĞLIK SKANDALI!
27 Mayıs 2013 Pazartesi 11:34

Göreve geldin günden buyana bir türlü uyum sağlayamayan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Osman Aydın'a bir hasta yakınından şok suçlama!

69 yaşındaki hasta, acil servis-MR ve yoğun bakım hizmetler için 3 ayrı bina arasında düzgün olmayan yolda sedye ile taşınırken bitkisel hayata girdi, 18 gün sonra vefat etti.
Türkiye, sağlıkta çok önemli gelişmeler yaşıyor. Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında kamu hastaneleri ve üniversite hastanelerinde hizmet çıtası yükseldi. Özel hastane yatırımları ile vatandaşların daha iyisağlık hizmeti almasısağlandı. En büyük reformlardan birisi ise helikopterle hasta taşıma uygulaması. Sağlık Bakanlığı, ambulans helikopterler aracılığıyla Türkiye'nin herhangi bir yerindeki hastayı istediği yere taşıyabiliyor. Ancak böyle bir çağda zaman zaman bazı ilkellikler de yaşanmıyor değil. Son örnek Isparta Devlet Hastanesi'nden.
3 BİNA ARASINDA İLKEL TAŞIMA
Isparta Devlet Hastanesi'nin yerleşkesi içerisinde 4 ayrı bina bulunuyor. Poliklinikler ve yataklı hasta servisleri için 2 bina, MR gibi görüntüleme hizmetler için eski Tıp Fakültesi binası, yoğun bakım servisleri için de eski SDÜ Kalp Merkezi kullanılıyor. Devlet Hastanesi'ne gerek normal bir şekilde gerekse acil olarak başvuran hastaların MR, ultrason gibi görüntülee işlemleri karşı binada yapılıyor. Acil olarak gelen hastalar sedyeler ile düzgün olmayan bu yoldan sarsıla sarsıla taşınıyor. Yoğun bakım ihtiyacı için de hastalar yine aynışekilde diğer binaya taşınıyor. Bu zamana kadar bu ilkel taşıma sonucu herhangi bir olumsuzluk yaşandığı basına yansımamıştı. Ancak Gelendost'ta beyin kanamasısonucu Isparta'ya getirilen hastanın 18 gün bitkisel hayatta kaldıktan sonra vefat etmesi bu taşma şeklinen ne denli ilkel ve zararlı olduğunu ortaya koydu.

BEYİN KANAMALI HASTA
İTİLE İTİLE TAŞINDI

Beyin tıkanıklığırahatsızlığı olan 69 yaşındaki Mehmet Aydoslu, 6 Mayıs günü bahçesinde beyin kanaması geçirerek rahatsızlandı. Gelendost Devlet Hastanesi'ne götürülen Aydoslu, acilen Isparta Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. 112 Acil Servis hizmetleri ambulansı ile Devlet Hastanesi'ne getirilen hasta, MR çekilmesi için karşı binaya gönderildi. Sedye ile düzgün olmayan yollarda sallantılı bir şekilde MR binasına taşınan hasta oradan da hemen yan binadaki yoğun bakım servisine götürüldü. Ancak tam yoğun bakım servisi girişinde 69 yaşındaki Mehmet Aydoslu'nun bilincini yitirdiği ve bitkisel hayata girdiği tespit edildi. Yoğun bakım servisinde 18 gün boyunca bilinci kapalı bir şekilde tedavi görün Mehmet Aydoslu, cuma günü hayatını kaybetti. Gelendost'ta soğuk hava deposu işletmeciliği yapan Mevlüt Aydoslu, Devlet Hastanesi'ndeki ilkel taşıma yöntemine isyan etti. Mevlüt Aydoslu, babası yoğun bakımda iken Devlet Hastanesi yöneticisi ile görüşüp binalar arasındaki ilkel taşıma yönteminin düzeltilmesi talebi karşılıksız kalınca konuyu ilgili kurumlara taşımaya karar verdi.

BU UYGULAMA SON BULMALI
Açıklamalarda bulunan İşadamı Mevlüt Aydoslu, helikopterle hasta taşınan çağda binalar arasındaki ilkel taşıma yöntemine isyan etti. 3 bina arasında 40 metrelik düzgün bir sedye yolu yapılamamasından yakınan Aydoslu, "benim babam bu ilkel taşıma sonucu vefat etti' gibi bir şey demiyorum. Ancak böylesine bir ilkel taşımanın zararlı olacağını düşünüyorum. Ben bilim adamı değilim ama bir beyin kanaması geçirmiş hasta itilerek, sallana sallana taşınır mı? Türkiye helikopterle hasta taşıyor. Ama Isparta Devlet Hastanesi'nde hastalar sedye ile sallana sallana taşınıyorlar. 40 metrelik bir sedye yolu yapmak zor mu? Devlet Hastanesi ilgilileri ile görüştüm bu konuda bir tedbir alınmasını istedim.Ama herhangi bir adım atılmadı. 'Bu konuda hiçbir şey yapamayız' dediler. Benim babam öldü. Ama bu şekilde ilkel taşıma devam ediyor. Daha da devam edecek. Başka hastalar mağdur olmasın. Duyarlı vatandaşlık görevimi yerine getiriyorum. Bu taşıma şeklinin yanlış olduğunu savunuyorum. Bu uygulama son bulmalı. 6 Mayıs günü saat 12.00 ile 16.00 arasındaki kamera kayıtları incelensin. Babamın nasıl taşındığını orada göreceksiniz" diye konuştu.

DOKTORLARA TEŞEKKÜR

Öte yandan İşadamı Mevlüt Aydoslu, babası Mehmet Aydoslu''nun yoğun bakım servisinde kaldığı 18 günlük süre içerisinde doktorlar, hemşireler ve diğer görevliler tarafından yakınlık ve ilgi gördüklerinisöyledi. Aydoslu, bu hizmetlerinden ötürü doktorlar, hemşireler, sağlık görevlilerine teşekkür etmeyi ihmal etmedi
 
 
HABER VE FOTO: AKDENİZ GAZETESİ - SONER TOROS 

DİĞER HABERLER

ISPARTA'DA BİR DEĞER DAHA KAYBETTİ

ISPARTA'DA BİR DEĞER DAHA KAYBETTİ

ISPARTA'DA BİR DEĞER DAHA KAYBETTİ

SDÜ İBİCİOĞLUNU HALA SİLEMEDİ....

SDÜ  İBİCİOĞLUNU HALA  SİLEMEDİ....

SDÜ İBİCİOĞLUNU HALA SİLEMEDİ....

1 MAYIS TATİL Mİ OLACAK İŞTE O RESMİ AÇIKLAMA

1 MAYIS TATİL Mİ OLACAK İŞTE O RESMİ AÇIKLAMA

1 MAYIS TATİL Mİ OLACAK İŞTE O RESMİ AÇIKLAMA

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

KOCA YUSUF KOLTUĞUNU KÜÇÜK BAŞKANA TESLİM ETTİ

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA 23 NİSAN BÖYLE KUTLANDI !

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN GÜZEL KARESİ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

MACARİSTAN'DA BİR ISPARTALI

MACARİSTAN'DA BİR ISPARTALI