22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,712 TL
  • 5,487 TL
  • 192,69 TL
  • 95.371
ISPARTA 21°
GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

RESMEN BU BİR REKOR

RESMEN BU BİR REKOR

Isparta

KPSS heyecanı... Orta öğretim mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bugün yapılacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen, KPSS'nin orta öğretim mezunlarına yönelik oturumu, 176 sınav merkezinde ve 12 bin 398 binada saat 10.00'da başlayacak. KPSS'ye 3.5 milyon aday katılıyor. Bu bir rekor... Adaylara trafik uyarısı yapıldı.

KPSS Orta öğretim oturumuna 3 milyon 498 bin 335 aday başvurdu. Adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verilecek.  Kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların, sınavın başlama saatinden bir saat önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulunması gerekiyor.

Adaylar, sınav salonuna sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı ya da pasaportları kontrol edilerek alınacak.

KPSS ADAYLARINA UYARI

KPSS'ye girecek adaylara rehberlik uzmanlarından önemli bir uyarı geldi. Sınava girecek aday yanında sınav giriş belgesi ve kimlik dışında başka bir şey bulundurursa sınavı iptal edilecek ve hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açılacak.

Bursa Akademi Rehberlik Uzmanı Elif Baş, Cem Yavuz ve Uzman Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman’dan adaylara uyarılar var.

Son yıllarda vatandaşların memurluğa yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyen Elif Baş, adayların sınav salonuna sadece kimlik ve sınav belgesiyle gitmeleri gerektiğini söyledi. Sınava girenlerin yanında başka bir araç gereç bulunması halinde adayların sınavının iptal edilerek haklarında dava açılacağını belirten Baş, "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun gereği sınavlarda ses veya görüntü nakleden cihaz kullanarak kopya çeken, kopya çekilmesine aracılık eden,başka bir adayın yerine sınava giren, kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayan, kopya çektirilmesine imkan sağlayanlara, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Adaylar bunu dikkate almalı. Aksi takdirde yanında bulunduracağı küçük bir kağıt bile adayın kopya çekmek suçundan sınavının iptal edilmesine yol açabilir" dedi.

Sınav güvenliğinin çok sıkı olduğunu anlatan Uzman Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman, "Sınava gelen her kişi özel araçla gelemiyor. Otobüs, metro gibi toplu ulaşım araçlarını kullananlar da var. Bu araçlara binmek için de toplu ulaşım kartı lazım. Mecburen bu kart yanınızda oluyor. Ancak salona girerken toplu ulaşım kartı bile alınmayacak. Şayet arama noktasından geçtiğinizde otobüs kartınız sizden alınmadıysa ve bu sınav sırasında ortaya çıkarsa sınavınız iptal edilir. Çünkü ÖSYM sadece sınava giriş belgesiyle kimlik dışında salona bir şey alınmaması konusunda herkesi uyarıyor" ifadeleri kullandı.

BUGÜNKÜ SAYI BİR REKOR

ÖKPSS Orta öğretim sınavına 3 milyon 500 bin aday katılacak.Bu sayı, ÖSYM'nin şimdiye kadar aynı günde ve tek oturumda yapacağı en büyük sınav niteliğinde olacak. KPSS'ye 2 milyon başvuru bekleniyordu. Adaylara trafik yoğunluğu uyarısı da yapıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, "2 yıl önceki aynı sınava başvuran aday sayısı 1 milyon 828 bin dolayında idi. Bu yıl da 2 milyon bandında bekliyorduk. Ancak 3 milyon 498 bin 335 aday başvurusu aldık. 542 bin 122 sınav görevlisi hazır bulunacak." demişti.

Bu yılki KPSS ön lisans sınavına başvuran aday sayısının yaklaşık 1,5 milyon; Orta öğretim sınavına başvurunun ise 3,5 milyona yakın olmak üzere toplamda 5 milyona yaklaştığını belirten Demir, "Sayı bu kadar büyük olunca sınavın aynı hafta sonu yapılması imkansızdı. Bu nedenle sınavları ayırdık." demişti.

TRAFİK YOĞUNLUĞU UYARISI

Demir, 3,5 milyona yakın adayın ve 550 bin kişinin görev yapacağı 20 Kasım sabah saatlerinden itibaren bütün illerde büyük bir trafik yoğunluğu beklendiğini hatırlatarak, adaylara şu uyarılarda bulunmuştu.

"Trafik yoğunluğunu göz önüne alarak sınavın saatini 09.30'dan 10.00'a aldık. Ama hem görevlilere hem adaylara şunu söylemek isterim. O saatlerde daha önceki olağan trafiği düşünerek yola çıkanlar geç kalabilir, sınava yetişemeyebilir, mağdur olabilir. Dolayısıyla trafik durumunun dikkate alınması gerekir. Bunu özellikle adaylara duyurmak isterim.Sınav için erken saatte sınav yerinde olmalarını tavsiye ediyorum.

KPSS ön lisans için bini aşkın adayın sınav kurallarına uymadığı için sınavı iptal edildi. Bunların içerisinde 'yasaklı malzemeler'dediğimiz, saat, takı, yiyecek gibi sınav salonuna getirilmesi yasaklanmış eşya ile girdikleri için sınavları iptal edilen adaylar var."

KPSS Orta öğretim Sınavı'na 3,5 milyona yakın adayın katılacağını, adayların bir kısmının yaş itibarıyla ÖSYM sınavlarına uzun süre girmeyenlerden oluştuğunu dile getiren Demir, "Aday başvurusunun oransa lolarak en yüksek olduğu yaş aralığı 36-40 yaş. 2014 yılında 36-40 yaş arasında KPSS Orta öğretim Sınavı'na giren aday sayısı 76 bin 492 iken, bu yıl aynı sınava girecek aday sayısı 269 bin 420, yani yaklaşık yüzde 252'yi aşkın bir artış söz konusu. Hatta 70 yaşında bile sınava girecek olan adayımız var."diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

hasan

21 Kasım 2016 Pazartesi 09:39

Kimse aça falan değil sınava arabasıyla gidenler masabaşı iş arıyor.masabaşı iş liseyi bitirip yan gelip yatmayla olmuyor.o masabaşı iş yapanların %90 üniversite mezunu içlerinde yüksek lisans doktora yapanlar var.o bakımdan bugünün lise mezunu ilkokul mezunu ile aynı seviyede malesef

anadolu

20 Kasım 2016 Pazar 19:16

araçların çokluğu zenginlik değildir.sadece araç.üretim ,arge ,yeni projeler,akıl işsislik için gerçekçi projeler soruna neşter olur.birazda biz vatandaşlar olarak ,zengin olup vatandaşımıza neden ekmek veremiyoruz.sadece lüks ve yaşamlamı hayat devam edecek.vicdanlarımız ülkemizden insanımızdan kazanıpta insanımız için birşey yapmayanlara sormak gerekmezmi.ey zenginlik anadoluyu ve işsizlerimizi unutma.birgün sizde unutulursunuz.çünkü bu vatan hepimizin.mal mülk yenmiyor.sorumluluk almaya.

Vatandaş

20 Kasım 2016 Pazar 15:35

Herkes aç, işsizliğin resmi falan diyorlar ama, ben toki deydim araç park edecek yer yoktu... işsizler araçlarıyla gelmiş sanırsam galiba..

Ötüken li

20 Kasım 2016 Pazar 13:48

Bununla mı övünüyorsunuz! Bana işsizliğin resmini çekermisin? Abidin!!!! '

Vatandas

20 Kasım 2016 Pazar 13:37

Millet aç ne yapsın.... Yaşasın yeni Türkiye....

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR