22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,659 TL
  • 5,488 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

RAPORDA NELER VAR NELER!

ITSO Başkanı Başdeğirmen, Başbakan Erdoğan'ın Isparta ziyaretinde Teşvik konusu başta olmak üzere, sanayici, tüccar ve yatırımcıları yakından ilgilendiren birçok konuda rapor sundu, destek istedi.

Isparta

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, Isparta’nın sürdürülebilir kalkınması, ekonomik gelişmesi ve 2023 hedeflerine ulaşması adına çalışmalarına devam ediyor.

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta ziyaretinde, teşvik başta olmak üzere sanayici, tüccar ve yatırımcıları yakından ilgilendiren konularda rapor sundu, destek istedi. Başbakan Erdoğan’da Isparta’nın sorunlarıyla yakından ilgileneceğini belirterek, ITSO’nun raporundaki tüm konuların değerlendirileceğini söyledi.

ITSO’NUN HAZIRLADIĞI RAPOR ANA BAŞLIKLARIYLA ŞÖYLE:

Yatırım Teşvik Sisteminde Isparta’nın yerinin yeniden değerlendirilerek, 2. Bölgeden 4. Bölgeye alınması, Isparta – Antalya (Dereboğazı Yolu), Isparta-Konya, Isparta-Burdur (Gelincik Yolu) Devlet Karayollarının “Duble” yol olması, Yağlık Isparta Gül çiçeğinin desteklenmesi, Isparta’ya ikinci bir üniversite açılması, Mevcut Süleyman Demirel üniversitesi kent ekonomisinin % 55’ini karşılamaktadır. 66 bin öğrencisiyle şehrimize ve ülkemize katkıları çoktur. Isparta mevcut imkanlarıyla ikinci bir üniversite için hazırdır.İkinci üniversite açılması hususunun değerlendirilmesini talep etmekteyiz.

ISPARTA’YA KOZMETİK İHTİSAS GÜMRÜĞÜ AÇILMASI:

Kozmetik sektöründe ülkemiz ihracatının gün geçtikçe artmasına rağmen ithalatın daha fazla artması bu alanda belli önlem ve tarife tedbirlerinin alınması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Bu nedenle, gerek ihracatımızın Isparta’da kurulan mevcut kozmetik sektörünün gelişmesi ile kalite düzeyinin ilgili mevzuat çerçevesinde yükseltilmesi, gerekse ithalatçının da işlerinin zorlaşması ve kalitenin ilgili mevzuat kapsamında kontrol altına alınması için Isparta’da “kozmetik ihtisas gümrüğü” kurulmasının sektöre olumlu etkilerinin dolayısıyla değerlendirilmesini talep etmekteyiz.

ELMAYA İHRACATINA İHRACAT İADESİ YARDIMI:

800.000 ton elma üretimiyle ülkemizin elma üretim merkezi Isparta’dır. Ancak, Isparta’da uluslar arası pazarlara elma ihracatı istenilen düzeye ulaşamamaktadır. Elma ihracatçılarının 12 ay boyunca en az 100 $/ton miktarında ihracat iadesi yardımı almasını talep etmekteyiz.

KKK 5’İNCİ ANA BAKIM MERKEZİ KOMUTANLIĞI’NIN ISPARTA’YA TAŞINMASI:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kara Havacılık Okulu Komutanlığı Isparta’ya taşınma süreci devam etmektedir. Ankara Etimesgut’taki kara havacılığının bakım merkezi olan KKK 5’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nın Isparta’da kurulan Kara Havacılık Okulu Komutanlığı alanı içindeki mevcut yerine taşınma konusunun değerlendirilmesini talep etmekteyiz.

TUZLA PİYADE OKULU KOMUTANLIĞI’NIN ISPARTA’YA TAŞINMASI:

Ülkemizin “piyade üssü” Isparta’dır. Bu husus, Isparta’da kurulu 40.Piyade Alayı’na İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı, Eğirdir Dağ Komando Tümeni’nde bölgede oluşu nedeniyle Eğitim birlikleri Isparta,Komando birlikleri Eğirdir’de konuşlanmıştır. Ancak bunların esas unsuru olan Piyade Okulu ise 650 km uzaklıkta İstanbul Tuzla’da yer almaktadır. .Bu okulda öğrenim gören subay,yedek subay ve astsubay adaylarının eğitimlerinin pekişmesi için gerekli tüm unsurlar Isparta’da bulunmaktadır. Bu husus adayların hem zaman,hem ulaşım,hem ilave harcırah gibi unsurlarından ilave girdilerine neden olmaktadır.Üçgenin saç ayağının biri olan Tuzla Piyade Okulu’nun da Isparta’da olması Isparta’nın dünya çapında bir “piyade üssü” olmasına (bu yabancı öğrencilerinde daha çok talep etmesine)(hem dağ komando eğitimi,kış şartlarında arazi ve kayak eğitimi,kara havacılık unsurlarının da gelmesiyle atma, helikopter inme binme,yine meydana geçici konuşlanacak bir uçak marifetiyle hava indirme eğitimlerinin de burada yapılabilecek olması nedenleriyle) neden olacaktır.Bu kapsamda, Tuzla Piyade Okulu’nun Isparta’ya taşınma konusunun değerlendirilmesini talep etmekteyiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR