25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,718 TL
  • 5,504 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

RAMAZAN'DA TOK TUTAN BESİNLER

RAMAZAN'DA TOK TUTAN BESİNLER

Isparta

Ramazana sayılı günler kala Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Ramazan’da vücudun zinde kalmasını sağlayan öneriler ve tok tutan besinler hakkında bilgi verdi.

UZUN SÜRELİ TOKLUK İÇİN 1-2 YUMURTA

Oruç tutarken açlık ve susuzluğu önlemek için, gün boyu tok tutacak besinlerin gücünden yararlanmak gerekiyor. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra tok tutucu özelliği fazla olan yumurtanın sahurdamutlaka tüketilmesi gerekir. Sahurda haşlama, omlet ya da menemen şeklinde 1 yada 2 adet tüketilebilir. Yumurta, uzun süreli tokluk hissi sağlayan en önemli besinlerdendir.

ENERJİ KAZANMAK İÇİN SAHURDA HURMA TÜKETİN

 Ramazan’ın vazgeçilmezlerinden hurma sadece iftar için değil sahur için de oldukça değerli bir besindir. Sahurda tüketilecek 3 adet hurma vücuda gün boyunca gerekli olan enerjiyi ve vitamini sağlayacak hem de tokluk hissini verecektir. Hurmayı ye iiftarda düşen kan şekerinin dengelenmesi için 3 adet tüketilebilir.

YEŞİL ELMA KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Kan şekerini dengelemek için tok tutan besinlerden faydalanmak oldukça önemlidir.  Yeşil elma da kan şekerini dengeleyici, içerdiği vitamin ve mineraller ile uzun süreli açlıkta hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Sahurda tüketilen 1tane yeşil elma tokluk hissinin uzun süreli olmasında fayda sağlayacaktır.

SAHURDA 3 CEVİZ GÜNÜ KOLAY ATLATMANIZI SAĞLAR

Sağlıklı bir Ramazan için her besin grubundan yeterli ve dengeli tüketim yapması gerekir. Tüketilmesi gereken besinlerden biri de cevizdir. Ceviz, içerdiği omega 3 yağ asitleri ile uzun süre tokluk hissi yaratan ceviz sahurda 2-3 adet tüketildiğinde günün daha kolay geçmesine ve vücudun hücresel işlevlerinde sorun yaşamdan yaşamaya devam etmesine yardım eder.

KOMPOSTO, SIVI TÜKETİMİNE KATKI SAĞLAR

Ramazan da fazla şekerli gıdalar kan şekeri dengesini bozar ve kilo alımına neden olabilir. Bunun için şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Ancak özellikle meyve kompostoları 1 kase kadar içildiğinde kan şekerini dengeler ve tokluk hissi verir. Su miktarı içinde önemli olan kompostolar meyve ile yapıldığında taneli meyveleri de tüketilebilir.

MERCİMEK VE EZOGELİN ÇORBALARINI TERCİH EDİN

 Kremasız olarak yapılan mercimek ya da ezogelin çorbaları içerdiği tahıl türevleri nedeni ile sahurda tokluk hissi sağlamada yardımcı olur. 1 kase çorba yine sıvı ihtiyacının karşılamasında da oldukça etkili bir besindir. Yeteri kadar tüketildiğinde özellikle tok tutucu etkisi yüksek olur.

PEYNİRLİ TOST AÇLIK HİSSETTİRMEZ

 Peyniri tost ya da sandviç olarak birlikte tüketmek sahurdan iftara kadar açlık hissini önleyerek tok kalmaya yardımcı olacaktır. Ancak tost yanında tüketilen zeytinin tuzlu olması nedeniyle en aza indirilmesi doğru olacaktır. Aksi takdirde hem fazla tuz alımını hem de susuzluk hissi yaratmaya neden olabilir. Zeytinlerin bir süre su da bekletilmesi tuzunun giderilmesi için faydalı olabilir.

ZİNDE BİR RAMAZAN İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

 •Günde en az 2 litre su için, vücudu susuz bırakmayın.

•Mide problemleri yaratmaması için gazlı içecekler tüketmeyin.

•Gün içerisinde 1 saat kadar bir uyku ile vücut dengenizitoparlamaya çalışın.

•Mide sorunlarını engellemek için kızartma ve kavurmaürünlerinden kaçının.

•İftardan 60-90 dakika sonra hafif tempolu 45-60 dakikalıkbir yürüyüş yapın.

•İftarda şerbetli tatlı yerine 3 top dondurma tercih edin.

•Gün içinde kaybolan vitamin ve mineral dengesini sağlamakiçin iftardan 2 saat sonra maden suyu için.

•İftara mutlaka çorba ile başlayın. Sonrasında 1 tabak zeytinyağlı yemek yanına 2 adet kasap köfte büyüklüğünde et ve salata tercih edin.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Serdar

12 Haziran 2016 Pazar 18:36

Bu dediklerinin hepsini yapıyorum,sabah kalkıyom açım hadi biri desin ki ben tokum yok öyle bir dünya yıl 12 ay 11 ay devamlı ye 1 ay oruç daha 1 hafta vucut alışmadı alışmıyacak ne zamana kadar son güne kadar tam alışcek ramazan bitcek kaldığımız yerden yemeye devam,ne yersen ye hiçbir şey insanı tok tutmaz tokluk hissi bir yere kadar saat 7 karın guruldar gözler saat te kulak ezanda Allahıma şükürler olsun ki ramazan insana isterse nefsine hakim olabileceğini gösteriyor Ders almaya bakalım

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR