19 Nisan 2018 Perşembe

  • 4,046 TL
  • 4,998 TL
  • 174,81 TL
  • 112.122
ISPARTA 18°
ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

TRAFİKTE YENİ DÖNEM TÜM ARAÇLARA TAKILACAK

TRAFİKTE YENİ DÖNEM TÜM ARAÇLARA TAKILACAK

RAHMETLE ANIYORUZ

Yıl 1995.. Senirkent'te meydana gelen sel felaketinde 74 vatandaşımızı kaybettik. Bugün ise o acı günün ardından tam 18 yıl geçti. Hiç UNUTMADIK! Unutmayacağız. Hayatını kaybedenleri Rahmetle ve Minnetle Anıyoruz.

Isparta

HİÇ UNUTMADIK!

SENİRKENT İSMİ ACI BİR HABER İLE DUYULDU

13 Temmuz 1995 Perşembe günü saat 20:30’da Türkiye Senirkent ismini acı bir felaket ile duydu. İlçeye yakın olan Kapıdağı'ndan gelen sel kısa sürede 400.000 metre küp çamuru ilçeye doldurdu. Adeta çamur deryasına döndü.

İlçeye sel iki ayrı dereden geldi. Doğrudere ve Suyolu deresi…  Suyolu deresinden gelen sel ölüme yol açmadı. Yalnız Doğrudere ilçeye girdiği noktada 4 ayrı kola ayrılmasına rağmen çok büyük bir potansiyelle ilçeye girdi ve önünde ne varsa yıktı, geçti. Bu felaket sonucu 74 vatandaşımız hayatını kaybetti. 46 vatandaşımız yaralandı. 107 ev hafif, 18 ev orta, 195 ev tamamen yıkıldı.

İlçede enkaz kaldırma ve rusubat temizleme çalışmaları günlerce sürdü.

SENİRKENT FELAKETE NASIL YAKALANDI

Felaketin olduğu sıralarda ilçede çok hafif bir yağış vardı ve zaten o da 10 dakika sürmüştü. Can kaybının yüksek olmasının bir sebebi de halkın böyle bir felaketin olabileceğini akıllarından bile geçirmemeleriydi. Akşama kadar tarlasında bahçesinde çalışan Senirkentliler akşam yemeklerini yerlerken böyle bir felaketle karşı karşıya kaldılar.

Nasıl olmuştu da 10 dakikalık bir yağmur bu kadar büyük bir felaket doğurmuştu. Aslında olay farklıydı. Vatandaşların anlattıklarına göre olay sırasında Kapıdağı'nın en üst noktasına çok şiddetli bir şekilde dolu yağmıştı. Nitekim dolunun bir karış biriktiğini, daha sonra dolunun yağmura dönmesiyle biriken dolunun eriyip, potansiyel bir su kaynağı olarak önüne kattığı herşeyi şehre indirdiğini söylediler.

Devlet tüm imkanları seferber ederek gerekli yatırımları süratle başlatması neticesinde felaketin açtığı zararlar giderildi.

Ayrıca felaketten sonra ilçenin yeniden yapılandırılması ve yeni felaketlere tedbir alınması amacıyla Dünya bankasından 33 milyon ABD doları finansman sağlandı. Şehrin yol, su, kanalizasyon, elektrik yapıları yeniden düzenlendi. Felakete sebep olan Doğrudere üzerine yaklaşık 90 adet büyük betonarme duvar yapıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR