18 Temmuz 2019 Perşembe

  • 5,683 TL
  • 6,395 TL
  • 258,46 TL
  • 99.806
ISPARTA
ISPARTA'DA MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ

ISPARTA'DA MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ

DOMUZLARA DİKKAT

DOMUZLARA DİKKAT

ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR

ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR

ÖZDEMİR AİLESİNİN ACI GÜNÜ

ÖZDEMİR AİLESİNİN ACI GÜNÜ

POŞET DEVRİ SONA ERİYOR

POŞET DEVRİ SONA ERİYOR

Isparta

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tüm marketlerde bez ve file uygulamasının zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Kurum, “Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar” diye konuştu.

Balıkesir Valiliği’nde basın açıklamasında bulunan Murat Kurum şunları söyledi:

“Biliyorsunuz plastik poşetlere ilişkin bir kanun çerçevesinde bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen ‘Sıfır Atık’ projemiz var. Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 günlük eylem planlarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladık. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler.”

‘FİLE UYGULAMASINI ZORUNLU HALE GETİRİYORUZ’

“Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim için çok sevindirici. Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

KOCA KURT

14 Ocak 2019 Pazartesi 20:18

bırakın ülen bu işleri bir eliniz vatandaşın cebinde, suriyeli kadar hasiyetmiz yok bu memlektde.. kimi kandırıyorsunuz bim ,tim , g 1001, şok ,tok,****, şok merak ediyorsan pazara çık. BUNCA YIL NEREDEYDİN ELİNİ TUTANMI OLDU ??.

madem

14 Ocak 2019 Pazartesi 12:58

adem rumuzlu kardeş yorumlarındaki beğenmeme sayısıyla rezil olmuşsun. daha ne konuşuyorsun. senin kişisel yorumların yüzde 2 bile alamamış. bu arada sağolsun 52 lik kısım ülkeyi uçurdu. biraz önce döviz bürosuna gittim dolar 80 kuruş, euro 1 tl. helal la size.

Fatih

14 Ocak 2019 Pazartesi 10:23

Türkiyede bütün sorunlar bittide poșet mi kaldı yazık beee

Haydin Çevreyi Kökten Kurtaracak Dev Adım Atılsın

14 Ocak 2019 Pazartesi 09:24

Mesele Pilestik Pşetin Çevre Kiletme'deyil Çevreyi Okara Çok'şey Var ki, Hem'de İnsanları Asır'larca Zehirliyor Kanser'ediyor Tarımda Kullanılan Mamuller Arabaların Yaydığı Zehirli Mamuller Tekbir Alınmayıp'da Sanayilerin Yaydığı Cevre Kirlilikler Fani Çevreye Okardar Kalıcı Tahribatlar Veren Unsurlar Var ki, Bunlar İçin Niçin Adım Atılmıyor? çükü Poşet Doğrudan Toplumun Her Kişisini İlgilendirdiği İçin İyi Bir At Gözlüğü Millete Ülkenin Ne Halde Olduğunu Düşünülmesin Diye. Suni Bir Gündem

Toruykalı

14 Ocak 2019 Pazartesi 08:47

Poşetler doğada 50 yılda yok oluyor ama pet şişeler doğadoa 400 yılda yok oluyor. Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça.... Savunan da karşı olanda olayın farkında değil...

Toruykalı

14 Ocak 2019 Pazartesi 08:44

Ülen saçma sapan işlerle uğraşıyorsunuz. Ülkenin gündemi 20 gündür poşet ile alakadar oldu başka şeyler kapı arkasından halloldu. Derdiniz 25 kuruşluk poşet ile uğraşmak. O kadar zamlar yediniz gıkınız çıkmadı ama b..k tan bi poşet için kıçınızı yırttınız. Elektriğe, doğalgaza, vb. % 50 zam geldi gıkınız çıkmadı ama 25 kuruşluk poşet çok koydu... Ha birde şu var eğerki gerçekten doğa için yapılacak ise; su ve asitli içeceklerin konulduğu pet şişelere depozito konsun veya pet şişe yasaklansın.

Toruykalı

14 Ocak 2019 Pazartesi 08:44

Ülen saçma sapan işlerle uğraşıyorsunuz. Ülkenin gündemi 20 gündür poşet ile alakadar oldu başka şeyler kapı arkasından halloldu. Derdiniz 25 kuruşluk poşet ile uğraşmak. O kadar zamlar yediniz gıkınız çıkmadı ama b..k tan bi poşet için kıçınızı yırttınız. Elektriğe, doğalgaza, vb. % 50 zam geldi gıkınız çıkmadı ama 25 kuruşluk poşet çok koydu... Ha birde şu var eğerki gerçekten doğa için yapılacak ise; su ve asitli içeceklerin konulduğu pet şişelere depozito konsun veya pet şişe yasaklansın.

Adem

13 Ocak 2019 Pazar 23:55

Plastik rumuz. yüzde 52 dışında kalan kişilerden de plastik poşet uygulamasına destek verenler var sen numunelik ler densin galiba plastik poşet bahane senin derdin başka çünkü yorumlarından anlaşılıyor. Ne var yani neden poşet en çok o kullanılıyor da ondan. Sen gibi siz demiyorum bak yani sen gibi bu tür uygulamalara karşı çıkan neyin ne olduğunu anlamayan sırf hoşuna gitmeyen kişiler yaptı diye eleştiren bir kişiliğe sahipsin çok net anlaşılıyor.

Adem

13 Ocak 2019 Pazar 23:31

Plastik sen ne bilirsin nimetin kıymetini senin ülkende huzur var huzur nimetin kıymetini bil.

Adem

13 Ocak 2019 Pazar 23:28

Plastik demek senin beynine göre Türkiye’nin yarısı dürüst değil oglemi anladın ne demek istediğimi yüzde 52 zoruna gitmesin

Adem

13 Ocak 2019 Pazar 23:26

Plastik ne oldu poşet den başka konu nerelere gelmiş senin derdin başka hadi oradan başarılı olmasalar bunca yıl secilmezler zoruna mı gitti

Seda

13 Ocak 2019 Pazar 15:26

Bu işi iyice sacmaladilar.nasıl rahip yakalanınca cezasını çeksin dediler.amerikaya vermeyiz dediler o kadar rest çektiler.piyasanın altını üstüne getirdiler.sonunda ne oldu rahip gitti.oln türk halkına oldu.dolar euro her neyse.ee simi ne olacak seyredin. Türkiye 2019 girdi gireli bu saçma sapan poşet meselesine takıldı kaldı.bakın yakında herşey eski haline dönecek.daha doğrusu dönmek zorunda.ya sanane milletin posetinden.herkes israf etmesin herkes tutumlu olsun yeter....

Pilestiyin Olmadığı Birşey Varmı?

13 Ocak 2019 Pazar 14:36

Anlaşılabilir Gibi Deyil Neredeyse Bütün Ürünler Pilestiyin İçinde Fakat Nedense Pilestik Poşet Kanunu Çıkartıldı. Anlaşıldı ki, File ve Bez Torba Marketlerde Satılacakmış Şimdi Anlaşılan Birilerini Zengin Etme İçin Bu Yasası Çıkartılmış Buradan Bu Anlaşılıyor. Siyasetciler Cıkrdılar Pilestik Poşet Yasası Bozuldu 81'Milyon Milletin ve Vatandaşı Kafası.

Esnaf

13 Ocak 2019 Pazar 14:33

Boş iş.eğitim şart.para lazım...2020 tl neye yeter.ev sahibi olma araba sahibi olma zenginlere hizmet et et yeme tatile gitme sıcak doğalgazlı evde oturma çocuklqrını gezmeye ****ürme vs.

ıspartalı

13 Ocak 2019 Pazar 14:03

satılan neredeyse bütün ürünler plastik içinde, poşetle taşısan ne olur taşımasan ne olur. ayrıca pazar yerlerinde serbest. madem çevre çok kirleniyor marketler hiç poşet koymasınlar.

PLASTİK

13 Ocak 2019 Pazar 13:56

dürüst ol diyen zat. ismi yazınca mı dürüst olunuyor. kusura bakma ben senin gibi olaylara sığ beyinle bakmıyorum. senin dürüstlüğün ortada. DAĞLAR MADEN OCAKLARI İÇİN ISPARTA DA DELİK DEŞİK EDİLİR, HER YER BETON TARLASINA ÇEVRİLİR, MİLLET KAÇAK YAPI YAPAR MİLLETİN ARAZİSİNE 1 METRE YAKIN BİNA DİKER AF GETİRİRLER... AMA AĞZINIZI BIÇAK AÇMAZ DİMİ. FETO NUN HER AYAĞI ORTADA SİYASİ AYAĞINI ARAŞTIRMAZLAR AĞZINI BİLE AÇAMAZSIN DİMİ. VE SEN GELİP BANA DÜRÜSTLÜKTEN BAHSEDİYORSUN DEMEK. HADİ ORDAN SENİ

Adem

13 Ocak 2019 Pazar 13:00

Ne o zorunami gitti plastik rumuz ilk önce dürüst ol ismini yaz başkasında dürüstlük ara. Allah razı olsun nimetin kıymetini bilenlerden

Kaya

13 Ocak 2019 Pazar 12:34

Ya desenize marketlere poşet yerine beze benzeyen torbaları bedavaya verebilirsiniz

Ziya kadir yılmaz

13 Ocak 2019 Pazar 12:20

Avrupa yıllardır marketlerde kağıt torbalar veriyor müşterilerine,, bizdeki uygulama kulağı tersden göstermekten başka bişey değil...

Vatandaş

13 Ocak 2019 Pazar 12:05

Alişveriş merkezleri ücretsiz kese kağıdı versin

PLASTİK

13 Ocak 2019 Pazar 10:55

her markete gideceğimizde, ya da dışardayken evden telefon gelip şunu bunu al gel dendiğinde sürekli cebimizde mi taşıyacağız. insanlara eziyetten başka bir şey değil yaptığınız. NEDENSE ÇEVRECİ OLACAĞINIZ EKONOMİK KRİZ ZAMANINA DENK GELDİ. ÇEVRECİ SADECE POŞETLE OLMAZ YETKİLİLER. MADEM AMACINIZ ÇEVRECİLİK POŞET ÜRETİMİNİ YASAKLAYIN. AYRICA ALDIĞIMIZ ÇOĞU ÜRÜNÜN AMBALAJI PLASTİK. GALOŞLARI DA YASAKLAYIN O ZAMAN ONLARDA POŞET. BİZ SİZİN ÇEVREYE NASIL DAVRANDIĞINIZI ÇOK İYİ GÖRÜYORUZ.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR