27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

Piyasa Netlik Kazanmadı

Gül çiçeği alım kampanyasının ardından gülyağı üretimi yapıldı ve yurt dışı pazarının yolu tutuldu.

Isparta

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, Fransa ve İsviçre’de yaptıkları görüşmelerde, tekliflerini verdikleri, ancak hala kesin bir sonuç elde edemediklerini söyledi. Çelik, “Gülbirlik gibi her iki her 2 tarafın dengesini kurmaya çalışan firmalara çok büyük görevler düşüyor” dedi.

Gülbirlik Genel Müdürü Çelik, açıklamasında ana başlıklarla önemli ifadeler kullandı: “Isparta’da bu yıl çiçek fiyatlarında geçen yıla göre beklenmedik artışlar yaşandı. Tabi buna bağlı olarak aynı oranda yükselmesi gerekiyordu. Avrupa da bu yükselişi bekliyordu ama bu kadar yükselişin olacağını tahmin edemiyordu. Fiyatlarımız Bulgaristan fiyatlarının bir mşktar üzerinde seyrediyor. Ancak bugüne kadar yapmış olduğumuz görüşmelerde gülyağı fiyatının kesin olarak ortaya konulduğu bir rakam henüz tespit edilemedi”

GÜL VE GÜLYAĞININ YURT DIŞINDAKİ DURUMU

Genel Müdür Çelik, bu yılki piyasa şartlarından bahsederken, gül sektörünün ipotek altına alınmaması için önemli bir rol üstlendiklerini anlattı. Çelik, “Hakikaten çok dikkatli davranmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu seyahatimiz esnasında da azami gayreti gösterdik. Bir taraftan üreticilerin haklarını korumak öbür taraftan da bu firmaların rahat çalışabilmeleri ve bu sektörün geleceğini ipotek altına alınmaması için ve buna sebep olmamak adına çok dikkatli davranmak gerektiğini düşünüyoruz. Tabi ki bu bir sorumluluktur, risktir. Kampanya öncesinde ve kampanya süresince fevri davranışla, sorumluluk adına sorumsuzluklar bu sektöre sıkıntılı anlar yaşatacağını tahmin ediyoruz” dedi.

DENGE UNSURU OLMAK

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, fiyat dengesi için üzerlerinde büyük bir yük olduğunda da bahsetti. Çelik, “Çok dikkatli ve dengeli davranmak gerekiyor. Bu firmaların sergileyeceği tutumlar gülcülüğün gelecği, sektörün istikbali bakımından gerçekten çok önemli” dedi.

200 kg GÜLYAĞI SATILACAK

Gülbirlik, geçen yıl 230 kg gülyağı üretti, bu yıl ise rakam 200 kg. oldu. Ayrıca kg’mı geçen yıl 6 bin 500 eurodan pazarlanan gülyağının, bu yıl bu rakamın ne kadar üzerinde olacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Fiyatın belirlenmesinin ardından, sıra üreticiye ödenecek paraya gelecek

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR