26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 197,25 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

PİŞİ GÜNÜ BİRLİK VE BERABERLİK GETİRDİ....

16. sı Düzenlenen Geleneksel Pişi Günü Kutlandı.Bu Yıl Katılımın Az Olduğu Söylenen Pişi Gününe Yaklaşık 500 kişi katıldı.

Isparta
Egirdir Yeşilada 16. Geleneksel (PİŞİ GÜNÜ) törenlerle kutlandı. Isparta’nın Eğirdir İlçesinin Yeşilada’da her yıl kutlanan Pişi Gününe Isparta AK Parti İl Başkanı Nuri Uzaktaş, Milletvekili Recep ÖZEL, AK Parti eski Milletvekili Haydar Kemal KURT, Vali Yardımcısı İzzet ERCAN, Belediye Başkan Vekili Cengiz KAYA, YEKSAV Başkanı Ethem GÜLERYÜZ, İl Genel Meclisi Üyesi Kamil GÖNCÜ, AK Parti İlçe Başkanı Hasan DİNÇER, CHP İlçe Başkanı Fatih AKALIN, MHP İlçe Başkanı Ali DEMİRDAŞ, MHP Belediye Başkan Adayı Dr. Ertuğrul BAYER, Yeşilada sakinleri ve İstanbul’dan Pişi Günü için gelen Yeşiladalılar hazır bulundu. İlk konuşmayı YEKSAV Başkanı Ethem GÜLERYÜZ yaptı. Güleryüz konuşmasında; ’Geleneksel ‘PİŞİ GÜNÜ’ müze teşriflerinizdendolayı teşekkür ederim.
1997yılından bu güne bu yıl da hemşehrilerimiz arasında sağlamış olduğumuz dayanışma, hoşgörü, birlik ve beraberlik ortamını geliştirerek sürdürmek için Vakfımızın geleneksel 16. Pişi gününü tertiplemiş bulunmaktayız. Her yıl Temmuz ayının son cumartesi günü yapılmakta olan programımız bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da Ramazan ayına göre düzenlenecektir. Pişi günümüz saat 12’de Yeşilada camiinde okunan mevlit ve hatimlerin duaları ile başlamıştır.
Küreselleşmenin getirdiği olgulardan birisi bireyselleşen bir dünyada yaşadığımızdır. İnsanlar teknolojik gelişmelerin de etkisiyle gittikçe içe kapanmakta ve çevresine yabancılaşmaktadır. Halbu ki dinimiz paylaşmaya, sosyal dayanışma ve yardımlaşmaya önem vermiştir. Zekat ve sadaka gibi müesseseler bunun bir göstergesidir. İnsana ve topluma hizmeti bir görev kabul eden İslam, bencilce bir yaşamı, muhtaçlara duyarsız kalmayı hoş karşılamamıştır. Bu yüzden inşa etmeyi hedeflemiştir. Nimetler insanlara sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için verilmemiştir. Peygamberimizin diliyle Müslüman; ‘Kendisi için istediğini başkaları için de arzu eden’dir. ‘Buhari, ‘İman’,7) buyurmuştur. Bir toplumda zenginler kadar fakirlerin bulunması da doşaldır. Bu yüzden zenginlerin kazançlarının bir kısmını fakirlerle paylaşması, hayır yapmada yarışması dinimizin bir emri olduğu kadar toplumsal dengenin sağlanması açısından önemlidir. Paylaşma ve yardımlaşma gibi ahlaki değerler, toplumsal dayanışma ve birlikteliğin bir gereğidir.
Sevginin en belirgin işareti Allah’ın verdiği nimetleri paylaşmaktır. Acı ve sıkıntılara ortak olmaktır. Unutmamlıyız ki nimetler paylaştıkça artar, acılar da paylaştıkça azalır. Vakfımız da yıllardır hemşehrilerimiz tarafından yapılan maddi ve manevi destekler sonucunda bugüne ulaşmıştır. Elde ettiğimiz başarılarımızı desteklerinizle birlikte sürdürmeye devam etmekteyiz. YEKSAV Vakfı olarak öncelikle gençlere verilen bursları çok önemsemekteyiz. 22 öğrencimize lisans ve yüksek lisans bursu vermekteyiz. Eğitim alanında öğrencilerimize vermiş olduğumuz desteğin sonuçlarını öğrencilerimizin başarılarıyla tatmaktayız. Eğitim yardımlarımız dışında maddi sıkıntı veya sağlık sorunu yaşayan 11 ihtiyaç sahibi hemşehrimize de destek olmaya devam etmekteyiz. Yaklaşmakta olan mübarek Ramazan ayı vesilesi ile de yardımlarınızı gücünüz nispetinde arttırmanız toplumsal kalkınmamız açısından önem arz etmektedir. Vakfımıza maddi ve manevi desteklerinizi sürdürdüğünüz için gönülden teşekkür ederim.
YEKSAV Vakfının değerli hemşehrilerine sunduğu güzel bir hizmet olan Hemşehrilerimiz arasındaki haberleşme ağı, 1000’den fazla kişiye kısa zamanda ulaşma imkanı sağlamaktadır. Bu sayede Düğün, Cenaze, Mevlit, Kandil, Bayram ve özel günlerde iletişim içinde olarak mutluluğumuzu paylaşabilmekte ve kederli günlerimizde birbirimize destek olabilmekteyiz. YEKSAV olarak içinde yer aldığımız ‘Ispartalılar Gönül Birliği Derneği’ ve ‘Ispartalı Sanayici İşadamları Derneği’ ile de toplumsal görev bilinci içinde çalışmaya devam etmekteyiz. Her yıl olduğu gibi bizleri yalnız bırakmayan sosyal kurum yöneticilerine ayrıca teşekkür ederim.
Sayın Misafirler Bugünkü YEKSAV Pişi Gününün giderlerini üstlenen sevgili Hemşehrilerimize hepiniz adına teşekkür ediyor, yaklaşmakta olan Ramazan ayınızı tebrik ediyoruz. 17 Ağustos 2012 Cumartesi günü buluşmak temennisiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.’ Dedi. Daha sonra Eski AK Parti Milletvekili Kemal KURT ise; ‘Her yıl belli bir anlam taşıyan Pişi Günü toplantısını uluslararasına taşımamız Yeşilada dünyanın incisi olarak yeni nesillere göstermemiz bakımından çok önemlidir. Yeşilada tabiat ve suyun buluştuğu en güzel bir doğa harikası bir yerdir.
Eğirdir ile Ada arsında köprü yapılacağı sözümüz daima geçerlidir, bundan vazgeçmedik. Eğirdir’e hak ettiği değerleri artırarak bu gibi toplantıları sık sık yapacağız. Yeşilada ve Eğirdir Gölünü dünyaya tanıtmamız lazımdır. AK Parti Milletvekili Recep ÖZEL ise ‘Vakıf çalışmaları insanları hem mutlu ediyor, hemde emek çalışmalarının zor olduğunu göstermektedir. Eğirdir Bir Hazinedir Kıymeti bilinmelidir. Eğirdir etrafında atık sular göle akıyor. Artık bunu önlemeliyiz, Eğirdir Dünyanın en tatlı göllerinden biridir. Eğirdir Gölünün etrafına ev yapmamalıyız. Hem gölü korumalıyız hemde doğayı korumalıyız. Orman ve Çevre Bakanımız Veysel EROĞLU Ispartaya gelecek ve Eğirdir Gölü hakkında yeni projelerini anlatacak.’ Dedi. Son olarak Isparta Vali Yarcımcısı İzzet ERCAN yaptığı konuşmada ; ’16 yıldır kesintisiz olarak yapılan çok güzel bir toplantıdır.
Sayın Valim Memduh OĞUZ’un misafirleri bulunduğu için gelemediler selam ve saygılarını gönderdiler. Bu toplantıya emeği geçen bütün YEKSAV yetkililerine teşekkür ederiz, dedi. Belediye Başkan Vekili Cengiz KAYA ise; ‘ Birlik ve bütünlüğümüzün kaynaşmasına vesile olan Eğirdir Yeşil Ada Eğitim, Kültür, Sağlık Vakfı YEKSAV’ın tertip ettiği 16. Pişi Günümüze teşriflerinizden dolayı hoş geldiniz der saygılarımı sunarım.
Saygıdeğer Belediye Başkanım Osman Nuri ÖZMERAL’in Avrupa’da olmasından dolayı bütün katılımcılara selam ve muhabbetlerini iletir. Daha nice Pişi Günlerinde buluşmak dileğiyle programda emeği geçenleri kutlar saygılar sunarım’ dedi. Daha sonra Eğirdir Folklör ekibi ve Isparta Tarihi Mehteran Takımının gösterileri ise güne damga vurdu ve katılanlardan büyük alkış aldı. Dedesi Hasan Hüseyin ATALAY, babası ve kendisi aynı Mehteran Takımında yer alan 7 yaşındaki minik mehteran Hasan Hüseyin ATALAY’ın Mehteran davulunu ustaca vuruşlarıyla yapması davetliler tarafından ilgi gördü.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kemal ERBEN/EĞİRDİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR