27 Mayıs 2020 Çarşamba

ISPARTA
KORKUNÇ CİNAYETİN TÜM DETAYLARI

KORKUNÇ CİNAYETİN TÜM DETAYLARI

GÜL TARLALARINI DON VURDU

GÜL TARLALARINI DON VURDU

KORONAVİRÜSE YAKALANDI

KORONAVİRÜSE YAKALANDI

ISPARTADA HANGİ CAMİLER İBADETE AÇILIYOR?

ISPARTADA HANGİ CAMİLER İBADETE AÇILIYOR?

PAZAR YERLERİ İÇİN YENİ KARAR

PAZAR YERLERİ İÇİN YENİ KARAR

Isparta

İçişleri Bakanlığı pazar yerlerinde alınacak tedbirler için valiliklere yeni yazı gönderdi. Pazar yerlerinde ilave tedbirler alınacak. Pazar yeri alanına kontrollü giriş çıkış yapılacak, giriş çıkış dışındaki alanlar demir bariyerle kapatılacak. Pazar yerine giriş ve çıkışlar aynı yerden yapılmayacak. Tezgah araları en az 3 metre olacak. Pazar yerine esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınacak. 

İçişleri Bakanlığı, ek tedbirleri içeren bir genelge ile il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde tedbirler geliştirilerek uygulanılmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı, Çin'de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye'de yayılmasını önlemek, vatandaşları sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek, salgında en etkili mücadele olan sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla il, ilçe ve beldelerimizdeki mahalle/semt pazar yerlerinde tedbirler geliştirilerek uygulanılmasını istedi. Bu nedenle ilgi yazı kapsamında belirtilen talimatların eksiksiz uygulanmasının sağlanması, ayrıca ilave olarak pazar kurulacak günlerde pazar yerlerinin veya pazar kurulacak alanların (cadde/sokak/meydan vb.) belirtilen esaslar dahilinde faaliyetlerini yürütmesi sağlanacak.

YAYINLANAN GENELGE İLE ALINAN

İLAVE ÖNLEMLER İSE ŞU ŞEKİLDE:

- Pazarın toplanacağı gün pazar yeri/alanlarına kontrollü giriş, çıkışları sağlamak için belirlenen giriş ve çıkışlar haricinde diğer tüm alanların demir bariyer ve benzeri araç gereç ile kapatılarak, kontrolsüz giriş çıkışlar engellenmelidir.

- Pazar yeri/alanına giriş ve çıkışlar mümkün ise aynı yerden yapılmamalıdır. Aynı yerden yapılması zorunlu ise aynı noktada vatandaşların karşı karşıya gelerek yoğunluk oluşturmaması için giriş/çıkış için ayrı koridorlar oluşturulmalıdır.

- Pazar yerleri/alanında sergi, tezgah ve/veya tahtalar araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir.

- Pazar yeri/alanına içerdeki esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınmalıdır.

- Pazar yeri/alanı içerisinden vatandaş çıktıktan sonra içeriye vatandaş alınarak içeride sürekli aynı sayıda vatandaşın bulunması sağlanmalıdır.

- Bu amaçla pazar giriş noktaları oluşturulmalı bu noktalarda bekleyecek vatandaşların beklemesi için bir koridor oluşturulmalı ve koridorda bekleyen vatandaşlar arasında en az 2 metre mesafe bırakılmalıdır.

- Pazarlarda akşamüstü yoğunluk oluşmasının engellenmesi için vatandaşlarımızın akşam saatlerini beklemeden alış verişlerini yapmaları sağlanmalıdır. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

haylaz

02 Nisan 2020 Perşembe 11:32

çok zor bir iş ne olacak pazarcının iki katı insan girecek girende işini bitirip çıkmaz bazıları oyalanır bekle bakalım keyfi yetsinde içeri gireyim diye böyle çok sıkıntı çıkar iş daha çıkmaza girer

Vatandas

02 Nisan 2020 Perşembe 07:54

Ispartada cok cikmasinin sebebi hastane mızın sehir hastanesi olsun disardan gelen hasta sayısına bakmasidir Hepimiz kardeşiz ve yardimci olmalıyız cn935f

temizlik

01 Nisan 2020 Çarşamba 23:48

PAZARCILAR TEMİZLİĞE DİKKAT ETMİYOR .PAZAR BİTİMİNDE NE KADAR ATIK KAMIŞ MAL VAR İSE PAZAR YERİNE DÖKÜP GİDİYORLAR HİJYEN NEREDE KALDI TEMİZLİK NERDE KALDI BU BİR SUÇ BU İŞE BİRİLERE DUR DEMESİ GEREKİR .PAZAR BİTİMİNDE PAZAR YERLERİ NEDEN KONTROL EDİ,LMEZ. TEMİZ OL VİRÜSÜ YAYMA

Zugurtesnaf

01 Nisan 2020 Çarşamba 22:00

sebze ve meyve alımları ıcın zabıta konturollu az sayıda fıyat denetımlı mahalle satıcıları koylerde de koy muhtaeları nezaretınde satıcılar olursa nısbeten korunmus olunur bır onerı sadece

Vatandas

01 Nisan 2020 Çarşamba 21:44

Kapatın pazarları ya da herkesin evine getirsinler. Ne kadar saçma hala pazarlar kuruluyor. Yasaklanması lazım. Bu nüfusla 6.il çıkmak nedir ya.

Öneri

01 Nisan 2020 Çarşamba 19:18

Pazarlardaki kontrolü sağlayabilmek adına pazarın belirli bir-iki noktada haftanın her günü kurulması seklinde bir uuygulama getirilebilir.

Aydın

01 Nisan 2020 Çarşamba 13:47

Önlemler kağıt üzerinde, uygulayan kim, takan kim. Bu milletin vebalini ödeyemezsiniz. İçişleri bakanı, sağlık bakanı yırtınıyor. Amma lakin Isparta'da şehir merkezinde, çarşıda pazarda herşey eskisi gibi, ciddiyet yok. Hadi halkımız cahil amma kuralları uygulatacak yöneticilerin çok hassas olması lazım, s**** alemde, kağıt üzerinde herşey güzel de, bu işler s**** alemde olmuyor, gerçek aleme inmek lazım.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR