visitor analyticsvisitor analytics

ÖZLER GÖLÜ TEMİZLEYECEK...

ÖZLER GÖLÜ TEMİZLEYECEK...
10 Aralık 2012 Pazartesi 11:31

Ispartalı İşadamı Hüseyin Öz ve oğulları Ali ve Emrah Öz' ün sahibi olduğu Öz Efeler LTD. ŞTİ firması, Karakuyu Gölünü temizleme işlemini Türkiye'de ilk yapan yerli firma olacak. HABER GAZETESİNİN ÖZEL HABERİ

 

Dinar Karakuyu Sazlıklarının saz kesimi ve temizlenmesi ile ilgili görüşmenin ev sahipliğini Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar yaptı.
 
 Toplantı, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, Dinar, Dazkırı ilçeleri kaymakamları, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Çevre Belediye Başkanları, AKÜ Yetkilileri ve oluşturulan komisyon üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı V. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü ile ÖZ EFELER Turizm Seyahat Petrol İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi arasında Karakuyu Gölünde bulunan sazların kesimi ve dip çamuru temizlenmesine dair protokol Park Ala Toplantı Salonunda imzalandı.
 
 Ücretsiz olarak gölü temizleyecek olan ÖZ EFELER Turizm Firması gölden çıkarttığı dip çamuru işleyerek değerlendirecek. Toplantı esnasında yapacağı işleri anlatan firma yetkilisi Karakuyu Gölününün dip çamurunu ve sazlık bölgeyi hiçbir ücret talep etmeden temizleyeceklerini, buradaki çıkarlarının sadece gölden çıkan çamurun değerlendirilecek olması şeklinde yorumladı.
 
 Gerçekleşen toplantıda protokolün amacı, Karakuyu Sazlıklarında yaşanan ve ciddi boyutlara ulaşan hidrolojik ve ekolojik bozulma tehdidine karşı göl tabanının temizlenmesi ve göl aynasının açılması çalışmalarına ilişkin işler olduğu belirtildi. Afyon Kocatepe Üniversitesi yetkilileri tarafından Karakuyu Sazlığında hayvan çeşitliliğinin de azaldığı, kuş türlerinin korunmasına yönelik olarak uluslar arası düzeyde kullanılan,
 
 Avrupadaki birçok devlet tarafından imzalanmış ve Türkiye’nin de imza koyduğu Bern sözleşmesi kriterlerinin en son güncellenmiş ve yürürlükte olan ek listelerden yararlanıldığı ifade edildi. İmzalanan protokol gereği, göl dışında kurumuş dip çamurlarının sulak alanların korunması yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin haricinde işlem yapılması, yani yılın 12 ay her gün göl ve çevresinin temizlenmesinin uygun görüldüğü belirtildi. Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, yapılacak olan göl temizliğinin bir an önce başlamasını, geç kalındığı takdirde gelecek nesillere göl değil, kurak bir alan kalacağı görüşünü belirterek, çalışmaların bir an önce başlaması gerektiğini ifade etti.
 
 Temizliğin nasıl yapılacağı firma yetkilileri tarafından anlatılarak, kullanılacak olan araç ve gereçler hakkında bilgiler verildi. İmzalanan protokol sonucunda ise Türkiye’de ilk defa özel bir firma göl temizliği yapacak.Protokol imzalama kararını veren Yerel Sulak Alan Komisyonu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor;
 
 Afyonkarahisar İl Özel İdare Sekreterliği, Akü Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, Akü Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü, DSİ 183. Şube Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü,Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü, Bolvadin, Çay, Dazkırı, Dinar, Sultandağı kaymakamlıkları, Başmakçı, Bolvadin, Çay, Dinar, Dazkırı, Sultandağı Belediye Başkanlıkları, Afyonkarahisar Ziraat Odası, Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü, Avcılık ve Atıcılık Sporları Derneği ve Bolvadin Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği. Firma yetkilisi Hüseyin ÖZ başta sayın Bakanımız, Genel Müdürümüz, Valimiz, Kaymakamımız,Afyonkarahisar Üniversitesine, Orman ve Su İşleri Bakanlığı V. Bölge Müdürlüğü ne ve özellikle bize ev sahipliği yapan Dinar Belediye Başkanımız sayın Saffet ACAR beye ayrıca komisyon üyelerine teşekkürü bir borç bilirim. Firmamız Karakuyu gölünü ücretsiz olarak kendi imkan ve ekipmanımızla temizleme işlemini gerçekleştirecektir .
 
 Türkiyede özel bir firma göl temizliği yapacak bu ilk olarak bizim şirketimizin olması ayrıca gurur veriyor.Firmamız temizleme esnasında çıkan sazlıkları ve dip çamurunu (torf) kendi fabrikamızda değerlendirilecektir.Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

DİĞER HABERLER

MİGROS KAVŞAĞINDA ZOR ANLAR ÇOK YAZIK

MİGROS KAVŞAĞINDA  ZOR ANLAR ÇOK YAZIK

MİGROS KAVŞAĞINDA ZOR ANLAR ÇOK YAZIK

MİGROS KAVŞAĞINDA SON DURUM DİKKAT ! YEMİN TÖRENİNE DENK GELİNCE ...

MİGROS KAVŞAĞINDA SON DURUM  DİKKAT ! YEMİN TÖRENİNE DENK GELİNCE ...

MİGROS KAVŞAĞINDA SON DURUM DİKKAT ! YEMİN TÖRENİNE DENK GELİNCE ...

ISPARTA'NIN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

ISPARTA'NIN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

ISPARTA'NIN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Teröriste tecavüzcüye açık cezaevi kapalı

Teröriste tecavüzcüye açık cezaevi kapalı

Teröriste tecavüzcüye açık cezaevi kapalı

REKTÖR YARDIMCISI OLDU

REKTÖR YARDIMCISI OLDU

REKTÖR YARDIMCISI OLDU

ISPARTA BU HABER DİKKAT İŞTE O TARİH

ISPARTA BU HABER DİKKAT  İŞTE O TARİH

ISPARTA BU HABER DİKKAT İŞTE O TARİH

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

GÖNENSPOR TARİHİ FARK YEDİ (14 - 0)

GÖNENSPOR TARİHİ FARK YEDİ (14 - 0)