23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,756 TL
  • 5,596 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ÖZEL İLE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ (4)

GÜL VADİSİ, ISPARTA'MIZA FARKLILIK YAŞATACAK. 'YABANCI TURİSTLERE, YILIN 12 AYI GEZDİREBİLECEĞİMİZ, SERGİLEYEBİLECEĞİMİZ BİR ALANI ISPARTAMIZ KAZANIYOR' BULGARİSTAN'A HER YIL GÜL TOPLAMAYA GİDEN 40 BİN JAPON TURİSTİN BİR KISMINI ISPARTA'YA GETİRMEK, HEDEFLERİMİZDENDİR.

Isparta

Röportaj: Zeki TARHAN – ANKARA

 

Gül Vadisi Projesi, Isparta’nın değişimi ve de dönüşümünü sağlayacak olan bir projeydi. Şu an itibariyle de revize edilmiş haliyle,2013 Ocak ayında Kalkınma Bakanlığına gönderilmiş ve Bakanlıkta Proje,değerlendirme aşamasında bulunuyor…Uygun görüldüğü taktirde,onaylanıp yürürlüğe sokulacak…

 

BAKA (=Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı)’nın, GÜDÜMLÜ PROJE kapsamında desteklediği bir Projeydi bu ve sahibi de SDÜ idi.Mali portresi , 10.667.000,-TL olan Projenin mali destek olarak, Proje bedelinin %75’i olan 8.000.000,-TL.si, BAKA tarafından HİBE olarak destekleniyor. Geri kalan 2.667.000,-TL.si ise, SDÜ ve diğer ortaklar tarafından karşılanacak.

 

GÜL VADİSİ PROJESİ, özverili bir çalışma sayesinde, SDÜ tarafından hazır hale getirilmiş ve BAKA’ya sunulmuştu. Kalkınma Ajansımızca değerlendirilen Proje, 2012/Nisan ayında, onaylanmak üzere Kalkınma Bakanlığına gönderiliyordu.

 

Proje üzerinde ilk incelemeyi yapan Bakanlık, Projede bazı revizyonlar istemişti. Ve bu revizyonlar, SDÜ – BAKA işbirliği ile yapılmış,Proje son şekliyle,yukarıda değindiğimiz gibi, yeni yıla girdiğimiz günlerde Kalkınma Bakanlığına gönderilmiş bulunuyor.

                                                             ***

 

İşte bu aşamaya gelmiş ve Bakanlıkta “ONAY” bekleyen GÜL VADİSİ PROJESİ’ne, sayın Milletvekilimiz Recep ÖZEL, nasıl bakıyor ve nasıl değerlendiriyordu acaba? Sizler gibi Ben de merak ediyordum tabii…Peki o zaman, sayın ÖZEL’i gelin hep birlikte dinleyelim:

 

“…BAKA ve Üniversitemizin birlikte gerçekleştireceği GÜL VADİSİ PROJESİ, Isparta’mıza bir farklılık yaratacak…Aslında bu; bir farklılık değil. Zira, Isparta’nın markası olan ve bir MARKA değeri olan GÜL’ü, Isparta’mızı ziyaret eden ve bu markayı görmeye gelen yerli ve yabancı turistlere,yılın 12 ayı boyunca gezdirebileceğimiz, sergileyebileceğimiz bir alanı Isparta’mız kazanmış olacak…

 

Zira, dünya Gül üretiminin %60’ı Isparta’da dır. GÜL’ü bizde alan Bulgaristan’a, her yıl Japonya’dan 40 bin turist gitmektedir…Hamideli Derneği Başkanı, değerli tarih araştırmacısı-yazar, yüksek inşaat mühendisi hemşerimiz Ramazan TOPRAKLI’nın tarihi belgelere dayanarak ispatladığı gibi, Gülümüzün menşei, Bulgaristan değil, EĞİRDİR GÖLÜ’nün içindeki,Gölümüzün süsü olan GÜLÜSTAN ADASI’dır. Yani, NİS, yani, bugünkü adıyla CANADA !!!

 

Tarihi gerçeklerimizden ne yazık ki bu kadar uzaklaşmış olmamız çok,ama çok acıdır. Nasıl oluyor da,Gülümüzü Bulgaristan’a kaptırabiliyoruz. Japonya’dan her yıl Bulgaristan’a sadece GÜL ÇİÇEĞİ toplamak için giden JAPON TURİST’in önemli bir bölümünü niçin Isparta’ya getirmeyelim?...Bu bizim, en büyük hedeflerimizden biridir

 

Mayıs-Haziran aylarında her yıl, Japonya’dan Isparta’ya ve yöremize Japon turistleri getirtip, en az birer hafta kalmalarını sağlayarak, çevrede kültür turlarına katıldıklarını düşünmek,hayal etmek değildir. BAKA’nın bu yöndeki çalışmalarını,bizler de yakından takip ediyor ve destekliyoruz…”

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR