23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,760 TL
  • 5,610 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

Özaydın, tabakhaneye el attı

Mustafa Özaydın, en az 5 yıl sürecek bir çalışmaya başladı.

Isparta

Bir tarafta yapı sektörünün yaşadığı arsa problemi, diğer tarafta şehrin içerisinde atıl duran hazine değerindeki boşalan. 19 yıl altyapı ve bürokrasi işlemleri sürdükten sonra Minasın mevkiindeki Deri OSB’ye taşınan Tabakhane’den geriye kalan arsa yıllardır atıl bir şekilde bekletiliyor. Har fiyatı bile alınmadığı için Isparta’ya yakışmayan bir görüntü oluşturan eski Tabakhane alanında uygulanacak kentsel dönüşüm projeleri ile modern bir şehircilik projesine imza atmak mümkün. Ancak bu çalışma konuyla direk ilgili olan Belediye tarafından şu ana kadar henüz başlatılmadı. Kısa vadede kamu gücüyle bir çalışma yapılacak gibi gözükmüyor.

ARSA SAHİPLERİ İMAR KİLİDİNİN AÇILMASINI İSTİYOR

Arsa sahiplerinin ‘ya alın ya da imar kilidini açın’ diye feryat ettiği eski Tabakhane alanında hemen site tarzı yapılaşma yaklaşımı ile değerlendirilebilecek 8600 m2 yer bulunuyor. Eski Tabakhane’nin geriye kalan kısımlarında, camiinin çevresinde ise İl Müftülüğü tarafından Müftülük hizmet binası ve konferans salonları yapılması planlanıyor. Aralarında Isparta Belediyesi ile BELMAŞ tüzel kişiliğinin de bulunduğu 100’den fazla kişiye ait 200 hisseli eski Tabakhane alanında nihayet bir çalışma başlatıldı ama bu çalışmanın çok uzun yıllar sürmesi bekleniyor. Zira eski Tabakhane’de yeni bir şehir oluşturmakla sonuçlanacak çalışma tabiri yerindeyse pirinç çuvalında iğne aramaya benziyor.

200 HİSSEYİ TEK TEK TOPLAYIP 400 KONUT YAPMAYI AMAÇLIYOR

Isparta’nın tanınmış ve güçlü yapı sektörü temsilcilerinden Metro Mühendislik, eski Tabakhane alanında 400 konutluk size tarzı bir yapılaşma projesi için çalışmalara başladı. İşadamı Mustafa Öz aydın, 8600 m2’lik alan içerisindeki 200’e yakın hissenin alınması için görüşmelere başladığını açıkladı.

Eski Tapu Müdürü Sezi a Bal oğlu ile Mehmet Gülseren’in koordinatörlüğünde eski Tabakhane arsası üzerinde çalışma yürüttüklerini anlatan Öz aydın, çalışmanın en erken 5 yılda sonuçlanacağını öngörüyor. Arsa içerisinde Isparta Belediyesi ile Belmaş’a ait hisselerinde bulunduğunu kaydeden Öz aydın, “arsa sahipleri ile görüşmelere başladık. 100’ü aşkın kişinin 200 hissesi bulunuyor. Büyük hissesi olanlar var, küçük hissesi olanlar var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bütün parselleri topladıktan sonra Isparta Belediyesi ve BELMAŞ’ın hissesini almak için girişimlerde bulunacağız. Başlattığımız çalışma en erken 5 yılda tamamlanacak. Daha sonra 18 uygulaması işlemleri başlayacak. İnşallah başarılı oluruz” diye konuştu.

HALIKENT’TEN ÖRNEK VERDİ

Eski Tabakhane arsası üzerinde 400 konutluk bir proje hazırladıklarını belirten Öz aydın, site tarzı yapılaşma yaklaşımı ile modern bir şehircilik projesine imza atmayı amaçladıklarını söyledi. Halı kent Yolu üzerinde birinci etabı tamamlanan Metro konutlarından örnek veren Öz aydın, “şu an 2.etabına başladığımız projenin çalışmalarına 2007’de başladık. Birinci etap konutlarımızı 2012 yılında tamamladık. Şimdi 2.etaba başlıyoruz. 5 yıl boyunca hisse toplaması, 18 uygulaması gibi iş ve işlemlerle uğraştık. Eski Tabakhane’deki çalışmalarımızın da en erken 5 yılda tamamlanacağı kanısındayız” dedi.

GÜLİSTAN HEMEN YENİLENEBİLİR

Metro Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Öz aydın, Gülistan Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm için Belediye Meclisi’nin kararını beklediklerini söyledi. 1’e 2 kalacak şekilde bir imar değişikliği yapılması gerektiğinin altını çizen Öz aydın, bu durumda Gülistan’da hemen bir yenilenme çalışmasına imza atılabileceğini sözlerine ekledi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR