21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,521 TL
  • 5,314 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Ortaöğretim Yeni Kampüse Taşınıyor

Milli Eğitim Müdürlüğü civarındaki okulların taşınması projesi Milli Eğitim Bakanlığı'na iletildi. Okullar yıkılacak mı?

Isparta

6 Mart caddesi civarındaki eğitim kurumlarının taşınması yönünde adım atıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlığa 435 dönümlük eğitim alanında yeni yapılaşmalara gidilmesini önerdi. Bakanlık, o öneriye sıcak baktı müfettiş görevlendirdi.

ULAŞIM KOLAY ALTYAPI MÜSAİT

Bakanlığın önümüzdeki 5 yıl içerisinde 100 ve 200 dönümlük eğitim kampus alanları belirlenmesi ve kamulaştırma yapılması yönünde talimatı bulunduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, "Biz küçük sanayi sitesinin hemen yanında olan ve kente ulaşım açısından sorunu bulunmayan 435 dönümlük araziyle ilgili kamu yararı kararı aldırdık ve piyasa araştırmamızı tamamladık. Bakanlığın talebi'aslında meslek liseleri için OSB yakınında eğitim alanları oluşturulması ve sanayi ticaret odalarıyla işbirliği yapılması yönünde idi. Ancak öğrencilerimiz açısından Isparta OSB'ye ulaşımın zor olduğunu, bizim önerimizin yine küçük sanayi sitesi yanında kampus alanı oluşturulması şeklinde olduğunu ve bu alanın altyapısının hazır olduğunu anlattık" dedi. '
 
YÜKÜ HAFİFLETMEK İSTİYORUZ
 Yeni eğitim alanında kamulaştırma çalışmalarına biran önce başlamak istediklerini kaydeden Caner, "Bakanlıkta yapılan toplantıda Milli Eğitim civarına yapılan kurumların ilin nüfusunun 30 binken yapıldığını şimdi 200 bini aşkın nüfus olduğunu, EML, Isparta SAİK Lisesi, Halil Hamit Paşa Kütüphanesi boşaltılmış binası, Halk Eğitim Merkezi'nin yeni kampus alanına taşınmasının uygun olduğunu bunun için çalışma başlatmak istediğimizi söyledik.
      Bakanlığımız da buna sıcak baktı ve bir müfettiş görevlendirdi. Müfettiş 100 dönümlük alanda okul bölgesinde incelemelerini tamamlamak üzere. Raporun olumlu sonuçlanması ve Bakanlığın onay vermesi halinde kamulaştırma çalışmasını hemen başlatmak istiyoruz. Belediye İmar Planın'da 435 dönümlük ayrılmış bu eğitim alanında güzel bir vaziyet planıyla okul yerleri," spor alanları, yemekhane, pansiyon, sosyal mekanlar, ne ihtiyaç varsa yapmak mümkün. Şehrin yükünü oraya çekip yeni binalarda eğitimin sürmesini istiyoruz" dedi.
 BELEDİYE BU PROJEDE OLMALI
     35 dönümlük araziyle ilgili kamu yararı kararının alındığı İl Genel Meclisi Başkanı Osman Zabun ise, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in Isparta ziyaretinde de gündeme gelen bu konuda Bakanlığın çalışma başlatmasının olmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. 6 Mart Caddesi ve okullar bölgesi alanının revizyonu ve projesinin hayata geçirilmesini desteklediklerini kaydeden Zabun, "Bu çerçevede İmam Hatip Lisesi'nin, Halk Eğitim Merkezi, Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu, Halil Hamit Paşa Kütüphanesi binası, Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesi binası ve eklentilerinin yer aldığı bölgede yeni bir yapılaşmaya gidilmemesi gerekir.
   Şehrin ihtiyacı olan otopark ihtiyacı yer altı otopark yapmak suretiyle bu alanda giderilmelidir. Bu meydan kent meydanı olarak düzenlenip peyzaj çalışması bu konsepte uygun olarak gerçekleştirilmelidir" dedi.
    Bu projede Belediye'nin mutlaka yer alması gerektiğin kaydeden Osman Zabun, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ı, İl Genel Meclisi'nde sunduğu Öneride eğitim kurumlarının ortak kullandığı bahçede 5 katlı yeraltı otopark yapılmasını zeminin ise üç metre toprak koyarak yeşil alana dönüştürülebileceği yönünde öneride bulunduğunu anımsattı. Yeni eğitim sistemiyle birlikte kampus modelinin daha çok ortaöğretim kurumları açısından ele alınması gerektiğini belirten Zabun, Belediye ile gerçekleştirilebilecek bir proje ile ekstra kaynak ihtiyacı doğmadan Işıkkent'te  ISBAŞ fabrikasının bulunduğu alan ve yanındaki Mavikent ilköğretim Okulu hinterlandındaki alanda da kam-pus alanı oluşturulabileceğini Sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR