20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,734 TL
  • 5,491 TL
  • 194,62 TL
  • 94.552
ISPARTA 21°
İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

Bomba 32'nin gündeme getirdiği 'Doğa Katliamı' başlıklı haberlerimiz ses getirdi. ISPARTA Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, Bomba 32'nin 'Doğa Katliamı' başlığı ile yayınladığı haberlerle ilgili olarak açıklamada bulundu.

Isparta

Değirmenci açıklamasında ise; “Bomba32 isimli haber portalınızda  17 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanan Isparta İlimiz Sütçüler İlçesi Çandır bölgesindeki madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan doğanın tahribatına yönelik bir vatandaşımızın tarafınıza iletilen belgeler vasıtasıyla konu olan haberde kurumumuzla ilgili olarak tespit edilen hususlar hakkındaa şağıdaki bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür.

1-Madencilik faaliyetleri 3213 Sayılı Maden Kanunu ve ilgili yönetmelikleri kapsamında yapılmaktadır. Kurumumuz ile ilgili olarak 6831 Sayılı Kanun ve yönetmelikleri çerçevesinde gerekli belgeleri oluşturan kişi ve kurumlara orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin verilmektedir. Hiçbir şekilde kurum mevzuatı gereği eksik belge ile izin verilmez. Tüm müracaatlar değerlendirilmez, nitekim Bölge Müdürlüğümüzde birçok müracaat olmasına rağmen sadece orman alanlarının %1 civarında alanda madencilik faaliyeti yapılmaktadır. Madenler belli bölgelerde yoğunlaştığından ve yöremiz bu konuda zengin mermer rezervlerine sahip olduğundan belli mıntıkalarda yoğunlaşmalar vardır.

2-Sahaların kullanımı sırasında günümüz madencilik faaliyetlerinin işletilmesindeki teknikler nedeni ile zaman zaman maden ocaklarının çevresinde meydana gelen zararlar mevzuatına uygun olarak tazmin edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

3-Kurum olarak ormanların korunması ve geliştirilmesi ile ilgili her türlü görev yapılmaktadır. Madencilikle ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli şartları sağlayarak izin olurunu alanlara sahalar teslim edilmektedir. Daha sonra en az zarar vererek çalışmaları için takip edilmektedir. 

4-Kurum olarak Isparta Orman Bölge Müdürlüğü görev alanımızdaki orman alanlarında özellikle 1950 li yıllardan bu yana yaptığı yoğun ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmaları ve ormanların iyileştirilmesi çalışmaları ile orman alanlarını %45 seviyelerine çıkarmıştır. Ormanlar verimli hale gelmiş ve koruması azami düzeylerdedir. Planlı ve düzenli bir işletmecilik yapılmaktadır.

Bu yörede doğup büyüdüğünü, çevre ve doğa sevgisinin olduğunu, madencilik faaliyetlerinin doğayı bozduğu için buna karşı mücadele ettiğini ifade eden vatandaşlarımızın sağduyusuna saygı duyuyoruz. Bu hususta bilgilenmek amacıyla kurumumuza müracaat eden vatandaşlarımıza bilgi ve belgeler üzerinden gerekli izahatlar yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan çevremizdekiorman alanlarında piknik ve mesire yerlerinin temizliği ile orman yangınlarının önlenmesi konularındada duyarlı olmalarını, gördükleri yangınlar için ücretsiz orman yangın ihbar hattı olan 177’yi aramalarını bekleriz.

 Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak tüm faaliyetlerimizin yasalar çerçevesinde sürdürüldüğünü belirtir, durumu kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR