21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,560 TL
  • 5,358 TL
  • 188,14 TL
  • 103.020
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Orada bir tarih yazılıyor!

Şehrin kuzeyinde sessiz sedasız bir tarih yazılıyor. Isparta Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın'ın 3 sene önce gittiği İspanya ziyaretinden dönerken uçakta aklına gelen ve o anda yanında bulunan yemek fişinin arkasına çizdiği Gökkubbe Projesi Batıkent Mahallesi'nde vücut buluyor.

Isparta

 9 bin metrekare kapalı alana sahip, toplamda 36 bin metrekare alana yapılacak olan dev kompleksin en büyük özelliği ise ‘kolonsuz’, ‘kirişsiz’ 100 metre açıklığa sahip olması. Bu dünya üzerinde görülmemiş bir şey. Yapılan iş sadece bir binadan ibaret değil. Projenin ‘tarih yazmasının’ asıl sebebi ise, tesisler hizmete girdiğinde Isparta ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olması.

 

         Isparta’nın yıllardır sıkıntısını çektiği en önemli eksikliklerden bir tanesi uluslar arası düzeyde fuarların, sempozyumların ve organizasyonların düzenlenebileceği bir “Fuar alanının” olmaması. Bugün, bir tanesi 25 bir tanesi de 100 km uzaklıkta 2 havalimanı olan, yine 100 km uzaklıkta deniz limanı bulunan, bütün yolları yapılmış ender şehirlerden bir tanesi olan Isparta, Yaşanabilir İller Sıralamasında 3. Sırada. Havası, suyu temiz, güvenli ve huzurlu bir şehir olan Isparta’nın tarım ve eğitim şehri olmasının yanında bir fuar merkezi olmaması için hiçbir sebep yok.

 

BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

 

            Belediye Başkanı Günaydın’ın, uluslar arası fuarlar düzenlenebilecek nitelikte bir projeye imza atması aslında 14 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Şehrin yeşillendirilmesinden yolların asfaltlanmasına, altyapının tamamlanıp gelen misafirlerin konuk edileceği 5 yıldızlı bir otele kadar dev bir süreç bu. Gökkubbe Projesi’ne başlanmadan önce dikilen 700 bin ağaç, 250 kilometrelik altyapı çalışması, 80 kilometrelik dayanıklı asfalt ve Sami Öngör tarafından yapılan 5 yıldızlı Barida Oteli ile Isparta dünya şehirleri statüsüne sokuldu. Günaydın bu süreci şöyle anlatıyor; “İlimizi Dünya Fuar Merkezi yapmak istiyorsak ilk önce bunun sebeplerini oluşturmamız lazım. Bu sebeplerden en önemlisi de altyapı. Isparta’mızı her açıdan yaşanabilir bir il yapmak istiyoruz. Yağmur yağdığında evlerimizi ve sokaklarımızı su bastıktan sonra siz burada dünyanın en büyük fuar merkezini açsanız ne olacak? Dünyaya rezil olmaktan başka bir işe yaramaz. İşte biz Dünya Fuar Merkezi olmaya adım adım böyle ilerliyoruz. Altyapısıyla, yeşiliyle, yollarıyla düzgün ve güzel bir şehir inşa etmeye çalışıyoruz. Bütün çalışmalarımız belli bir plan program dahilinde ilerliyor”

 

BU PROJEYE SAHİP ÇIKILMALI!

 

            Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın’ın başlattığı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda bitirmeyi planladığı Gökkubbe Projesi, ilimiz ekonomisine büyük katkılar sağlayacak. Bu merkezde düzenlenecek uluslar arası fuarlar sayesinde dünya markalarının dikkati Isparta’ya çekilebilecek. Ağır sanayi fuarları düzenlenebilecek nitelikte ve özellikte yapılan bu merkezde yılda 2 tane fuar düzenlenmesi bile şehir ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır.

        

Gökkubbe Projesi bütün Ispartalıların sahip çıkması gereken bir projedir. Bütün siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü liderleri, işadamları temsilcileri; kişisel ve siyasal hesaplarını bir kenara bırakarak bu projeyi sahiplenmeli ve dünyaya tanıtmalıdır. Bu tavır Isparta’nın geleceği için atılan en büyük adım olacaktır.

        

Bugün ilimizi dünyaya tanıtan, şehir ekonomisinin can damarlarından birisini oluşturan gülcülük, Gülcü İsmail Efendi gibi bir cesur yüreğin bastonunun içinde getirdiği bir avuç tohum sayesinde oluşmuştur. O günün şartlarında küçük bir adım gibi görülen Gülcü İsmail Efendi’nin yaptığı bu yatırım bugün ilimizi gül ile anılır hale getirmiştir. Dün Gülcü İsmail Efendi’nin yaptığını bugün bizlerde yapabiliriz. Gökkubbe Projesi, bazı ‘dünyadan bi haber’ kişilerin dediği gibi bir ‘ucube’ değil 2023 Isparta’sının projesidir.

 

         Yapılacak bu tesisin önemi bundan 10-15 yıl sonra daha iyi anlaşılacaktır. Çünkü, bu proje sayesinde Isparta, Dünya Fuar Merkezi olabilir. Bazı yetkililer, emeklilik sonrasını garantiye almak için ‘ilahi mesajlar’ aldıklarını söyleyip Isparta’yı ‘ilim merkezi’ yapacağım diye diğer bütün katmanlardan soyutlamaya çalışsa da Isparta’nın geleceği üretimdedir.

 

GÜNÜN SÖZÜ

"AKP İmralı'daki cani ile kucaklaşsın, ben de Silivriye gidip en kısa zamanda 26. Genelkurmay Başkanımızla kucaklaşacağım!"

DEVLET BAHÇELİ

MHP GENEL BAŞKANI

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR