25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,757 TL
  • 5,576 TL
  • 199,47 TL
  • 101.138
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ONLAR KONUŞUR, AK PARTİ YAPAR… DURMAK YOK, YOLA DEVAM…

Bir hafta sonra ülke genelinde sona erecek olan genel seçimler, akıllarda en çok seçim boyunca kullanılan sloganlar ile kalacak. Ak Parti “ONLAR KONUŞUR AK PARTİ YAPAR” sloganı ile, CHP “YAŞANACAK BİR TÜRKİYE” sloganı ile, MHP “BİZİMLE YÜRÜ TÜRKİYE” sloganı ile HDP ise “BÜYÜK İNSANLIĞA EVET DE” sloganı ile, Saadet ve BBP ise “SAADET’E GEL” sloganı ile yola çıktılar. Bu sloganların hepsi kesinlikle çok büyük emek verilerek, düşünülüp taşınılıp slogan haline gelmişlerdir. Belki bu cümleler üzerinde ilgili partililer ve uzmanlar günlerce düşünmüştür. Belki aylarca çalışmalardan sonra bu sloganlar ortaya çıkmıştır. Yani bu sloganlar tüm partilerin kendi seçmen kitlelerine hitap etti. İyi de kabulgördüler.

Isparta

Ancak iş meydanlara inince her parti bir diğerinin sloganını eleştirerek, sloganla verilmek istenen mesajlar üzerinden birbirine üstünlük kurma çabasına girdiler. Bu siyasetin özelliği. Hal böyle olunca, sankisloganlar için harcanan onca emeğe biraz saygısızlık da ediliyor. Bu duruma ençok üzülenler de muhakkak bu sloganları “ilk” dile getiren yani o sloganların fikir babaları oluyordur.

Sloganların ve vatandaştaki algı şeklini oy oranları “en az” olandan başlayarak ayrı ayrıdeğerlendirirsek Saadet Partisi’nin sloganı “sadede gelmekten” düşünülmüş vebulunmuş galiba. Yani Saadet dışındaki diğer partiler teferruat sayılıyor,kendi partileri ise siyasetin aslını ve kendisini temsil ediyor. Vatandaşa da“diğerleri ile uğraşma, sadede gel” demek istiyorlar. Tamam da, bu memlekette zaten Saadet olmadan bir siyasi zemin ve siyasi ortam var. Hükümet var veiki-üç tane de muhalefet partisi var. İnsanların yarısı da iktidara oy verdiler ve Tayyip beyi de yüzde elli iki çoğunlukla cumhurbaşkanı bile seçtiler. Yani vatandaşların yarısından fazlası mesutlar, bahtiyarlar ve saadet içindeler.Yoksa bu hükümete oy verirler miydi? Dolayısıyla vatandaşların çoğu yeni bir saadet derdinde değil gibi. Yani Saadet Partisinin bu sloganı sokakta vatandaşın dilinde pek tutmamış….

HDP’nin “büyük insanlık” sloganı da sokakta pek anlaşılmış görünmüyor.Sanki küçük insanlık da mı varmış? Varmışsa o neymiş? Yani vatandaş o küçük insanlığı bilmek ve sonra da sloganlaşan büyük insanlığın ne anlama geldiğini kavrama derdinde. HDP’nin bu sloganının hemen ardında “biz’ler meclise” gibibir devam cümlesi var. Yani vekil seçilecek onlar meclise, biz vatandaşlar da onlara oy vermeye devam edeceğiz. Sokakta ensevilmeyen slogan bu olsa gerek.Zira Kürt vatandaşların kafası da en az Türk vatandaşlar kadar bu sloganı anlamada karışık. Yani HDP’nin sloganını Kürtler anlamıyor ki, Türkler nasıl anlasın!...

MHP ise, yaklaşık elli yıldır siyasetin içinde. Rahmetli BAŞBUĞ döneminde hükümet ve iktidar şansını başaramadılar. Hepimiz hatırlıyoruz  1990’lı yıllarda Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde, Bahçeli bey ile ayaklarına kadar gelen iktidar fırsatını tepmiştiler. Aynı MHP şimdi, teptikleri iktidar nimetine kavuşma adına herkese sesleniyor ve “bizimle yürü” diyorlar. Tamam da, bu ülke CHP, AP,DSP, DYP ve MHP’li koalisyonlar ile yıllarca yönetildi. Ekmek ve yağ, tüp vebenzin karaborsa oldu. Bu memlekette yıllarca paramız olduğu halde istediğimizi alamaz ve bulamaz olduk. Bu vatandaş ilk defa rahmetli ÖZAL ve TAYYİP beyler ile refah yüzü gördü. Karaborsa unutuldu. Enflasyon tek hanelere çekildi. İMFise artık bu ülkenin kapısından dahi giremiyor. Yani bu ülke lider ülke olmaadına, gelişmiş dünya devleti olma adına mevcut hükümetle zaten koşuyor. MHP ile yürümeye neden razı olsun ki! Anlaşılan, bu slogan da sokakta sohbet ettiğimiz vatandaşlar tarafından pek tasvip edilmiyor.

CHP ise bir başka âlem. “Yaşanacak Türkiye” diye yolaçıktılar. Belki haklılar. Belki vatandaş gerçekten yaşamak istiyor amaCHP’ninİSKİ ve KOSKİ skandallarını da hiç unutamadı. Tek parti döneminde buülke insanına yapılan mezalimleri unutmadı unutamadı. Ekmeğin ve şekerin karneile dağıtıldığı günleri unutmadı... Şimdi sen kalk, sene 2015 iken, her isteyenin her istediğini alabildiği serbest bir ekonomik düzen varken, Gezi olaylarında ve 17-25 Aralık olaylarında iktidar aşkına yakılıp yıkılan ve 60 milyar doları havaya uçan bu zavallı ülkeyi unutup, vatandaşlarının yarısından fazlasının karşılıksız sevda ile sevdiği Tayyip beyli ve Ak Partili bu ülkede başka bir “yaşanacak bir Türkiye” ara…

Başka Türkiye yok arkadaşlar. Çalışacaksınız, çabalayacaksınızve iktidara geleceksiniz. Hükümetler kurarak, hayalinizdeki yaşanacak o ülkeyi oluşturacaksınız. Bu arada, sizce bu ülke yaşanacak bir ülke olmaktan çıkmışya, seçim vaadi olarak söylediğiniz onca parayı nerden bulacaksınız merak ediyorum? Yine İMF’ye ya da Dünya Bankasına mı el açacaksınız? Vermeyi vaatettiğiniz o paraları herhalde başka ülkelerden getireceksiniz…

Vatandaşın yarısından fazlasının oy verdiği AK PARTİ’nin sloganına gelince bu sloganın vatandaş tarafından en anlaşılır slogan olduğunu görüyoruz.  Ancak, “Ak Parti yapar, Onlar konuşur” sloganı aynı vatandaşların bazılarınca az da olsa eleştiriliyor. Soruşu. Onlar konuştukları için mi Ak Parti yapıyor? Yoksa Ak Parti hizmetleri yapar da, onlar ancak konuşur mu? Sanırım bu slogan, bu sloganı bulan yani bu slogana emek veren insanların kafalarını da bu anlamda çok yormuştur. Vurgu son cümlede kalsın, yani cümlenin ikinci yarısı ve son kısmı olan AK PARTİ’li bölüm akıllarda daha çok kalsın diye devrik kurgulanmış. Ama klişe gibi cümle olmuş.Güzel de olmuş. Onu da belirtmek lazım. Görsel olarak da çok iyi işlenmiş….

Evet, ortada bir gerçek var. Ülkede hükümet olan bir partivar. Hizmetleri yapan bir parti var. Bu ülkede yaklaşık elli yıldır iktidara gelen bu partiler, bu ülke halkına vadettikleri refah ve saadet dolu yaşanacak bir ülke oluşturamadılar. Bu nedenle aziz Türk milleti yeni oluşumlara, yeni idealist nefeslere fırsat verme sağduyusu gösterdi. Türk milletinin tercihiyle bir kere iktidara gelen bu kadro, bu millete hizmet etmeyi en büyük şeref olarak gördü. Yani bu kadro konuşmaktan çok hizmeti kendine şiar edindi.Dolayısıyla 13 yıldır iktidarda olmanın bütün yıpratıcılığına rağmen bu milletin beklentilerine cevap vererek bu yüce milletin gönlünde hala tahtını koruyor.

Muhalefetin anası da var, babası da var. Yavru muhalefetleri bile var. Siyasetin doğası gereği, bazıları yapacak, bazıları konuşacak. Kalın sağlıcakla…!

İsmail TANIŞMAN

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

basketcii

02 Haziran 2015 Salı 15:36

Gerekli-gereksiz yorum yapan arkadaslar. Hala konusuyorsunuz gereksizce. Siz de cikarın TANISMAN gibi bir arkadas.. Siz de yazın. Neden kıskanırsınız ki? Bu arkadaş elimden bu geliyor demiş ve yazmış. Yok mu medeni cesareti olan İsmail gibi bir arkadaşınız? İnsaf edin biraz..

ISPARTALI

02 Haziran 2015 Salı 08:41

SİZE DEFALARCA DEDİM. ŞU ADAMI ÇIKARIP DURMAYIN ARTIK YAA.

aa

02 Haziran 2015 Salı 07:01

ah tüpçü amca senin yazdığın yazıları hiç okumuyorum ama yazılan yorumların çok güzel ha tüpçü amca dükkanının önündekileride kaldırıver bi zahmet vatandaş rahat geçemiyor

kartal

02 Haziran 2015 Salı 01:35

sandıkta ısparta halkı cevabı verecek

şahinim

02 Haziran 2015 Salı 01:10

senin yazıların dansöz asenayabile taş çıkarır asena bile senin kadar kıvıramıyor benceasenamı usta yoksa tüpçümü usta deseler hemen tüpçü derim.

Mehmet kurt

02 Haziran 2015 Salı 00:00

Tüpcü bak bida ha bisikletle kırmızı da gecme ..çarparlarsa kim yacak bu sitede :)) hangi sıfatla yazıyosun anlamıyorum . Şu yazdıklarını lise öğrenciside yazar . Azcık yaşının adamı ol .

ERK

01 Haziran 2015 Pazartesi 23:02

PKk konuşur akp yapar diyecektin herhalde

rahim

01 Haziran 2015 Pazartesi 21:07

Tüpçü yalakalık yapma,sen aydın falan olamazsın bu ülke senin gibilere kaldı ise yazıklar olsun.Bir ülkede kuvvetler ayrılığı yoksa hukuk yoksa o devlet aşiret devletidir.

ISPARTA

01 Haziran 2015 Pazartesi 20:14

AFYON BURDUR VEKILLERI YAPAR, ISPARTA VEKILLERI BAKAR!

ISPARTALI

01 Haziran 2015 Pazartesi 17:11

sayın tanısman supersın. hay allah razı olsun yazan elınden soyleyen dılınden ONLAR KONUSUR AK PARTI YAPAR. yazık beledıyeyı verdıler mhp ye ne yaptı ıspartaya ne yaptı. ben dısarıdan bırıyım varıyorum ya en azından bır tası alsın baska yere koysun. ıspartalı beledıyeyı vererek ıspartama yazık ettınız.

Muhtar

01 Haziran 2015 Pazartesi 16:57

Akparti yapar ama vekiller yatar.

murat

01 Haziran 2015 Pazartesi 16:39

bıseyler yazıyosun da barı gerceklerı yazsan gam yemıycem. elestır ıstedıgınıde bır bak olanlara gerceklere bak ta yaz. ekmek karnelerınden bahsedıyon hala. 1914 de 20 lerde ac susz savastı askerımız dıyınce bı uzuluyon. bu mıllet corap verdı devletıne. gelmıssın o gunle bu gunu karsılastırıyo. Anlatsana kahire de Adanada churchıl ısmet pasayı sıkıstır dı ama paşa dırendı savasa ****dı bızı desene. Desene ısmet paşa savasanlara maden sattı bunları anlatsana.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR