27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

ÖNCELİK HEP EĞİTİMDE OLDU

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Ömer Parlak, yeni eğitim öğretim yılının herkese hayırlı olmasını diledi.

Isparta

AK Parti iktidara geldiği günden beri kamu kaynaklarının tahsisinde birinci önceliği eğitime ayırmıştır diyen Parlak, “Ak Parti  il teşkilatı olarak yeni eğitim-öğretim yılının Millî eğitim camiası ve milletimiz için hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Eğitim, kalkınmanın, medeni bir toplum olmanın, hatta millet olmanın temelidir. Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu bütün sorunların altında ‘kaliteli insan’ eksikliği yatmaktadır. İnsan faktörünü iyi kullanamayan toplumlar, yeryüzünde gelişmenin, ilerlemenin ve başka toplumlarla rekabetin fırsatını kaçırmış demektir.

Bu noktadan hareketle AK Parti iktidara geldiği günden beri kamu kaynaklarının tahsisinde birinci önceliği eğitime ayırmıştır. Eğitimde kalıcı ve devrim niteliğinde adımlar atılmış, atılmaya devam edilmektedir. Eğitim sistemimiz tepeden tırnağa yenilenmektedir. 4+4+4 sistemiyle 28 Şubat ucubesi sistem ortadan kaldırılmış, zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmış, yavrularımızın önü açılmıştır. Katsayı farkı ortadan kaldırılmış meslek lisesi mezunlarının önü açılmıştır. Üniversitelerin önündeki yığılmalar büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Ekonomik büyümeye paralel olarak yeni istihdam alanları oluşturulmuştur. Ücretsiz ders kitapları dağıtılmaya devam etmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerimize karşılıksız burslar verilmektedir. Her zaman garip ve gurabanın yanında olduğunu ilan eden hükümetimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sıkıntılarını giderme adına ciddi gayretler sarf etmektedir.

Bilişim teknolojisinin okullarımıza girmesi noktasında çok büyük adımlar attı. Bugün ülkemizin dört bir yanında bilgisayar sınıfları ve internet bağlantıları kuruldu. Sınıflar akıllı tahtalarla donatılıyor. Tablet dağıtımlarıyla yeni çağın kapıları aralanıyor. Modern derslikler kuruluyor. Geçiş dönemlerinin sıkıntıları olur. 4+4+4 sisteminin bu yıl bazı aksaklıklarının olabilecektir. Ancak önümüzdeki dönemlerde bu ortadan kalkacak ve sistemin önemi daha iyi kavranacaktır.

Eğitim alanında ortaya çıkacak yanlışlar ve zaaflar, hiçbir alandaki üstünlükle giderilemez. Çünkü eğitim insana yöneliktir. İnsan toplumun özüdür. Ondaki bozulma toplumun bütününe sirayet ederek genel bir bozulmaya dönüşür. Ekonomide, sanayide, teknolojide vs. alanlardaki  bir bozulmayı, zaafı iyi yetişmiş insanlarla düzeltebilirsiniz; ancak insan bozulursa bunun sonuçları çok vahim olmaktadır. Bu sebeple iktidar olarak eğitime ve insan yetiştirmeye büyük önem veriyoruz.  Bütün toplum kesimlerinin bizim gayretimize omuz vermesini bekliyoruz.

Eğitim çalışanlarının sorunları olduğu muhakkak; ama bunlar ülkedeki diğer sorunlardan bağımsız değil. Ülkenin temel sorunları bir bir çözüldükçe eğitim çalışanlarının da sorunları çözülecektir. Hükümetimiz, ek ders ücretlerinde ve maaşlarda iyileştirme yaptı. Zorunlu tasarruf kesintilerini ödedi. Yıllardır unutulan konut edindirme yardımları ödendi. Toplu sözleşme imkanıyla çalışanların milli gelirden hak ettikleri payı almaları için imkan oluşturuldu. Özlük haklarındaki iyileştirme çalışmaları ekonomik iyileşmeye bağlı olarak devam etmektedir.

Yarınki Türkiye’nin sahiplerini yetiştirecek okullarımızın çağın gereklerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde dizayn edilmesi; öğretmenlerimizin her türlü sıkıntılarının halledilmesi; eğitimde fırsat eşitliğinin yaratılması; daha özgürlükçü, kabiliyetleri ve eğilimleri dikkate alıcı bir eğitim anlayışının hakim kılınması; aklı, bilgiyi ve tecrübeyi temel alan, büyük, güçlü ve modern bir  Türkiye sevdasını hedefleyen bir yaklaşımın temel alınması; Millî Eğitim Temel Kanunu’nda çerçevesi çizilen eğitim anlayışımızın gereklerinin yerine getirilmesi siyaset anlayışımızın ana gayesidir.

Yeni eğitim-öğretim yılında milletimizin fedakar öğretmenlerine sağlıklı ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum; yavrularımıza önce sağlık sonra da zihin açıklığı temenni ediyorum. Onlardan okumalarını, iyi yetişmelerini, vatana ve millete faydalı birer birey olmalarını beklediğimizi bildirmek istiyorum” dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR