16 Ağustos 2017 Çarşamba 22:40

ÖNCE SORUŞTURMA SONRA UYGULAMA

ÖNCE SORUŞTURMA SONRA UYGULAMA
10 Ağustos 2017 Perşembe 09:45

ÖNCE SORUŞTURMA SONRA UYGULAMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Isparta Belediyesi’nin 2014 yılında aldığı ‘Her konuta bir otopark’ zorunluluğu kararı hakkında o dönem soruşturma açtığı uygulamayı şimdi kendisi zorunlu hale getiriyor.

Isparta Belediyesi, şehir trafiğinin her geçen gün arttığını göz önüne alarak bundan üç yıl önce ‘her konuta bir otopark zorunluluğu’uygulaması kararını Belediye Meclisi gündemine taşıdı. O dönem, söz konusu karar meclisten oy birliği ile geçti. Aradan geçen 3 yıl sonunda yaşananlara bakıldığında, Isparta Belediyesi’nin o dönemde ileriyi gördüğü ortaya çıkıyor.Zira, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, o dönemde bu karar nedeniyle soruşturma açtığı Isparta Belediyesinin kararını şimdi kendisi uygulamaya sokuyor.

BAKANLIK SORUŞTURMA AÇTI

Bilindiği gibi, meclisin aldığı kararlar Bakanlıkça da onaylanıyor. Dolayısıyla, bu karar da Bakanlığın onayına gönderildi. Konunun muhatabı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kararın yanlış olduğunu vurgulayarak, böyle bir karanın uygulanmayacağını vurgulayarak bu konuda Isparta Belediyesi hakkında soruşturma açtı. Bu konuda İmar Komisyonu tarafından hazırlanan raporlar Bakanlığa sunuldu ve kararın haklılığı savunuldu.

BAKANLIK, 3 YIL SONRA KARARI

KENDİSİ UYGULAMAYA SOKUYOR

Aradan geçen üç yıllık zaman sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bakış açısında büyük bir değişiklik olmuş olacak ki, Bakanlık, üçyıl önce kabul etmeyip soruşturma açtığı konuyu şimdi kendisi uygulamaya sokmak istiyor.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir çalışma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için hazırlanan ‘Otopark Yönetmeliği’ taslağını görüşe açtı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden görüşe açılan yönetmelik taslağıyla, yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerin neler olduğunun, otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ve giderilme esaslarının,ulaşım sistemleri ve problemlerinin çözümünü gösteren imar planlarına uygun şekilde düzenlenmesi amaçlanıyor.

HER 100 M2’YE EN AZ BİR ARAÇLIK OTOPARK

YERİ AYRILMASI ZORUNLU OLACAK

Binayı kullananların otopark ihtiyacının, bina içinde veya parselinde karşılanmasının esas alındığı yönetmelik taslağına göre, birim park alanı, binek otoları için manevra alanı dahil en az 20 metrekare, kamyon ve otobüsler için de manevra alanı hariç en az 50 metrekare üzerinden belirlenecek. Taslakta, yerleşim alanlarında otoparklar, kullanım yerleri ve bunlara ait en az otopark miktarlarına ilişkin düzenlemeyle, her daireye en az bir araç için otopark zorunluluğunu getiriyor. Ayrıca taslakta, dükkan, mağaza,bankada 30 metrekareye, market, süpermarket, alışveriş merkezinde 20 metrekareye,4 ve 5 yıldızlı otellere her 3 odaya, hastanelerde 75 metrekareye, sağlık ocağı, dispanserlerde 125 metrekareye, ibadet yerlerinde ise 100 metrekareye en az bir araçlık otopark yeri ayrılması şartı da yer alıyor.

 

huzur kalmadı huzur

ne önemi var
12 Ağustos 2017 Cumartesi 00:11

bende sesleniyorum valimize belediye başkanımıza fatih ma.4601 sokağa bi bakın apartların arasında huzurumuz kalmadı bağrış çığrış her türlü edepsizlik var.apartları kontrol edin bodrumlar otopark yerine ne olmuş bi bakın çatılara bi bakın kendi kapımızın önüne araç koyamıyoruz yazık.ne otoparkı heryeri oda yapıpyolar bi el atın lütfen diyoruz

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Belediyeye Şimdiden Suç Duyurusunda Bulunuyorum.

Selim
10 Ağustos 2017 Perşembe 17:15

Modernevler mah. 3115 Sok. Şafakkent sitesi karşısı. davraz apartları 1 tapulu 2 tapusuz apart satıyorlar. İskan aldıktan sonra otoparkı aparta çevirecekler.

5 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Sorumsuz yetkililer.

muzaffer
10 Ağustos 2017 Perşembe 17:04

konutlardan ziyade kurumların otoparkları olmalı bir işi olan vatandaş park yeri bulamıyor şehir merkezindeki bisiklet yolu uygun değil o yol için hiç uygun değil zaten dar olan yolları daraltmanın hic anlamı yok. ayrıca belediye önündeki cukurlar neyin nesi belediye kendi etrafını düzeltemiyor ? cıktı battı belediye yönündeki cıkıştakı asvaltı karayollarımı düzeltecek?

4 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Remax
10 Ağustos 2017 Perşembe 12:08

Alınan karar çok doğru ama kontrol mekanizması çalışmıyor.göstermelik oto park yapılıyor.Araçların otoparklara girmesi mümkün değil.Sayın Belediye Başkanı sizlerden ricam imar müdürlüğü ekibinizi alın beraber izin verilen yerlere gidin otoparklara araçlar giremiyor projeler hatalı İstasyon caddesi arka sokaklarında yapılan otoparkların hepsi öyle ....

8 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Acaba
10 Ağustos 2017 Perşembe 11:39

Ne yani Ispartada yapılan bütün binaların (son 3 yıldır) otoparkı mı var?

14 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

ISPARTA'DA KAYIP ARANIYOR

ISPARTA'DA KAYIP ARANIYOR

ISPARTA'DA KAYIP ARANIYOR

YÜREKLERİ AĞZA GETİREN KAZA

YÜREKLERİ AĞZA GETİREN KAZA

YÜREKLERİ AĞZA GETİREN KAZA

ISPARTA'DA FETÖ DAVASINDA SON DAKİKA GELİŞMESİ

ISPARTA'DA FETÖ DAVASINDA  SON DAKİKA GELİŞMESİ

ISPARTA'DA FETÖ DAVASINDA SON DAKİKA GELİŞMESİ

ISPARTA'YA 2.ÜNİVERSİTE İÇİN HAKLI GEREKÇEMİZ 97 BİN ÖĞRENCİ

ISPARTA'YA 2.ÜNİVERSİTE İÇİN HAKLI GEREKÇEMİZ 97 BİN ÖĞRENCİ

ISPARTA'YA 2.ÜNİVERSİTE İÇİN HAKLI GEREKÇEMİZ 97 BİN ÖĞRENCİ

ISPARTA BELEDİYESİNDE MÜDÜRLÜKLERDE DEĞİŞİKLİK

ISPARTA BELEDİYESİNDE MÜDÜRLÜKLERDE DEĞİŞİKLİK

ISPARTA BELEDİYESİNDE MÜDÜRLÜKLERDE DEĞİŞİKLİK

ISPARTA'DA OTEL'DE ŞOK ÖLÜM!

ISPARTA'DA OTEL'DE ŞOK ÖLÜM!

ISPARTA'DA OTEL'DE ŞOK ÖLÜM!

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

7 AYDA 100 BİN YOLCU

7 AYDA 100 BİN YOLCU